Dünyanın En Zehirli 8 Mantar Türü

Dünyanın En Zehirli 8 Mantar Türü

Yaklaşık 30 yabani mantar türünün, yüksek toksisite seviyeleri nedeniyle ölümcül olduğu bilinmektedir.
Autumn Skullcap mantarı amatoksin içerir ve karaciğer yetmezliği nedeniyle 7 gün içinde ölümle sonuçlanabilir.

Dünyadaki pek çok kişi tarafından beğenilen mantarlar, ister sevdiklerinden ister nefret ettiklerinden, kutuplaşan bir yiyecek olma eğilimindedir. Bununla birlikte, yaklaşık 30 yabani türün yüksek toksisite seviyeleri nedeniyle ölümcül olduğu bilinmektedir ve en az 40 kişinin şiddetli alerjik reaksiyona neden olduğu kanıtlanmıştır.

Mantar zehirlenmesi veya miritizm, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 6.000 ila 7.000 vakada görülür. En ölümcül mantarların çoğu tehdit edici görünmüyor ve aslında bazıları yenilebilir kuzenlerine benziyor.

Aşağıda verdiğimiz mantar türleri, her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken, dünyadaki en zehirli mantar türlerinden sekizidir.


8. Sinek Mantarı/ Fly Agaric (Amanita muscaria)

Bu mantar sizlere tanıdık gelebilir, çünkü beyaz lekelerle süslenmiş parlak kırmızı başlığı ile çoğu masal ve çocuk hikayesinde bulunan ikonik mantarı andırır. Sinek mantarı, merkezi sinir sistemi üzerinde hareket eden ve koordinasyon kaybına, ajitasyon karışımından sonra uyku, yoğun bulantı ve bazen halüsinasyonlara neden olan muscimol ve ibotenik asit nedeniyle insanlar için zehirlidir. Mantarın toksik etkileri, yutulduktan yaklaşık 1 saat sonra ortaya çıkar.

Birçok semptomuna rağmen, sinek mantarı insanlar için nadiren öldürücüdür, ancak zehirlenmeden kaynaklanan sporadik davranış nedeniyle yüksek derecede risk oluşturur. Bununla birlikte, aynı mantarlar, vahşi doğada bulan kediler veya köpekler gibi ev hayvanları tarafından tüketildiğinde ölümcüldür.


7. Deadly Dapperling (Lepiota brunneoincarnata)

Mycetism ölümlerinin sorumlusu veya % 80 ila % 90’ından sorumlu olan amatoksin içeriği nedeniyle tehlikeli olan Deadly Dapperling Avrupa ve Asya’da ve Kuzey Amerika’daki iğne yapraklı ormanlarda bulunur ve genellikle yenilebilir çeşitlerle karıştırılır . Mantarı yanlışlıkla yemek ciddi karaciğer toksisitesine neden olur ve hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Tedavi edilmezse, amatoksinlerin ölüm oranı yaklaşık% 50’dir, ancak tüketilen miktara bağlı olarak tedavi edilirse hala % 10 ölümcüldür.

Amatoksin zehirlenmesinin ilk belirtileri büyük ölçüde gastrointestinaldır, ancak karaciğer yetmezliğinin bir sonucu olarak ölüm biraz zaman alabilir.


6. Podostroma cornu-damae

Bu nadir mantarın kırmızı meyve veren gövdeleri, çoklu organ yetmezliğine neden olabilecek trikoteken mikotoksinleri içerir. Podostroma cornu-damae Asya’ya özgüdür ve Japonya ve Kore’deki birçok ölümden sorumludur. Semptomlar mide ağrısı, cilt soyulması, saç dökülmesi, düşük tansiyon, karaciğer nekrozu ve böbrek yetmezliğini içerir. Tedavi edilmezse, zehirlenme birkaç gün içinde ölümcül olabilir.


5. Amanita virosa / Destroying Angels (Amanita species)

Amanita virosa, ölümcül mycetism’e neden olan yüksek seviyelerde amatoksinler içeren dünya çapında en yaygın toksik mantardır. Mantar, ismine uygun olarak, iki veya üç saatlik tüketim içinde karaciğer ve böbrek dokusunu tahrip etmeye başlar ve hastalar, böbrek ve karaciğer yetmezliğine yenmeden önce şiddetli kramp ve ishal, deliryum, konvülsiyonlar ve kusma yaşarlar.

Bu tamamen beyaz, oval şekilli mantarlara genellikle yenilebilir türleri taklit ettikleri için aptal mantarı denir.


4. Autumn Skullcap (Galerina autumnalis)

Genişliği yaklaşık bir buçuk inç olan Autumn Skullcap mantarı, çürüyen iğne yapraklı ağaçlarda büyüme eğilimindedir ve sarı-kahverengi ila kahverengi renktedir. Bazen bal mantarı, kılıflı woodtuft ve kadife ayak gibi yenilebilir çeşitlerle karıştırılır. Bu mantarlar, Kuzey Kutbu gibi kuzey noktaları ve Avustralya gibi güney bölgeleri dahil olmak üzere tüm dünyada bulunur.

Birçok toksik mantar türü gibi,Autumn Skullcap amatoksin içerir ve ishal, kusma ve hipotermiden muzdarip olduktan sonra 7 gün içinde ölümle sonuçlanabilir.


3. Webcaps (Cortinarius species)

Bu mantar türü tipik olarak paslı kahverengi-turuncu renktedir ve kuzey Avrupa’da ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde, özellikle de subalpin ormanlarında bulunur. Toksisiteleri son derece güçlü orellaninin bir sonucudur ve semptomlar başlangıçta grip benzeri olup yüzeyden 2 gün ila 3 hafta sürebilir, ancak böbrek veya karaciğer yetmezliğine ve sıklıkla ölüme yol açabilir.


2. Conocybe filaris

Genellikle yağmurlu aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Kuzeybatı bölgesinde çimlerden oluştuğu tespit edildi, konik kapağı ve pas-kahverengi renkli solungaçları ile conocybe filaris, genellikle psilocybe mantarına benzediği için kazara zehirlenmeye neden olur. Bununla birlikte, bir conocybe filaris mantarı tüketmek, yüksek seviyelerde amatoksin nedeniyle onarılamaz karaciğer hasarına neden olur.


1.Köygöçüren mantarı (Death cap)

Kuzey yarımküredeki en zehirli mantarlardan biri olarak bilinen Köygöçüren mantarı, tüm mistisizm ölümlerinin yarısından fazlasına neden olmaktadır. Yeşil renkli kapakları,beyaz sapı ve solungaçları ile, Köygöçüren mantarı saman mantarı gibi diğer yenilebilir türlere benzer ve Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaygın olarak bulunur.

Ölüm kapağının en ufak bir dozu bile, karaciğer ve böbreklere zarar veren yüksek amanitin seviyeleri nedeniyle tehlikeli olabilir. Yutulduktan 4 ila 48 saat sonra, yorgunluk, bulantı, baş dönmesi ve baş ağrıları ve hipotermik semptomlar yaşayacaktır, bunu yoğun mide krampları ve çoğalmış mide bulantısı, kusma ve ishal izleyecek ve bu da dehidrasyon ve olası dolaşım yetmezliğine yol açacaktır. Hastalar 4 gün sonra iyileşme belirtileri gösterebilir, ancak bazen sarılık, konvülsiyonlar, koma ve vakaların % 50’sinde ölüme neden olan karaciğer yetmezliğinin yanı sıra emilim meydana gelir ve böbrek yetmezliği meydana gelir.

İlgili İçerik; Dehidrasyon Nedir ? Dehidrasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER