1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Ecosia nedir ? Ecosia Ücretli mi ?

Ecosia nedir ? Ecosia Ücretli mi ?

Son zamanlarda yaşadığımız olaylarda gösteriyorki insanın dünyaya yapacağı en büyük iyilik doğaya katkıda bulunması korumaya yönelik faaliyetler gerçekleştirmesidir. Doğa için bir şeyler yapmaya çevrenizden başlayabilirsiniz buna ek olarak teknoloji ve internet kullanıcılığının çok ilerlediği bu dönemde ondan faydalanmakta oldukça mantıklı. Bu faaliyetler için zaman yada bütçe ayırmak sizin için zor geliyorsa artık oturduğunuz yerden ağaç dikmeniz bile mümkün olacak üstelik hiç zaman ve bütçe kaybınız olmadan nasıl mı ?

Ecosia Nedir ?

2009 yılından beri geliştirilmekte olan “Ecosia”, tıpkı sürekli kullandığımız Google ve Yandex gibi tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen bir arama motorudur.

Ecosia isimli bu arama motoru, logosundan ve isminden de anlayabileceğiniz gibi çevreci ve doğayı kurtarmak adına varlığını sürdüren bir arama motoru. Almanya’nın başkentinde, Berlin’de kurulmuş olan Ecosia’yı diğer arama motorlarından ayıran çok önemli bir özelliğe sahip Ecosia ‘da, sizin her yaptığınız arama için bir ağaç dikiyor. Ağaç sayım sistemi sayesinde arama yaparak dikilmesine katkıda bulunduğunuz ağacı görebilmenizi sağlayan Ecosia, birkaç aramanın doğaya neler kazandırdığını görmenizi sağlıyor. Üstelik arama motorunda Google’ı kullanmayı tercih edenler için, Ecosia arayüzü içinde çalışan bir Google seçeneği de var. Yaptığınız her aramada ve önünüze çıkan reklamların gösterilmesiyle elde edilen gelirin yüzde 80’i Afrika’daki ağaç dikim projeleri için kullanılıyor. Yüzde 20’si ise, Ecosia’nın kendi masrafları için ayrılıyor.

Ecosia, bir ağaç için gerekli olan 30 kuruşu yapacağınız aramalardan kazanmaya devam ederken ortakları olan WeForest de, bu ağaçların dikimlerini gerçekleştiriyor. Ayrıca ağaçlandırma çalışmalarına ek olarak sunucularını % 100 yenilenebilir enerji ile güçlendirmek için Almanya’da kendi güneş santrallerini inşa ederek doğa için sürdürülebilirlik kavramını çok daha iyi  seviyeye taşımayı amaçlıyor. Şu an için yaklaşık 5 milyon internet kullanıcısına ulaşan Ecosia’yı sizlerde kullanarak, oturduğunuz yerden bir tıkla dünyanın herhangi bir yerine bir ağaç dikmiş oluyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap