Birçok kişi yıllardır kullanmış olduğu isimden memnun değildir. Nüfus dairesine gidip, onlarca evrak toplayarak ve sonrasında mahkeme kapılarında sürünerek isim değişikliği yapılabileceği halk tarafından bilinse de, insanlar üşenip bu yöntemi deneme yoluna gitmeye üşenmektedirler.

2022 yılının sonlarına doğru yeni hizmetlerle daha fazla kullanışlı hale gelen e-Devlet, yapılan açıklamaya göre artık ad ve soyadı değişikliklerin de yapılması yeni bir özellik bünyesine ekledi. Tc Vatandaşlarımız, nüfus müdürlüğüne gitmeye gerek kalmadan onlin başvuruda bulunabilecekler. Milyonlarca üyeye sahip olan e-Devlet, yeni eklenen özelliklerle Türkiye’nin en çok kullanılan dijital platformlarından biri haline gelmiş durumdadır.

e-devlet-isim-degisme-nasil-yapilir-2022

Vatandaş için onlarca hizmeti bir araya toplayan e-Devlet portalı, geçtiğimiz günlerde adli sicil kaydı silme ve düzeltme başvurusu için de önemli bir değişikliğe kavuşmuştu. Geliştirilen yeni hizmetlerle birçok işlemin online şekilde yapılmasına imkan veren e-Devlet, artık isim ve soyisim değişikliği için de kullanıcıların işini basit bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Vatandaşlar, Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek olmadan e-Devlet üzerinden başvuruları tamamlayabilecekler. "Bu özellik açıklandıktan sonra maalesef sistem yoğun trafikten dolayı geçici olarak hizmet dışı kalmıştır."

Ad - Soyad Değişikliği Artık Edevlet üzerinden Yapılıyor!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ad ve soyadı değişikliği başvurularının 24 Aralık 2022'ye kadar e-Devlet aracılığıyla da yapılabileceğini ilan etti. Ad ve soyadı düzeltilmesi uygulaması ile bugüne kadar 298 bin 675 kişinin soyadını, 134 bin 820 kişinin ise adını değiştirdiği bildirildi. Genel Müdürlüğün sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşıma göre, insanların, genel ahlaka uygun olmayan, komik olarak değerlendirilen, yazım ya da imla hatası bulunan ad ve soyadı değişikliği başvuruları, e-Devlet üzerinden y a da yazılı şekilde ilçe nüfus müdürlüklerine 24 Aralık tarihine kadar yapabilecektir. Yıllardr bu ızdırabı yaşayan arkadaşlara okubak.com ailesi olarak müjdeyi vermiş bulunuyoruz! Hayırlı olsun...

Peki ama Hangi Adımları Kullanarak İsim Soyisim Değiştiriliyor?

Buradaki bağlantıya tıklayıp adım adım ilerleyerek isim değiştirme işlemini başarı ile tamamlayabilirsiniz! Eğer  sunucu yanıt vermezse gece vakitlerinde deneyiniz..