1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Dünyanın 5. Okyanusunun Adı Nedir ? Beşinci Okyanus Nerede ?

Dünyanın 5. Okyanusunun Adı Nedir ? Beşinci Okyanus Nerede ?

Dünyanın Beşinci Okyanusu

National Geographic Society, Antarktika’yı çevreleyen ve Güney Okyanusu ismi verilen alanı dünyanın 5. okyanusu olarak tanıyama hazırlanıyor. Dünya yüzeyinde 4 tane olarak bilinen okyanus sayısına yeni bir okyanus daha ekleniyor. İşte detaylar..

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde olan bilim kuruluşu National Geographic Society 100 yıldan fazladır ilk defa dünya okyanuslarının haritasını çıkarmayı başardı.

National Geographic Society, Antarktika’nın çevresini kapsayan ve Güney Okyanusu olarak isimlendirilen su kütlesini, Arktik Okyanusu, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu ve Pasifik Büyük Okyanusu’dan sonra dünyanın beşinci okyanusu olarak kabul edileceğini belirtti.

BİLİM İNSANLARI FİKİR BİRLİĞİNE VARAMADI

Bilim Kuruluşunda coğrafya uzmanı olan Alex Tait, bilim dünyasında Antarktika çevresinde farklı bir ekolojik yer olduğunun epey bir zamandır bilindiğini lakin bahsi geçen su kütlesinin adı ve sınırlarının nasıl olacağı konusunda şimdiye kadar bilim insanlarının herhangi bir fikir birliğine varamadıklarını söyledi.

Ancak uzman Alex Tait, National Geographic Society’nin daha önce hazırladığı haritalarda Antarktika’danın yanında bulunan su kütlesini Güney Okyanusu olarak etiketlediğini ifade etti.

güney okyanusu

SÜREKLİ OLARAK KENDİNİ KOVALAYAN SU KÜTLESİ

National Geographic Society’de çalışan bir araştırmacı olan Enric Sala da Güney Okyanusu’nu, ‘Antarktika çevresinde sürekli olarak kendini kovalayan’ ve doğuya doğru akan güçlü dairesel akım ile karakterize edilen ayrı bir su kütlesi olarak tanımladı.

Yorum Yap

Yorum Yap