1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk Nerede ? Yakutlar Türk mü ?

Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk Nerede ? Yakutlar Türk mü ?

Yakutistan ya da Saha Cumhuriyeti olarak bilinen Yakutistan, Rusya’yı oluşturan federe cumhuriyetlerden biri. Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Yakutlar bir Türk halkıdır. Cumhuriyetin Rusça’da tam adı Respublika Saha olarak yazılır. Dünyanın en soğuk bölgesi olmasıyla meşhur olan Yakutsk hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık. Merak edilenler arasında ise Yakutlar’ın Türk olup olmadıkları sorusu geliyor. Yaşam şekliyle de merak konusu olan Yakutsk hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını haberimizde derledik.

Yakutsk, dünyanın en soğuk şehirlerindendir. Sahip olduğu düşük hava sıcaklığıyla bölge ortalama olarak -71 dereceyi dahi görmektedir. Yakutlar, dünya üzerinde var olan Türk halklarından biridir. Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip özerk bölgesi olan Yakutsk, 1632 yılında Lena Nehri kıyısında kurulmuştur. Yakutistan’ın başkentidir. Toplamda 210 bin kişilik bir nüfusa sahip olan bölgede sıcaklık derecesi en fazla 25 derece olabiliyor. Bölge halkı için -30 bile ideal sıcaklık olarak kabul ediliyor. Soğuğu sebebiyle sosyal hayat durma noktasına gelebiliyor ancak ülkenin sosyolojik yapısı, bu iklim şartlarına uygun durumda olduğu için herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Yakutsk şehrinde hava o kadar çok soğuk ki araç kullanmak isteyen kişiler araçlarını kapatmadan kış boyunca çalıştırmak zorundalar. Araçları 5 dakikalığına bile kapatmak aracı kış ayının bitimine kadar kullanamayacakları anlamına geliyor. Kentin zenginleri bu duruma karşı kapalı ve klimalı otoparklar kiralıyorlar ve araçlarını orada bekletiyorlar.

yakutsk nerede ?

Ülkenin en büyük maddi kaynağı ise yer altı rezervleridir. Dünya pırlanta rezervlerinin yüzde 20’si burada bulunmaktadır. Altın vb. pek çok kıymetli maden de burada çıkarılmaktadır.

yakutsk şehri nerede

Ülkedeki tek kayıp ise tarım yapılamıyor olmasıdır. Gıda olarak en çok balık ve et tüketiliyor. Etçil bir toplum olan Yakutlar da buzdolabı kültürü de bulunmamakta. Market vb. yerlerde en çok balık ve et satılıyor ve bu ürünler de doğal halleriyle satışa sunuluyor.

Donmuş toprağı eritmek ise hayli güç oluyor. Toprağı eritmek için kömür yakılıyor. Birkaç saat sonra ise toprak eriyor ve yaklaşık 15 cm. kadar toprak kazılabiliyor. Yine mezar kazmak için de aynı işlem uygulanıyor.

yakutsk ne kadar soğuk

Aynı işlem buz dağları için de uygulanıyor. Buz dağları özellikle arabaların üstünü tamamıyla kaplıyor. Bu durum da buz eritiliyor ve arabalar yeniden çalıştırılmaya çalışılıyor. Bu nedenle bazı evlerde araçların donmaması için garajlara ısıtma sistemi kurulmuştur.

Yorum Yap

Yorum Yap