1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Ek Hesap Limiti Yükseltme ve Azaltma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ek Hesap Limiti Yükseltme ve Azaltma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ek Hesap Limiti

Günümüzde hemen hemen herkesin bankalarla işlemleri oluyor. Kredi kartı kullanımları, maaş alımları, kredi ödemeleri derken bankalarla sıkı bağlar oluşturduk. Hiç banka işlemi yapmayan vatandaşlar bile özel sektör yada kamu sektör çalışanı olsun maaşını bankalardan çekmektedir. Bankalar maaşını kendi bünyesinden çekmeniz yada kredi kartı kullanımızın karşılığında  belirlediği bazı kampanyalara sizi dahil edebiliyor. Buradaki amaç banka ile hesap sahibinin etkileşimini artırmak olabilir. Buna benzer şekilde kredi kartı kullanımınız olmasa bile hesap açtığınız banka müşterilerine ek hesap limiti avantajı sunmaktadır.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap, herhangi bir nakit ihtiyacınız durumunda kullanabileceğiniz opsiyonlardan biridir. Bankanın özel olarak sunduğu kendi bünyesinde tanımlanan kredi türüne ek hesap denir. Hesabınızdaki paranın bitmesi durumunda kullanılabilen küçük bir kredi türü olarak da adlandırılabilir. Tanımlanan ek hesap limitini kullandığınızda hesabınız otomatik olarak eksiye düşer böylece hesabınıza gelecek paralarda öncelik bu eksi hesabı kapatarak size verilir.

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesap yada kredili mevduat hesabınız, bankaya bu konuda başvuru yapmanız durumunda anında açılır. Maaşınızı aldığınız bankada ise bu hesap otomatik olarak tanımlanırken, başka bir bankada ek hesap açmak için kullanıcıların başvuruda bulunarak yeni bir hesap üzerinden işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Başvurunuzun sonucu banka tarafından incelenerek kredi notunuz , hesabınızdaki para miktarı, hesap hareketleriniz gibi durumlar değerlendirilerek oluşturulur. İlk aşamada limitinizi ise aynı kriterlere bakarak bankanız belirlemektedir.

Ek Hesap Limiti Nasıl Artırılır ?

Şahıs Talebi İle Limit Artırma ; Kişi kendi hesabına ek olarak bağlı bulunduğu bankaya başvurarak yada telefon bankacılığı yolu ile ek hesap limitlerini arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Banka kişinin kredi notunu, hesap hareketlerini, ödeme sıklığınızı ve hesaptaki paranızı değerlendirerek başvurunuza cevap verecektir.

Banka’nın Size Talebi Doğrultusunda Ek Hesap Limiti Artırma ;

Düzenli ödemeler yapan , hesap hareketi fazla olan yani banka ile etkileşimleri olumlu olan müşterilere bankanın oluşturduğu kredi notu yüksek oluyor. Bu şekildeki müşterilere bankalar çeşitli kanallar aracılığıyla ek hesap limitini arttırmayı teklif eder. Bu teklife onay vermeniz durumunda belirtilen teklif tutarında ek hesap limitiniz otomatik olarak artırılır. Bu işlemi online, telefon bankacılığı yada müşteri hizmetleri ile yapabilirsiniz.

Ek Hesap Limit Nasıl Azaltılır ?

Şahıs Talebi İle Ek Hesap Limiti Azaltma ; Ek hesap limit düşürme isteği esnasında bankadan herhangi bir belge talep edilmemektedir. Ek hesabının limitini düşürmek isteyen kullanıcılar banka şubesine giderek yada telefon bankacılığı ile ek hesap limit azaltma talebinde bulunabilirler.

İnternet Bankacılığı ve Çağrı Merkezi

Ek hesap limitini düşürme işlemi için bankanın internet bankacılığı kanalından yapılabilir. İnternet bankacılığı yolu ile ilgili yere başvuruda bulunmak yeterlidir. Bankanın çağrı merkezinin yaptığı yönlendirme sonucunda da ek hesap limit düşürme isteği çağrı merkezi personeline bildirilir ve bu isteğiniz üzerine limitiniz otomatik olarak düşer.

Yorum Yap

Yorum Yap