Dünya’da En Çok Buğday Üreten Ülkeler

Dünya’da En Çok Buğday Üreten Ülkeler

Buğday, dünyadaki birçok besinin temel taşı olduğu için insanlık için oldukça önemli olan ürünlerinden biridir. Çin, diğer ülkelerden daha fazla buğday üretiyor ve onu Hindistan, Rusya ve ABD takip ediyor. İşte dünyanın ilk en çok buğday üreten ilk 10 ülkesine genel bir bakış.

10. Almanya (24.481.600 Ton)

Almanya , Avrupa Birliği’ndeki (AB) en büyük tahıl üreticilerinden biridir ve bu nedenle tarım uygulamaları AB pazar yönetimi tarafından izlenmektedir ve AB kural ve düzenlemelerinden etkilenmektedir. Tahminlere göre, Almanya’daki un fabrikaları her yıl 24 milyon ton buğday işlemektedir. Kışlık buğday, esas olarak orta Almanya’da yoğunlaşmasına rağmen, ülke genelinde yetiştirilmektedir. Bayren (Almanya’daki toplam buğdayın% 19’unu üreten) ve Niedersachsen (Almanya’daki toplam buğdayın% 17’sini üreten) ülkedeki en büyük buğday üreten yerlerdir. Normal iklim koşulları geçerliyse, buğday ekim ayında ekilir ve ertesi yıl Ağustos ayında hasat edilir.

9. Ukrayna (26.208.980 Ton)

Buğday, Ukrayna’nın her yerinde yetiştirilmektedir ve verimlerin büyük bir kısmı ülkenin orta ve güney-orta bölgelerinden kaynaklanmaktadır. Mahsul sonbahar mevsiminde ekilir ve ertesi yıl Temmuz ve Ağustos arasında hasat edilir. Bir zamanlar popüler olarak “Avrupa’nın ekmek sepeti” olarak anılan Ukrayna, ağırlıklı olarak ekmek yapımında kullanılan kış buğdayının sert, kırmızı varyantını üretiyor. 2013-2014 yılları arasında buğday üretimindeki artış, bu ürünün 2014 yılında Ukrayna’dan ihracatında % 41 artışa neden oldu.

8. Pakistan (26.674.000 Ton)

Pakistan’daki buğday, önde gelen gıda tahılları ve Pakistan halkının beslenmelerinde temel gıda görevi görüyor. Buğday yetiştiriciliğinden yetiştirilen alan 2013-2014 yılları arasında % 4,4 artmıştır. Buğday Pakistan’ın tüm bölgelerinde yetiştirilmektedir ve maksimum verim Pencap ve Sindh illerinden elde edilmektedir. İndus Nehri’nin alüvyon yatakları bu illerde toprağın verimliliğine katkıda bulunur ve buğday da dahil olmak üzere tahıl ürünlerinin büyük ölçekte yetiştirilmesini teşvik eder.

7. Kanada (29.984.200 Ton)

Buğday, Kanada’da yetiştirilen en önemli üründür ve burada birkaç çeşit buğday yetiştirilmektedir. Buğday taneleri, unlu mamul endüstrisi için un üretmek ve hayvancılık için yem olarak kullanılmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılır.

6. Avustralya (31.818.744 Ton)

Buğday, Avustralya’da yetiştirilen başlıca kış ürünlerinden biridir. Batı Avustralya, Victoria, Yeni Güney Galler ve Queensland kıtada en çok buğday üreten ülkelerdir. Mahsul sonbahar aylarında ekilir ve çevre koşullarına bağlı olarak ilkbahar veya kış aylarında hasat edilir. Batı Avustralya, özellikle Asya ve Orta Doğu’daki ülkeler için en büyük buğday ihracatçısıdır ve bu tür satışlardan yılda yaklaşık 2 milyar dolar kazanç elde etmektedir. Son 30 yıldır, Batı Avustralya’nın buğday üretiminde yıllık % 1 oranında sürekli bir artış olmuştur. Avustralya’nın doğu kıyısı ise iç tüketim ve hammadde için buğday üretmektedir.

