1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Dolven Şurup Ne İşe Yarar? Dolven Şurup 2021 Fiyatı Nedir ?

Dolven Şurup Ne İşe Yarar? Dolven Şurup 2021 Fiyatı Nedir ?

Dolven Şurup

Bu yazımızı okuyor ve ” dolven şurup ne işe yarar ? ” diye merak ediyorsanız, mutlaka bir bebeğiniz var demektir.  Çünkü Dolven şuruplar genel olarak bebeklerin ateşinin düşmesi, soğuk algınlığının giderilmesi için verilen şuruplardan bir tanesidir.

Dolven şurup koyu renkli opak şişelerde üretilmiş  tatlı bir tada sahip, çocuklarınızın kolaylıkla içebileceği hoş kokulu bir ilaçtır. Dolven şurup asprin ile aynı ilaç grubunda yer alır.

Bebeğinizin ya da küçük yaştaki çocuğunuzun ateşini düşürmesi ve soğuk algınlığına iyi gelmesi için bir ilaç arayışındaysanız, doktorunuz size mutlaka Dolven şurupları önlenecektir. Dolven şurup kullanırken ilacın çocuklara yönelik olmasından dolayı, ilaç dozunu da buna göre ayarlamanız da fayda vardır. Doktorlar, ne kadar süre içerisinde Dolven şurup vermeniz gerektiğini ve ne kadar süre kullanmanız gerektiğini de sizlere açıklayacaktır. Reçete edilen ilacı doktorunuzun talimatlarıyla kullanırsanız  çocuğunuzun ya da bebeğinizin hızlı bir iyileşme gösterdiğini fark edeceksiniz.  Dolven şurup için uygun yaş aralığı 6 ayını tamamlamış olan bebekler ve çocuklardır. Dolven şurup doktorunuzun reçete ettiği şekilde dolven şurup 8 saat aralıklarla kullanılmaktadır.

DOLVEN ŞURUP NE İŞE YARIYOR?

6 aylık veya 6 aydan daha büyük olan çocuklarda ateşin düşürülmesi amacıyla kullanılıyor.

6 aylık olan ve 6 aylıktan daha büyük olan çocuklarda çok şiddetli olmayan hafif ve orta dereceli ağrıların giderilmesi için kullanılıyor.

Çocuklarda meydana gelen, çocukluk çağı romatizmal hastalıklarda ortaya çıkan eklem ağrılarının giderilmesi için kullanılıyor.

dolven şurup
bebekler için dolven şurup

DOLVEN ŞURUBUN FİYATI NEDİR?

Dolven şurubun fiyatı değişiklik göstebilmektedir. Ancak 2021 satışa sunulan fiyatı en düşük 13.61 TL’ dir.

DOLVEN ŞURUBUN YAN ETKİLERİ

Dolven şurubun yan etkileri şunlardır:

Alerjik döküntü, nefes darlığı, dilde boğazda şişlik, halsizlik, iştahsızlık, ishal , kabızlık ,nefes almada güçlük, kaşıntı, solunum yolu darlığı, astım, deride içi sıvı dolu kabarcık, ağızda su toplaması, deride kırmızı ve mor lekeler, üritiker veya ışığa aşırı duyarlılık gibi belirtiler ile karşılaşırsanız ilaç kullanımını kesmelisiniz ve en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne başvurun.

Dolven Şurup Kullanım Dozu

Dolven kullanımında doz ayarlaması yapılırken çocuğun kilosunu ve yaşını dikkate almanız gerekiyor. Kg başına 20-30 mg lık dolven kullanılabilir.

– 6 ay 1 yaş arasında: Günde 3 defa 2.5 ml verilebilir(yarım ölçek)

– 1-2 yaş: Günde üç dört defa 2.5 ml verilebilir(yarım ölçek)

– 3-7 yaş: Günde üç dört defa 5 ml (bir ölçek)

– 8-12 yaş: Günde üç dört defa 10 ml (iki ölçek)

Dolven şurup 7 kg ın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü olarak da kullanıldığı zaman 6 aydan küçük çocuklarda kullanılmamalı ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap