E-Haciz Neden Gelir, E Haciz Nasıl Kaldırılır ?

E-Haciz Neden Gelir, E Haciz Nasıl Kaldırılır ?

Son zamanlarda sıklıkla duymuş olabileceğiniz kelimeler arasında yer alan E Haciz, devlete olan herhangi bir borcun ödenmemesi durumunda devlet tarafından bütün mal varlığınıza elektronik ortam üzerinden el konulması demektedir. Peki E Haciz kime gelir, E Haciz nasıl kaldırılır, E Haciz hakkında merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları sitemizde sizlerle.

Elektronik haciz veya kısaltılmış olarak e-haciz, devlete olan borçlar sebebi ile uygulanan haciz türüne verilen ad olarak biliniyor. Ülkemiz de genellikle elektronik haciz işlemi, vergi borcu sebebi ile maaşlara ya da hesabınız da olan paraya uygulanır. Fakat ödemenin boyutuna göre araç gibi menkul veya ev gibi gayrimenkullere de e-haciz işlemi de uygulanıyor. E-haciz uygulaması, 6183 sayılı yasanın 62. maddesine eklenen hüküm gereğince ve yine aynı yasanın 79. maddesi hükmü gereğince borçlu mükelleflerle ilgili bunların banka hesaplarına uygulanan haciz olarak biliniyor. Son yıllarda en çok öğrenim kredi borcu olan öğrencilerin karşılaştığı e haciz durumu hakkında detaylı bilgiler sizlerle.

E Haciz Nedir

E HACİZ HANGİ BORÇLAR NEDENİ İLE GELİR ?

Hesaplara bloke koyulmasına neden olan borç kalemleri şu şekildedir;

⇒ Trafik para cezaları
⇒ Askerlik, seçim, nüfus para cezaları
⇒ Karayolu taşıma kanununa göre kesilen para cezaları⇒ Motorlu taşıtlar vergisi
⇒ RTÜK idari para cezaları
⇒ Karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları
⇒ Öğrencilerin, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan ve vergi dairelerine intikal eden katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları
⇒ Ecrimisil borçları
⇒ Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payları
⇒ Gümrük vergileri ve idari para cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları
⇒ Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları ve bu alacaklara ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme cezaları
⇒ Mahkeme cezaları, yargı harç borçları ve tüm vergi borçları

E-HACİZ NASIL KALDIRILIR?

Kesinleşmiş olan ve ödenebilir safhaya gelen bir kamu borcu hakkında ödeme emri tebliğ edilmeden bu konuda mükellefin banka hesaplarına elektronik haciz uygulanamaz.

E-haciz işlemi gerçekleşmeden önce bu süreci durdurmak için size bildirilen 7 günlük süre içinde ödeme yapabilir ya da borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Eğer banka hesabınızdaki mal varlığınıza haciz geldiyse banka ile anlaşarak taksitlendirme yapabilir ve bu şekilde haczi kaldırabilirsiniz. Herhangi bir ödeme yapmadığınız takdirde borcunuza istinaden haciz işlemi gerçekleştirilir. E-haciz uygulaması ile gayrimenkullere de haciz konulabilir.

E HACİZ SORGULAMA NASIL YAPILIR ?

Hesabınıza, taşınabilir ya da taşınamaz olan mal varlığınıza e haciz işleminin uygulanıp, uygulanmadığınıza internet üzerinden kolay bir şekilde bakabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-banka-hesaplarina-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama sayfasına gitmek olacaktır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER