Eliz İsmi nin Anlamı Nedir, Eliz İsmi Kuran’da Geçiyor mu ?

Eliz İsmi nin Anlamı Nedir, Eliz İsmi Kuran’da Geçiyor mu ?

Son zamanlar da evli çiftlerin yeni doğan bebekleri için koymak istedikleri isimlerden bir tanesi olan Eliz ismi ne anlama geliyor, Eliz ismi Kuran’da geçiyor mu gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını her zaman olduğu gibi yine sitemizden öğrenebilirsiniz. Eliz ismi Türkçe kökenli isimler arasında yer alıyor ve son dönemde kız çocuklarına verilen en popüler isimler arasında yer alıyor.

Eliz ismi içerisine birçok anlamı taşımaktadır. Bazı eski metinler, Eliz isminin cennetteki bir ağaç olduğundan bahsetmektedir. Bu ağaç, cennetteki en görkemli ve büyük olan meyve ağacı olarak bilinmektedir. Türk mitolojisinde ise bazı kaynaklar, bu ağacın varlığına değinmiştir. Eliz ismi, bazı metinlerde “emir veren prenses” anlamı taşımaktadır. İsmin anlamı; güzel, zarif ve güçlü kadınları çağrıştırır. Bu isim ile emir verme yetkisine sahip olan, hükümdarlık sahibi kadınlar da kastedilmektedir. Eliz ismi, bazı yerlerde yalnızca emir anlamıyla ele alınır. Bir kimseden istenilen şey anlamında kullanılmaktadır. Bu istek, bir emir niteliğini taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir; Çocuğa Muhammed İsmini Koymak Sakıncalı mı?

Eliz İsmi

Eliz İsmi Kıza mı Erkeğe mi Konmaktadır ?

Son zamanların en popüler isimleri arasında yer alan ve genel olarak ünlülerin kullandığı Eliz ismi çoğu kişi tarafından kız çocuklarına verilmektedir.

Eliz İsmi Kuran’da Geçiyor mu ?

Kuran-ı Kerim’de yaptığımız araştırmalar neticesinde Eliz isminin herhangi bir ayette yer almadığını gördük. Zaten Eliz ismi Arapça kökenli değil, Farsça kökenli bir isimdir.


Eliz İsmi Türkiye’de Kaç Kişide Var?

Eliz ismi Türkiye’de 1876. sırada yer almaktadır (kızlı ve erkekli karışık liste). Ülkemizde en sevilen Kız isimleri arasında 858. sırada bulunmaktadır.

Türkiye’de kimlik kartındaki isim kısmında Eliz yazan toplam 2860 kişi bulunuyor.
Son 1 yılda yenidoğan toplam 721 bebeğe Eliz ismi verilmiştir.

  • Yorumlar 1
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    • Hayriye16 Ekim 2020 17:23

      Çocuğuma eliz ismini koymak istiyorum. Fakat caiz olur mu emin degilim

BENZER İÇERİKLER