Eklem Ağrısı nasıl geçer? Eklem Ağrısı tedavi yolları Eklem Ağrılarına ne iyi gelir? Yazımızda sizlere bazı yöntemleri sunduk.

Dildeki Çatlaklar (Yarıklar) Nasıl Geçer? Dildeki Çatlaklar (Yarıklar) Nasıl Geçer?

Eklemlerinizde ara sıra ağrı hissetmek yaygın bir durumdur. Ne de olsa bunlar, günlük görevlerimizin çoğundan sorumlu olan meşgul eklemlerdir. Bu nedenle, muhtemelen hayatınıza devam edebilmek için eklem ağrısına hızlı bir çözüm istiyorsunuz. Şanslısın! Yaralanmalardan ganglion kistlerine ve artrite kadar parmak eklemi ağrısının her türlü nedeni olmakla birlikte, ağrıyı gidermenin ve şişliği azaltmanın yolları benzerdir. Ellerinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için bu numaraları deneyin. Ağrınız düzelmiyorsa veya günlük yaşamınızı etkiliyorsa, daha fazla tedavi için doktorunuza görünün.

Ağrı Giderme ve Şişlik Azaltma


Parmak ekleminin iyileşmesine izin vermek için elinizi dinlendirin. Acıya neden olan şey ne olursa olsun, biraz dinlenmek her zaman yardımcı olacaktır. Parmaklarınızı daha az kullanmaya çalışın ve elinizi olabildiğince sabit tutun. Bu, iltihaplanmanızı ve ağrınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.
Özellikle ağrıya neden olan aktivitelere ara vermeye çalışın. Örneğin, bilgisayarda çok yazı yazıyorsanız, bilgisayar sürenizi sınırlamak parmaklarınızın dinlenmesine yardımcı olabilir. 
Yalnızca bir eklem veya parmak ağrıyorsa, ellerinizi yine de kullanabilirsiniz. Sadece ağrılı noktalardan baskıyı uzak tutmaya çalışın.


Eklemlerinizdeki gerilimi ve stresi azaltmak için ellerinizi sallayın. Yazma, bahçe işleri, ev işleri veya çocuk bakımı gibi ellerinizle çok çalışıyorsanız, molalar verin ve kaslarınızda ve eklemlerinizde oluşan fazla gerilimi silkeleyin. Kollarınızı iki yana sarkıtarak oturun veya ayakta durun, ellerinizi bel hizasına getirin, dirseklerinizi yumuşatın, ellerinizi ve kollarınızı 5-20 kez sallayın. Ardından dirseklerinizi düzeltin ve kollarınızın tüm uzunluğu boyunca sallayın.  Rahat hissettiğiniz kadar nazikçe veya kuvvetlice sallayın. Daha sonra dinlenin ve parmak eklemlerinizi buzlayın.

Acıyı dindirmek için parmak eklemlerinize buz koyun. Bu, ağrınıza neden olan şey ne olursa olsun işe yarayan başka bir numaradır. Bir buz paketini bir havluya sarın ve her seferinde 20 dakika boyunca ağrılı parmak boğumlarınızda tutun. Ağrı ve şişlik geçene kadar bunu 2-3 saatte bir tekrarlayın.
Buz torbanız yoksa, onun yerine bir torba donmuş sebze kullanabilirsiniz. 
Bir seferde 20 dakikadan fazla buz torbası bırakmayın, aksi takdirde cildinize zarar verebilirsiniz. Ayrıca, önce bir havluya sarmadan buz paketini asla uygulamayın.


Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için NSAID ağrı kesiciler alın. NSAID ağrı kesiciler, iltihaplanma ve şişlikle savaşmaya yardımcı olur, bu nedenle ağrılı eklemler için en iyi ilaçlardır. İyi seçenekler arasında ibuprofen, naproksen ve aspirin bulunur. Ağrıyı tedavi etmek ve eklemin iyileşmesine yardımcı olmak için bu ilaçlardan birini alın. 
Ağrı kesiciler sadece kısa süreli kullanım içindir, bu nedenle onları bir haftadan uzun süre kullanmanız gerekiyorsa ve ağrı düzelmiyorsa, doktorunuza görünün.
Asetaminofen gibi diğer ilaçlar ağrıyı maskelemeye yardımcı olur, ancak iltihabı azaltmaz veya ağrının iyileşmesine yardımcı olmaz. Bu nedenle NSAID'ler daha iyi bir seçimdir

Artrit Tedavisi

Osteoartrit olarak özellikle sabahları ağrı ve sertliğe dikkat edin. Artritin bu formu, eklemlerinizdeki normal aşınma ve yıpranmadan kaynaklanır ve ellerinizde ve parmaklarınızda yaygın olarak görülür. Ortak belirtiler hareket ederken ağrı, eklem üzerine bastığınızda sertlik ve hassasiyettir. Bu semptomlar genellikle sabahları daha kötüdür.
Ayrıca ekleminizin etrafında bir miktar şişlik olabilir, ancak romatoid artritteki kadar değil. 
Osteoartrit zamanla ilerler ve daha da kötüleşebilir.

Romatoid artrit için şişlik, kızarıklık ve ısı arayın. Romatoid artrit, eklemlerinize saldıran otoimmün bir hastalıktır. Ağrı ile birlikte, genellikle eklemlerinizde şişlik, kızarıklık ve yayılan ısıya neden olur.  Bu semptomları yaşıyorsanız, tedaviye başlamak için doktorunuza görünün.
Bir alevlenme sırasında ateşiniz, yorgunluğunuz veya iştah kaybınız da olabilir.
Parmaklarınız biraz çarpık görünebilir, ancak bu genellikle romatoid artritin daha sonraki bir belirtisidir.


Acıyı dindirmek için buz yerine ısı deneyin. Hem romatoid hem de osteoartrit, elleriniz de dahil olmak üzere eklemlerinizin çevresinde ağrılı kaslara neden olabilir. Eklemlerinizin çevresinde donuk bir ağrı hissediyorsanız, ağrıyı dindirmek için buz yerine bir ısıtma yastığı kullanmayı deneyin.
Artriti tedavi etmek için farklı zamanlarda buz ve ısı kullanabilirsiniz. Isı ağrıya, buz ise keskin ağrı ve şişliklere iyi gelir.
Parmağınız sertse, ısı yaralanmalar ve tendinit için de işe yarayabilir. Isı, esnekliği artırmaya yardımcı olur.


Eklemlerinizi güçlendirmek için fizik tedaviyi tamamlayın. Egzersiz yapmak ve ellerinizi esnetmek eklemleriniz için iyidir ve artrit ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Eklemlerinizi güçlendirmenin doğru yollarını öğrenmek için bir fizyoterapiste gidin. Bu artriti iyileştirmez, ancak ilerlemesini yavaşlatabilir ve eklemlerinizi koruyabilir.
Fizyoterapist muhtemelen size evde yapmanız için bazı egzersizler verecektir. Tutarlı kaldığınızdan ve en iyi sonuçlar için bu egzersizleri yaptığınızdan emin olun.
Bu, osteoartrit için daha etkilidir, ancak romatoid artritte de yardımcı olabilir.