5. Fransa (36.924.938 Ton)

Fransa , bu mahsulün ülke genelinde yetiştirilmesiyle Avrupa’nın en büyük buğday üreticisidir. Fransa’nın kuzey bölgelerinde en fazla yetiştirilmektedir. Fransız Merkezi Centre, ülkenin önde gelen buğday üreten bölgesidir (Fransa’nın toplam buğday üretiminin % 16’sını oluşturur), ardından Picardie (Fransa’nın buğday üretiminin% 10’unu oluşturur). Kışlık buğday, bu ülkede yetiştirilen başlıca buğday çeşididir ve sonbahar mevsiminde ekilir ve bir sonraki yılın Ağustos ayında hasat edilir.

4. Birleşik Devletler (47.370.880 Ton)

Amerika Birleşik Devletleri’nin ana tahıl tanesi olan buğday, tüm ülkede yetiştirilmektedir. Üretilen buğday miktarı bakımından dünyada dördüncü sırada olan ABD’de yaklaşık 47 milyon ton buğday üretiliyor. USDA’nın sınıflandırmasına göre, ülkede yetiştirilen sekiz çeşit buğday var. Bunlardan en önemlisi makarnalık buğday, sert kırmızı kış buğdayı, sert kırmızı bahar buğdayı, yumuşak beyaz buğday ve sert beyaz buğdaydır. ABD’de üretilen buğdayın % 70-80’i kışlık buğday kategorisine girer (genellikle yüksek glüten içeriği nedeniyle ekmek yapımında kullanılır).

3. Rusya (85.863.132 Ton)

Rusya , dünyanın üçüncü büyük buğday üreticisi ve 2006-2011 yılları arasında dünyanın en büyük beş buğday ihracatçısı ülkesi arasında yer aldı. Kışlık buğday, ülkede yetiştirilen başlıca buğday çeşididir. Mahsul çoğunlukla Moskova’yı çevreleyen Rusya’nın batı bölgelerinde yetiştirilir. Mahsul Ağustos ve Ekim ayının ilk haftası arasında ekilir ve ertesi yıl Temmuz ve Ağustos arasında hasat edilir.

2. Hindistan (98.510.000 Ton)

Buğday, Hindistan’da (pirinçten sonra) ikinci en önemli ekili gıda ürünüdür ve günlük olarak yüz milyonlarca Hintliyi beslemektedir. Pakistan sınırının yakınında olduğu gibi, ülkenin kuzey ve kuzeybatı eyaletlerinde özellikle önemli bir temel gıdadır. Hindistan, dünyadaki toplam buğday üretiminin yaklaşık % 8.7’sini oluşturuyor ve Hindistan’daki tüm ekili alanların % 13’ü bu ürünün yetiştirilmesine adanmış durumda. Uttar Pradesh, Pencap, Haryana ve Madhya Pradesh ülkenin önde gelen buğday üreten devletleri.

1. Çin (134.340.630 ton)

Dünyanın en büyük buğday üreticisi olan Çin, dünya genelinde tahıl piyasası dinamiklerini şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Ülke tarafından yılda 24 milyon hektarlık bir alanda (tüm Cezayir ülkesinin büyüklüğü ile karşılaştırılabilir) yaklaşık 126 milyon metrik ton buğday üretilmektedir. Buğday, Çin nüfusunun temel gıdalarından biri olarak hizmet etmekte ve bu ülkedeki tahıl tüketiminin % 40’ını oluşturmaktadır. Buğday, mahsulün mısırla döndürüldüğü Çin’in Sarı Nehri ve Huai Nehri Vadileri’nde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu arada, Yangtze Nehri Vadisi boyunca ve çevresinde, daha çok pirinçle döndürülür.

Buna da Bakabilirsiniz; En Çok Adaya Sahip Olan Ülkeler Hangileri ?

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER