1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Dört Yapraklı Yonca Ne Anlama Geliyor, Neden Zor Bulunur ? Dört Yapraklı Yonca Şans Getirir mi ?

Dört Yapraklı Yonca Ne Anlama Geliyor, Neden Zor Bulunur ? Dört Yapraklı Yonca Şans Getirir mi ?

Bir çok kişi tarafından şans getirdiğine inanılan 4 yapraklı yoncanın bütün sırlarını bu yazımız da sizler için hazırladık. Bulması neredeyse imkansız olan dört yapraklı yoncalar neden bu kadar önemli, dört yapraklı yonca bulmak ne anlama gelir, dört yapraklı yoncanın bilimsel açıklaması nedir gibi merak ettiğiniz bütün soruların yanıtlarını haberimizde okuyabilirsiniz.

Hayvanlarda olduğu gibi, bitki genleri, kromozom adı verilen her hücrenin çekirdeğindeki küçük DNA paketlerinde bulunur. İnsan kromozomları eşleşmiş çiftler halinde gelirken, yoncalar hücre başına her kromozomun dört kopyasına sahiptir. Dört yapraklı yoncadan sorumlu olan gen ‘resesif’tir, bu da bitkinin dört kromozomun hepsinde dört yapraklı gene sahip olması durumunda sadece dört yaprak üreteceği anlamına gelir ki bu son derece nadir bir durumdur.

Sıcaklık ve toprak asitliği gibi çevresel koşulların da dört yaprağın gelişip gelişmemesi üzerinde bir etkisi olacaktır. 2017’de yapılan bir anket, 5.000 yoncadan yaklaşık 1’inin dört yapraklı olduğu sonucuna varmıştır.

dört yapraklı yonca

Dört Yapraklı Yoncalar Hakkında En Çok Merak Edilenler;

1- Dört yapraklı yoncaları bulmak neden bu kadar zor?
2- Dört yapraklı bir yoncanın dört yaprağı ne anlama geliyor?
3- Dört yapraklı yoncaların neden şans getirdiğine inanılır ?

Uzmanlar size dört yapraklı bir yonca bulma olasılığının 10.000’de 1 olduğunu söyleyecektir. Çeşitli yonca türleri olmasına rağmen , dört yapraklı yoncadan bahsederken bahsettiğimiz tür Trifolium repens veya beyaz yonca olarak bilinir . Trifolium , “üç yaprak” anlamına gelen Latince bir kelimedir. Bu, bulduğunuz yoncaların% 99,99’unun neden sadece üç yaprağı olduğunu açıklıyor.

Dört (veya daha fazla) yapraklı yoncalar, yonca bitkilerinin DNA’sındaki (deoksiribonükleik asit) mutasyonların veya çekinik genlerin sonucudur. Aslında nadir dört yapraklı yonca gibi, 5 ya da 6 yapraklı yonca da nadirdir. Şu anda, tek bir yonca gövdesindeki çoğu yaprak için dünya rekoru 56’dır. Bu inanılmaz örnek 2009’da Japonya’da bulundu.

Dört yapraklı yoncaların iyi şansla ilişkisinin eski kökleri vardır. Aslında, eski bir Hristiyan efsanesi , Havva’nın Cennet Bahçesi’nden ayrıldığında yanına dört yapraklı bir yonca aldığını ve böylece Cennet’in nasıl bir şey olduğunu hatırlayabildiğini iddia eder.

Daha yakın tarihli İrlanda gelenekleri, Aziz Patrick’in Kutsal Üçlü hakkında öğretmek için yonca olarak da adlandırılan üç yapraklı yoncayı kullandığını ileri sürer : Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Dördüncü yaprağın Tanrı’nın lütfunu sembolize ettiği düşünülüyordu.

Bugün birçok kültür, üç yapraklı yoncanın yapraklarının inanç, umut ve sevgiyi temsil ettiğine inanıyor. Ve dört yapraklı bir yonca bulursanız, bu dördüncü yaprak neyi sembolize ediyor? Tahmin ettiniz: şans!

Yorum Yap

Yorum Yap