1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Ekmek Kızartma Makinasını Kim İcat Etti ?

Ekmek Kızartma Makinasını Kim İcat Etti ?

Ekmek kızartma makinesi, ekmek koruma yöntemi olarak dilimlenmiş ekmeği ısıya maruz bırakarak tost hazırlamak için kullanılan elektrikli bir alettir. Ekmek kızartma uygulaması, Romalılarda ekmeğin açık ateşte kızartıldığı zamanlara dayanmaktadır. Merak edenler için bu yazımız da Dünyanın en önemli icatlarından bir tanesi olan Ekmek Kızartma Makinası hakkında bir kaç bilgi hazırladık.

İlk Elektrikli Ekmek Kızartma Makinesi Ve Evrimi;

1893’te Alan MacMasters, İskoçya’daki ilk elektrikli ekmek kızartma makinesini icat etti. Alan, Crompton Company tarafından üretilen ve ticari olarak satılan ekmek kızartma makinesine “Eclipse Ekmek Kızartma Makinesi” adını verdi. Bu ekmek kızartma makinesiyle ilgili sorun, demir kabloların birçok kez erimesi ve insanlar için yangın riski yaratmasıydı. Ayrıca o zamanlar da elektrik de birçok insanın evinde yaygın değildi. Bu sorun 1905’te olduğu gibi uzun süre kalmadı, bir çözüm geldi. Albert Mash, ısıtma problemi üzerinde çalışmaya başladı ve daha sonra patentini aldığı Nikel ve kromdan yapılmış bir alaşım kullanmak için bir çözüm buldu. Nikrom ateşe karşı daha yüksek bir dirence sahipti ve bu nedenle daha uzun sürdü. 1906’da George Schneider, Dew tost makinesi yapmak için yeni alaşımı kullanmaya başladı.

1909 senesinde General Electric şirketi adı altında Frank Shailor, yeni elektrikli ekmek kızartma makinesini icat etti ve bunun patentini aldı. Fikrine “D-12” ekmek kızartma makinesi deniyordu. Ancak D-12, ekmeğin yalnızca bir tarafını kızartabiliyordu ve bu nedenle birisinin onu manuel olarak çalıştırmasına ihtiyaç duyuyordu. Bir sonraki gelişme, 1913’te Hazel Berger ve eşi Lloyd Copeman ve Copeman Company’nin ekmeği otomatik olarak çeviren ilk ekmek kızartma makinesini çıkardığı ve 1 yıl sonra Westinghouse’un elektrikli ekmek kızartma makinesini ürettiği zamandı.

Ekmek Dilimleyici;

Ekmek kızartma makinesi, Otto Frederick Rohwedder’in 1930’da ekmek dilimleyiciyi icat etmesiyle daha da popüler hale geldi. 1912’de yeniden çalışmaya başladı ve 1928’de ilk dilimlenmiş ekmek satıldı. Daha sonra 1930’da Wonder Bread tarafından daha da ünlendi. Bu, ekmek kızartma makinesini daha da popüler hale getirdi ve Strite’ın ekmek kızartma makinesinin satışları fırladı. Ekmek kızartma makinesi, dilimlenmiş ekmek satılmadan önce icat edildi.

Sonraki Gelişmeler;

1950’lere gelindiğinde, ekmeği kızartmak için tam olarak gereken süreyi bile bilen teknolojik olarak gelişmiş ekmek kızartma makineleri gündemdeydi. 1960’larda ekmek kızartma makinesi her evde yaygındı. 1980’lerde ekmek kızartma makineleri daha geniş yuvalarla yapılmış ve ısıya dayanıklı plastiklerden yapılmıştır. Bu, yeni ekmek kızartma makinelerini daha dayanıklı ve ekonomik hale getirdi ve bu nedenle 4 dilimli ve hatta 6 dilimli ekmek kızartma makinelerinin üretimine izin verdi. 21. yüzyılda, ekmek kızartma makineleri artık farklı fırınlanmış yiyecek türlerini tespit edebilen mikroçipler kullanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular;

Mikroçipi Kim İcat Etti? Mikroçipler Nerelerde Kullanılır ?
Sıfır Sayısını Kim Buldu? “0” Rakamını Kim İcat Etti?
WiFi’yi Kim ve Ne Zaman İcat Etti?
19. Yüzyılın En Önemli İcatları

Yorum Yap

Yorum Yap