1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Duştan Sonra Kaşıntı: Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Duştan Sonra Kaşıntı: Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bir çok kişi için her duş sonrası kabusa dönüşen Duştan Sonra Kaşıntı nedenleri ve evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini bu yazımız da sizler için hazırladık.

Banyo yaptıktan veya duş aldıktan sonra kaşıntı nadir değildir. Kuru cilt veya diğer cilt koşullarından kaynaklanabilir. Duştan sonra cildinizin kaşınmasına neyin sebep olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Banyo ya da Duştan Sonra Kaşıntı Neden Olur ?

Duş sonrası kaşıntılı cildinizin nedeni olabilecek birkaç suçlu var. İşte duş ve banyo sonrası kaşıntının en bilinen nedenleri…

Xerosis cutis (Cilt Kuruluğu)

“Xerosis cutis” basitçe cildinizin çok kuru olduğu anlamına gelir. Cildinizi uzun süre sıcak suda bekletmek, cildinizi doğal yağlarından arındırabilir ve zaten nemi eksik olan tahriş edici cildi bozabilir. Bazen bu, duştan sonra kaşıntıya neden olur.

Vücudunuzun bu kısımları suyla çok fazla temas ettiğinden kaşıntı çoğunlukla ayaklarınızda, bacaklarınızda veya kollarınızda olabilir.

Sabun Hassasiyeti

Kullandığınız sabun, temizlerken cildinizi kurutuyor olabilir. Sert bir sabun her zaman görebileceğiniz bir kızarıklık bırakmayabilir, ancak duşunuz bittikten sonra kalıcı bir kaşıntı bırakabilir. Duştan sonra cildinizdeki tüm sabun kalıntılarını yıkamamak da kaşıntı ve rahatsızlık kaynağı olabilir.

Akuajenik Kaşıntı

Bu durum çok nadir olmak ile beraber sizde olup olmadığını uzman bir doktor tedavisi olmadan anlamız mümkün olmayacaktır. Aquajenik kaşıntı, ellerinizi yıkamak ve havuza girmek de dahil olmak üzere suyla herhangi bir temastan sonra yoğun kaşıntıya neden olur.

duştan sonra kaşıntı

Duştan Sonra Kaşıntı Nasıl Geçer ?

Duştan sonra kaşıntınız devam ediyorsa, tedavi olarak evde doğal bir tedavi yöntemi kullanmayı düşünebilirsiniz. Kaşıntıyı önlemenin bazı yolları aşağıda verilmiştir:

  • Havluyu Daha Hassas Kullanın. Duştan sonra vücudunuzun üzerinde kalan su taneciklerini geçirmek için teninize çok fazla baskı uygulamak yerine hafif dokunuşlar ile kurulanmayı deneyin.
  • Cildiniz hala ıslakken nemlendirin. Cildiniz biraz nemliyken nemlendirici uygulamak, nemi cilt bariyerinize hapsetmeye yardımcı olacaktır. Kokusuz hipoalerjenik bir nemlendirici tercih edin. Sivilceye meyilli bir cildiniz varsa “yağsız” olanı kullanmayı deneyin.
  • Kullandığınız Sabunu Değiştirin. Duştan sonra kızarıklık olmadan tekrarlayan kaşıntı yaşıyorsanız, belki de sabun değiştirme zamanı gelmiştir. Hafif, hipoalerjenik içerikli bir sabun kullanmayı deneyebilirsiniz. nemlendirici sabunlar kuru cilt semptomlarını azaltmada olumlu bir etkiye sahiptir. (BKNZ)
  • Duş rutininizi değiştirin. Uzun süreli ve aşırı buharlı duşlar alıryorsanız cildinizi kuru bırakıyor olabilirsiniz. Çok sıcak olmayan ve hızla ılık bir sıcaklığa ulaşan daha kısa duşlar almak, daha sağlıklı ve daha az kaşıntılı bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir.
  • Duştan sonra bir soğutma maddesi deneyin. Dermatologlar, kaşıntı ve tahriş bölgesinde mentol veya kalamin losyonu kullanılmasını tavsiye ediyor.
  • Uçucu yağları duş rutininizin bir parçası olarak düşünün. Kaşıntıyı önlemek veya tedavi etmek için uçucu yağlar kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz herhangi bir uçucu yağı seyreltin. Yağ, tahriş olmuş cilde uygulanmadan önce tatlı badem veya jojoba yağı gibi yatıştırıcı bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Nane, papatya, çay ağacı ve gül sardunyanın tümü, kuru ve kaşıntılı cildi yatıştırmak için potansiyel faydalara sahiptir.
  • Daha fazla su için. Susuz kalmak , kuru hissettiren cilde yol açabilir. Genel olarak, vücudunuzu gerektiği gibi nemlendirmek için her gün sekiz bardak (veya daha fazla!) su aldığınızdan emin olun.

Duştan sonra kaşınmak nadir gözlenen bir durum değildir. Neyse ki, duş rutininizdeki basit değişiklikler, genellikle kaşınmanıza neden olan temel sorunları çözebilir.

Bununla birlikte, kaşıntı semptomlarınız duştan sonra 1 veya 2 saat içinde azalmazsa veya ev ilaçlarını denedikten sonra bile kaşıntıyı sürekli hissediyorsanız, doktorunuza danışın.

Kaşıntının karaciğer hastalığı veya Hodgkin lenfoma gibi ciddi bir sağlık durumunun göstergesi olabileceği nadir durumlar vardır, bu nedenle kalıcı kaşıntı semptomlarını göz ardı etmeyin.

damak kasintisi neden olur
Önerilen Yazı
Damak Kaşıntısı Neden Olur, Damak Kaşıntısına Ne İyi Gelir ?
Yorum Yap

Yorum Yap