Dünyanın En Tehlikeli Karınca Türleri

Dünyanın En Tehlikeli Karınca Türleri

Karıncalar, Hymenoptera takımına arılar ve eşek arısı ile birlikte gelen sosyal böceklerdir. Yaklaşık 140 milyon yıl önce yaban arısı benzeri böceklerden evrimleştiler ve şu anda 12.500’den fazla karınca türü sınıflandırıldı.  Karıncalar, batma veya ısırma yoluyla saldırıya uğradığında kendilerini savunabilen bölgesel böceklerdir. Dünyadaki en tehlikeli karıncalardan bazıları herhangi bir hayvanı öldürebilir.


Dünyanın En Tehlikeli Karıncaları

1. Myrmecia Karıncaları (Bulldog Karıncalar)

Guinness Dünyası “Myrmecia Karıncaları” dünyanın en tehlikeli karıncaları olarak listeledi. Yaygın olarak Bulldog karınca olarak bilinen Myrmecia, Avustralya’da yaygın olarak bulunan 93 türden oluşan büyük karınca türlerinden biridir. Bu karıncalar büyüktür, yaklaşık 0.16 inç maksimum uzunluğa ulaşabilen karıncaların uzun ince alt çeneleri, büyük gözleri ve zehir yüklü sokmaları vardır. Bulldog karıncalar iyi gelişmiş bir görme duyusuna sahiptir ve davetsiz misafirleri kolonilerinden uzak bir mesafede kovalayabilirler. Çoğu bulldog karınca türü, karınlarında veya kafalarında parlak turuncu veya kırmızı renklere sahiptir. Bulldog karıncaları 1988’den bu yana üç ölümle sonuçlandı.


2. Mermi Karınca (Bullet Ant)

Paraponera clavata olarak da bilinen mermi karıncaya, ağrılı acıdan sonra isim verilir. Kurşun karıncanın sokması, 24 saat boyunca durmadan süren bir zonklama ve yanma ağrısına neden olur. Mermi Karınca sokmasıyla ilişkili semptomların bazıları arasında taşikardi, ödem, lenfadenopati ve kurbanın dışkısında taze kan bulunması bulunur. Mermi Karınca yaklaşık 1,2 inç uzunluğunda, kanatsız ve kırmızımsı siyahtır. Saldırgan karıncalar değiller, ancak yuvalarını savunurken kısır olabilirler. Mermi Karınca Güney ve Orta Amerika’da, özellikle ıslak neotropik alanda yer alır.


3. Army ant (Ordu Karınca)

“Baskın” olarak da adlandırılan ordu karıncaları, insanlar için oldukça zararlı olan saldırgan yırtıcı karıncalarıdır. Ordu karıncaları agresiftir ve kalıcı yuvaları olmadığı için yiyecekleri aramak için bir yerden başka bir yere göç etme eğilimindedirler. Karıncaların çoğu yiyecek bulmak için genellikle birkaç karıncayı gönderir, ancak ordu karıncaları avını yenebilecek lider kooperatif yem arama grupları gönderir. Ordu karıncalarının izlerini sürerken 328 ft uzunluğunda ve 65.6 ft genişliğinde olabilir. Bu karıncalar konsantre feromon gradyanı kullanarak bir yolda kalırlar. Bütün bir koloni günde 500.000’den fazla av hayvanı tüketebilir.


4. Solenopsis (Fire ant) / Ateş karıncası

Ateş karıncası Solenopsis cinsine ait 200’den fazla karınca türünün adıdır . Ateş karıncaları, tüm karıncaların en acı verici oldukları bilinmektedir.  Ateş karıncanın sokması yanma hissi ve kurdeşen ile karakterizedir. Genellikle bir kaç saat sonra karıncanın sokulduğu yerde, özellikle de kurban aynı noktada birkaç kez sokulmuşsa, bir yumru oluşur. Yumru 36 saat içinde bir püstüle dönüşebilir ve çizilirse enfekte olabilir. Ateş karıncaları küçük bir hayvanı öldürebilir. Bazı bireyler bu karıncanın zehirine karşı bir alerji geliştirir ve çok uzun süre tedavi edilmezse kurban anafilaksi yaşayabilir.


5. Pogonomyrmex badius Karınca

Pogonomyrmex badius Karınca, Pogonomyrmex cinsine ait bir karınca türüdür. Pogonomyrmex badius Karıncaları Güney, Orta ve Kuzey Amerika’nın çöllerine özgüdür. Florida Harvester Mississippi Nehri’nin doğu kısımlarında bulunan tek türdür. Pogonomyrmex badius Karıncaları yiyecek için tohum toplamakla bilinir. Pogonomyrmex badius Karıncalar agresif değildir; ancak, köşeleri açıldığında sokabilirler. Bu karıncalar, tüm karıncaların en acı sokmalarından birine sahiptir. Ağrı, kurbanın lenf kanallarından yayıldığı için şişlik ile çok uzun sürebilir.


6. Dokumacı Karınca (Green tree ant)

Dokumacı karıncalar olarak da adlandırılan Yeşil Ağaç karıncaları Tropikal Asya ve Avustralya’da bulunur. Bunlar Hymenoptera ve Formicidae familyasına ait sosyal karıncalardır . Yeşil ağaç karıncaları ağaçlarda bulunur ve yuva kurma davranışlarıyla ünlüdür, böylece ağaç yapraklarını dikerek ve bir koloni kurarak yuvalarını oluştururlar. Her kolonide 500.000’den fazla karınca vardır. Sokmazlar, ama acı veren bir ısırıkları vardır. Yeşil Ağaç karıncaları, insanlar tarafından tüketilen en değerli karıncalardır. Güvenilir bir yağ asitleri ve protein kaynağı olmanın yanı sıra, bu karıncalar doğurganlık komplikasyonlarını ve mide enfeksiyonlarını iyileştirebilir.


7. Green-head ant / Pony Ants / Midilli Karıncalar

Yeşil karınca olarak da bilinen midilli karınca, Avustralya’da yaygın olan gezegendeki en korkunç karıncalardan biridir. Midilli karıncaların uzunluğu 0.2 inç ila 0.28 inç arasında değişir, erkek kraliçe ve işçilerden daha küçüktür. Bu karıncalar mordan yeşile değişen benzersiz metalik görünümleriyle bilinir. Yeşil karınca çok güçlü bir acıya sahiptir. Sokmaları hassas bireylerde anafilaktik şoka neden olacak kadar zehirlidir. Midilli karıncalar insanlar için tehlikeli olmasının dışında oldukça faydalı olabilirler. Midilli karıncalar, termitler ve böcekler gibi zararlıları öldürerek tarımsal haşere kontrolüne yardımcı olabilirler.


8. Myrmecia Pilosula (Jack jumper ant)

Myrmecia pilosula da Avustralya’ya yerli bir zehirli karınca türdür atlama karınca veya jak atlama karınca olarak bilinir. Jumper karıncaları çoğunlukla güneydoğu Avustralya ve Tazmanya’da bulunur. Jumper karıncalar, kraliçenin yaklaşık 0,63 inç uzunluğunda ve erkeklerin 0,47 inç uzunluğunda olduğu büyük karıncalardır. İşçi karıncalar yaklaşık 0.55 inç uzunluğundadır. Jumper karıncalar uzun mesafeler atlayabilir ve zehir enjekte ederek avlarını öldürebilirler. Sokmaları insanlarda hafif lokalize reaksiyona neden olabilir. Jumper karıncaları 1980-2000 yılları arasında Tazmanya’da dört kişiyi öldürdü. Jumper karınca zehiri immünojeniktir ve Avustralya’da karınca alerjilerinin % 90’ından fazlasına neden olmuştur.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER