Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapılmalı, Duanın Kabul Olması için Dua Var mıdır?

Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapılmalı, Duanın Kabul Olması için Dua Var mıdır?

Kuran-ı Kerim’in Mü’min Suresi 60. Ayetinde “Bana dua edin, duanıza cevap vereyim.” şeklinde zikreden Allah (c.c), bütün kullarının kendisine dua etmesini istemektedir. Sadece zor zamanlarımız da değil en mutlu olduğumuz olduğumuz anlarda bile Allah(c.c)’ı düşünüp ona dua etmeliyiz. Yaşadığımız zor zamanlar da edilen duaların kabul görülmesi için okunacak etkili dualar var mıdır? Okunan duaların kabul olması için ne yapmalıyız, en etkili dilek ve istek duaları bu yazımız da sizlerle.

Allah bütün dualara icabet ediyor, Deme sakın benim duam neden kabul olmuyor. Sana el açtırıp, “dua edebilenlerden” olmayı lütfetmiş, daha sen isteyeceğini istemeden sana vermiş, daha ne gam? Lütuf el açıp istediğin şeyin sana ihsan edilmesi değil bilakis “el açıp isteyebilenlerden olmanın” sana ihsan edilmesidir. Allah bazen senin hayır zannettiğin şeyi vermez de, senin için hayır dilediği şeyi verir. Yine senin hayır zannettiğin zamanda da vermez, senin için hayırlı olan zamanda verir. Ama mutlaka verir.

Duaların Kabul Olması İçin Ne Yapılır

İlgili İçerik; Kaybolan Eşyayı Bulma Duası, İbrahim Ethem Kayıp Duası!

Peygamber Efendimiz (SAV) buyurur ki; ” Mahşerde kulun sevabı günahı tartılır, bakar ki sevap hanesi dağlar kadar. Kul merak edip sorar: “Ya Rabbi ben bunları bilemedim, bunlar nedir?”

Ona Cevaben Denir ki;

“Bunlar senin dünyada iken ettiğin ve kabul edilmedi zannettiğin duaların karşılığıdır.” İşte o zaman kul der ki; “Ah Keşke bütün dualarımın karşılığı burada kalsaydı.”

Allah vaad ettiği gibi isteyene mutlaka veriyor. Yeter ki biz duadan nasipsiz kalmayalım. Duası olmayan kimsenin Allah nazarında da değeri yoktur.

“DUANIZ OLMASA, RABBİM SİZE NE DİYE DEĞER VERSİN Kİ” (Furkan Suresi 77)


Dualarım Kabul Olmadı Diyerek, Dua Etmeyi Bırakmak Doğru mudur?

Dua'dan Vazgeçmek

Allah’tan istenen duanın o an için kabul olunmadığı görüldüğü zaman kişi şeytana uyup bir isyan eder ya da haşa Allah’a küserse sınırını bilemediği için haddini aşmış olur. Allah her duaya farklı bir karşılık verebilir. Şöyle ki dua karşılığında kesin olarak şu üç şeyden biri gerçekleşir:

1. Ya istenilen şeye karşılık dua dünyada makbul olur.
2. Ya şimdi için saklanıp ahirette yani daha iyisinin verilmesi üzerine sevap verilir.
3. Ya da kişinin günahları silinir.


Hangi Dualar Kabul Olunur, Hangileri Reddedilir

Öyle bir an vardır ki Allah (c.c)’un kullarının dualarını asla geri çevirmediği bilakis kabul ettiği zamanlarda semanın kapıları açılır ve edilen dua Allah’a ulaşır. Bizlerde içten ve samimi bir şekilde Allah’tan isteyeceğimiz gerek dünyevi gerek ahiretlik olan isteklerimizin kabul olması için mübarek vakitleri ve günleri kollamalıyız.

Dört yerde semânın kapıları açılır ve duâya icâbet olunur:

Allah yolunda saf bağlandığı zaman.
Yağmur yağarken.
Namaz kılınırken.
Kâ’be görüldüğü zaman.

(Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 3337)

Dua edebilmek


Duası Kabul Olunan Kişiler;

Dört duâ vardır ki: reddolunmaz:

Dönünceye kadar hacının duâsı.
Evine gelinceye kadar gazinin duâsı.
İyileşinceye kadar hastanın duâsı.
Bir de kardeşin kardeşine gıyabında ettiği duâ.

