Dünyada Bugüne Kadar Kaç İnsan Yaşadı ?

Dünyada Bugüne Kadar Kaç İnsan Yaşadı ?

Bir çok insanın durduk yere aklına gelen ilginç bilgilerden bir tanesi olan dünyada bugüne kadar yaşamış olan insanların sayısını detaylı bir şekilde bu yazımız da sizler için inceledik.

İnsanlık tarihinin başlamasından bu yana 50.000 yıl geçti, bugün insan nüfusu 7.4 milyar kişidir. Modern tıp ve çeşitli alanlardaki diğer gelişmeler yaşam kalitesini yükseltti ve insanlar geçmiştekinden farklı olarak çok daha uzun yaşıyor ve çok daha güvenli yollarla doğum yapıyor. 300 milyon insanı yok eden çiçek hastalığı gibi tehlikeli hastalıklara karşı aşılar da gezegendeki insan sayısının artmasına önemli katkıda bulundu. Muhtemelen birçok insanın merak ettiği soru, bu gezegende daha önce kaç insan var olduğudur? Ortalama insan ömrü yaklaşık 79 yıldır ve bu,  her 100 yılda bir bir nesil ölürken bir diğeri doğduğu anlamına gelir. Yaklaşık olarak 108,2 milyar insan dünyada doğmuştur. Şaşırtıcı sayılar, halihazırda ölmüş olan insan sayısının şu anda yaşayan insan sayısının 14 katı olduğu anlamına geliyor. Yıllar boyunca, insan figürleri, tarihin herhangi bir zamanında mevcut olan çeşitli faktörlere bağlı olarak büyüme ani artışları ve düşüşleri arasında değişiyor. İnsan nüfusu artışı üç ana döneme ayrılabilir.

“Şimdiye kadar yaşamış insan sayısı tahmini olarak 108 milyardır.”

TARIM ÖNCESİ DÖNEM;

Tarım öncesi dönem, insanların yaşam piramidine tırmanmaya başladığı dönemi ifade eder. Bu dönem, insanoğlunun dünyaya girişinin ilk 10.000 yılını kapsar. Bu dönemde nüfus artış hızı, insanın hayatta kalmasını çevreleyen zorluklar nedeniyle son derece yavaştı. Bu dönemde insanlar ilkel aletler kullandılar ve bir yaşam biçimi olarak tarıma başlamadılar. İlk insanlar, tehlikeli hayvanlar, aşırı iklim ve tedavisi olmayan hastalıklarla dolu bir dünyayla uğraşmak zorunda kaldı. Bu kulaktaki nüfusun en iyi ihtimalle yaklaşık 10 milyon olduğu tahmin edilmektedir. İnsanoğlunun aleyhine yığılmış ihtimallere rağmen, sonraki dönemde tutunup habercilik yapabildiler.

TARIM DÖNEMİ;

Tarım çağı, insanlığın kaderini tamamen değiştiren dönemdir. Tarım dönemi, 10.000 ila 1.000 yıl öncesindeki zamanı tanımlar, bu dönemde insan yaşam kalitesi önemli ölçüde iyileşir ve sonuç olarak insan nüfusu patlar. Yemekler bol ve her zamankinden daha besleyiciydi. İnsanlar ilk kez hayvanları evcilleştirmeye başladı, bu da avlanmaya olan bağımlılıklarını azaltarak yaralanma ve ölüm riskini azalttı. İnsan nüfusu 1.000 yıl içinde ikiye katlanmaya başladı ve tarım döneminin sonunda insan sayısı yaklaşık 500 milyon oldu. Bu sefer geri dönüşü olmayan nokta, insanların kendilerine atılan her şeye dayanabilecek istikrarlı popülasyonlara ulaştığı anlamına geliyordu.

SANAYİ DÖNEMİ;

Sanayi dönemi, zamanın 1000 yıl öncesinden günümüze geçişini ifade eder. İnsan varoluşunun tüm yönlerinde en fazla büyümenin yaşandığı dönemdir. Teknoloji icat edildi ve bu, ilaçtan sanitasyona kadar her şeyi dönüştürdü. Daha iyi tarım uygulamaları, imkansız olduğu düşünülen alanlara mahsul ekmeyi mümkün kıldı ve dolayısıyla gıda tedarikini artırdı.

Yıllar geçtikçe, insan popülasyonları, onları yok olmanın eşiğine getiren hem doğal hem de insan yapımı güçlerin büyük baskısı altına girdi. Yollarına çıkan birçok felaketten kurtulmayı başarmış olsalar da, izler her zaman, sayılar ne olursa olsun güvenliğin asla garanti edilmediği bir ders olarak kalır.

HASTALIKLAR;

Çiçek hastalığı 1979’da ortadan kaldırılmadan önce, zaten 300 milyon insan hayatına mal olmuştu, bu da onu insanları şimdiye kadar etkileyen en ölümcül hastalıklardan biri haline getirmişti. Hastalığa yakalanan her on kişiden üçü, çiçek hastalığını 20. yüzyılın en korkulan hastalığı haline getirerek öldü. Çiçek hastalığı, virüsün püskürtüldüğü battaniyelerle enfekte olduktan sonra Yerli Amerikalıların % 90’ını yok etti.

İnsanları bir dönüşe gönderen bir başka hastalık da 75 ila 200 milyon insanı ortadan kaldıran Kara Ölüm olarak bilinen (Kara Veba) idi. 1437 ile 1350 yılları arasında Kara Ölüm tarafından yok edilen nüfus, Avrupa’nın toplam nüfusunun üçte biriydi. İspanyol Gribi 1918’de I. Dünya Savaşı sırasında 50 milyon insanı öldürdü. Hastalık o kadar güçlüydü ki, Amerikalıların ortalama yaşam süresini on yıl azalttı. HIV AIDS şu ana kadar 36 milyon insanı öldürdü ve 1980’lerde ortaya çıktığından beri saymaya devam ediyor. İnsan popülasyonlarını önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip daha tehlikeli hastalıklar, her gün ortaya çıkmaya devam ediyor ve en sonuncusu, yavaş yavaş salgın şeklini almaya başlayan Koronavirüs hastalığı.

İlgili İçerik; Tarihte En Ölümcül Salgın Hastalıklar

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER