Dünya çapında ünlü olan Kosovalı şarkıcı Dua Lipa'ya 'Kosova Fahri Büyükelçisi' unvanı verildi. Lipa, “Kendi ülkemi tüm dünyada temsil etmeyi başarmıi olmak benim için adeta büyük bir onur ve de ayrıc...

Dünya çapında ünlü olan Kosovalı şarkıcı Dua Lipa'ya 'Kosova Fahri Büyükelçisi' unvanı verildi. Lipa, “Kendi ülkemi tüm dünyada temsil etmeyi başarmıi olmak benim için adeta büyük bir onur ve de ayrıcalıktır” dedi. Arnavut doğumlu, 26 yaşındaki, üç kez Grammy Ödüllü İngiliz şarkıcı Dua Lipa, başkent Priştine'deki Sunny Hill Festivali'nde şarkılarını seslendirmek için Kosova'ya gitti. Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Byosa Osmani Cuma günü yaptığı açıklamada, "Dua Lipa, Kosova Cumhuriyeti Fahri Büyükelçisi unvanına layık görüldü. Ülkemizi adım adım takdir etmeye devam ediyor." dedi.  Dua Lipa da kendisi ayrıca Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımda şunları söyledi: “Fark yaratmak büyük ayrıcalık. Ülkemi dünya çapında temsil edebilmek, çalışmalarımı ve çalışmalarımı küresel ölçekte sürdürmek, fark yarattığımızı ve fark yarattığımıza şahit olmak benim için adeta bir onur ve ayrıcalıktır. ” [caption id="attachment_47095" align="alignnone" width="1024"]Dua Lipa Büyükelçi oldu! Dua Lipa Kimdir? Dua Lipa Büyükelçi oldu! Dua Lipa Kimdir?[/caption] Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani Sadriu Cuma günü Dua Lipa ile yaptığı görüşmede ayrıca şu açıklamayı yaptı: "Bugün Dua Lipa'ya Kosova Cumhuriyeti Fahri Büyükelçisi unvanını vemek istedim. Tüm dünyada sesimizi yükseltmek için yaptığı her şey için Kosova Cumhuriyeti'nde yaşamakta olan tüm vatandaşlar adına kendisine teşekkür ediyorum.

Dua Lipa Kimdir?

22 Ağustos 1995 tarihi doğumlu Dua Lipa, İngiliz-Arnavut bir şarkıcı, söz yazarı ve modeldir. Dua Lipa, 22 Ağustos 1995'te Londra'da doğdu. İlk adı "Dua"  Arnavutça "Seni seviyorum" "İstiyorum" "İhtiyacım var" anlamına gelir. Anne ve babası Kosovalı Arnavutlardır. Dua Lipa, Sylvia Young Tiyatro Okulu'nda okudu. 2008'de Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle ailesiyle birlikte Kosova'ya taşındı. 15 yaşında arkadaşlarıyla birlikte yaşamak için Londra'ya döndü. Bu geri dönüşün amacı müzikte kariyer yapmaktı ve 16 yaşında tekrar modellik yapmaya başladı. İlk stüdyo albümünü 2 Haziran 2017'de çıkardı. Albüm, Birleşik Krallık'ın En İyi 10 single'ı "Be the One" ve "IDGAF" ve Birleşik Krallık'taki hit "New Rules" dahil olmak üzere yedi single içeriyordu. Lipa'nın itibarı ABD'de 6. sıraya ulaştı. Şubat 2018'de Lipa, British Woman Solo Artist ve British Breakthrough Act dallarında iki adet İngiliz Ödülü kazandı.