Bunlardan en çabuk kabul olunan duâ kardeşin kardeşine gıyabında ettiği duâdır.”

(Suyûtî, el-Câmiu’s-sağir, no: 915)

Duası kabul olmayacak kimselerle ilgili hadiste şöyle bahsedilmektedir: (Bid’at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz.) [Deylemi]


 

Peygamber Efendimiz (SAV)in Kabul Olunacak Duası:

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) hadîs-i şerîflerinde, Allah’ın kendisine üç makbul duâ hakkı verdiğini buyurmuş, devamında ise sözlerine şöyle devam etmişlerdir:

“…Bunun üzerine ben:

«Allâh’ım! Ümmetimi mağfiret eyle! Allâh’ım! Ümmetimi mağfiret eyle!» diye duâ ettim.

Üçüncü isteğimi de bütün mahlûkâtın, hattâ İbrahim -aleyhisselâm-’ın bile bana muhtaç olacağı ve benden şefaat dileyeceği güne bıraktım.” (Müslim, Müsâfirîn, 273)


Duaların Kabul Olması İçin Ne Yapmalıyız ?

“Allâh’ım! Sen’den muhabbetini, Sen’i sevenlerin muhabbetini ve Sen’in sevgine ulaştıracak sâlih ameller işlemeyi talep ediyorum. Allâh’ım! Sen’in muhabbetini bana nefsimden, âilemden, malımdan ve soğuk sudan daha sevgili kıl!” (Tirmizî, Deavât, 72/3490)

Yüce Allah (C.C), Kuran-ı Kerim ayetinde dua edenin duasını kabul edeceğini bildirmektedir: “Kullarım, sana benden sorarlarsa (onlara söyle): Ben (onlara) yakınım. Dua eden, bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm. O hâlde onlar da bana karşılık versin (benim çağrıma uysun)lar, bana inansınlar ki, doğru yolu bulmuş olalar.” (Bakara, 2/186)


Duaların Kabul Olması İçin En Etkili Dualar Nelerdir ?

Sahabeden Enes b. Malik (r.a.) şöyle anlatıyor; Efendimiz (SAV), bir gün camiye girdi. Bir sahâbî namaz kılıyordu. Bu sahâbî namazdan sonra dua etmeye başladı ve duasında şöyle diyordu:

“Allah’ım! Her türlü övgü sana mahsustur. Senden başka ilâh yoktur. (Sen), mennânsın/çok nimet verensin, gökleri ve yeri yokken var edensin, celâl ve ikram sahibisin, ey yaşayan, diri, canlı, ölümsüz, ezelî ve ebedî olan; zatı ile kaim olan, her şeyin varlığı kendisine bağlı olan, uykusu ve uyuklaması olmayan, varlıkları yöneten, koruyan ve ihtiyaçlarını üstlenen Allah’ım! cümleleri ile sana dua ediyor, senden talepte bulunuyorum.” Bu duayı mübarek kulağı ile duyan Efendimiz (SAV);

“Bu kimse, Allah’ın ism-i a’zâm’ı ile dua etti ki ism-i a’zâm ile dua edildiğinde Allah bu duayı kabul eder ve bu isimle istenince Allah verir” (Hâkim, De’avât, I, 504; Ebû Ya’lâ, Zikir ve Dua, No:1124) buyurdu.


Seher Vakti Okunan Dualar Kabul Olur mu ?

Seher Vaktinin Muhteşem Sırrı. Allah O Vakitte Dünya Semasına Tecelli Eder ve Bizlere Şöyle Seslenir… “Aşık Yunus der ki, dünya yalandır, Güvenme malına, malın talandır, Seherde aşıka uyku haramdır. Yatma seherde Uğrarsın derde Söyle her yerde Elhamdülillah…

“Aşk ve muhabbet ehli nice Allah dostlarının hikmet dolu eserlerini, sadra şifa sözlerini aciz bir dille istifadelerinize sunmak ve gönüllerimize bu deryadan damlalar bırakabilmektir derdimiz. Derdimize ortak olanlar buyursun…”

“Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, ‘AŞK’tan güzel merdiven bulamazsın. Eğer ‘AŞK’ı bulmaksa niyetin, aramadan duramazsın…” “AŞK OLSUN”

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  • dul kadiroglu23 Ekim 2020 18:44

   Allah dualarimizi kabul etsin

  • ömer24 Şubat 2021 12:50

   elinize sağlık,tşk

BENZER İÇERİKLER