1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan Nüfusu ve Yüz Ölçümü!

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan Nüfusu ve Yüz Ölçümü!

Vatikan
1

Rusya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki kara kütlesine göre en büyük ülkeler listesinin başında yer alırken, listenin sonunu küçük Vatikan elinde tutuyor.

Vatikan, dünyanın en küçük ülkeleri listesinde ilk sırada yer alıyor.

Vatikan yaklaşık 110 dönümlük bir alanı kaplar ve yaklaşık 800 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ancak, Kutsal Makam tarafından tutulan egemenlik ile resmen egemen bir devlet değildir. Vatikan, Papa’nın devlet başkanı olduğu bir dini devlet örneğidir. Vatikan, İtalya ile Vatikan arasında Lateran Antlaşması’nın imzalanmasının ardından 1929’da resmen kuruldu. Milyonlarca Katolik için önemli bir kültürel ve dini devlet olmaya devam ediyor, birkaç heykel ve tablo içeriyor.

dunyada en az nufusa sahip olan ulkeler
Önerilen Yazı
Dünyada En Az Nüfusa Sahip Olan Ülkeler

Vatikan Tarihi; 

Vatikan” adı, Roma Cumhuriyeti döneminde Tiber’in batı kıyısında bulunan bataklık bir alanı ifade etmek için kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde burada birkaç villa inşa edildi. MÖ 14 ile 18 arasında, Yaşlı Agripinna bölgeyi boşalttı ve bir bahçe dikti. Hristiyanların bölgeye gelmesinden önce bile Vatikan kutsal kabul ediliyordu ve yerleşim için uygun değildi. 326’da, Aziz Petrus’un mezarına inanılanın üzerine bir Konstantin bazilikası inşa edildi. Bazilika’daki faaliyetler Vatikan’da nüfusun artmasına neden oldu, dolayısıyla 5. yüzyılda bir saray inşa edildi. Papalar kısa süre sonra Roma yakınlarındaki bölgelerin valileri oldular ve Papalık Devletini yönettiler. Papa’nın bölgedeki saltanatı, İtalya’nın birleşmesi ile 19. yüzyılın ortalarında sona erdi. Papa’nın etkisi, Lateran Antlaşması’nın imzalanmasının ardından 1929’a kadar Vatikan bileşiği ile sınırlıydı. Anlaşma, Vatikan Şehri devletinin kurulmasına yol açtı.

Vatikan Coğrafya;

Vatikan Şehri bölgesi, Mons Vaticanus ve eski Vatikan Tarlaları’nın bir parçasını oluşturur. Vatikan Şehri, çeşitli tarihi ve kültürel mekanların bulunduğu yerdir; Aziz Petrus Bazilikası, Apostolik Sarayı ve Sistine Şapeli diğer önemli binaların yanında. Lateran Antlaşması’nın hazırlanması sırasında, önerilen devletin sınırları, büyük bir kısmının duvar ve bazı binalarla çevrili olması gerçeğinden etkilenmiştir. Bölge, Aziz Petrus Meydanı’nı içeriyordu, ancak normalde İtalyan polisi tarafından devriye geziyordu Papalık Sarayı ve büyük bazilikalar gibi İtalyan topraklarında bulunan diğer mülkler, bölge dışı statüye sahip, önemli ofisleri ve Papalığın görevi için gerekli kurumları barındırıyor.

Demografi Ve Yönetim;

Şehir, yaklaşık 800 kişilik bir nüfusa sahiptir ve nüfusun çoğunluğu Vatikan duvarı içinde yaşamaktadır. Nüfus esas olarak iki gruptan oluşur – aynı zamanda devlet memurları olarak da görev yapan rahipler ve İsviçreli Muhafızlar. Vatikan Şehri, aynı zamanda Roma Katolikinin de başı olan Papa tarafından yönetiliyor. Devlet üzerinde yasama, yargı ve yürütme yetkileri vardır. Yasama yetkisi, Papa tarafından  5 yıllık bir süre için atanan Papalık Komisyonu tarafından kullanılır.

Yorum Yap

Yorum Yap