Emekli Maaş Promosyonu Almak helal Mi? Bankalar emeklilere için yarışa girdi. Emekli maaş promosyonları bazı bankalarda 7.500 TL'ye kadar çıktı. Diyanetten açıklama ne? Detaylar haberimizde...Em...

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi 28 Eylül 2022 Çarşamba Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi 28 Eylül 2022 Çarşamba
Emekli Maaş Promosyonu Almak helal Mi? Bankalar emeklilere için yarışa girdi. Emekli maaş promosyonları bazı bankalarda 7.500 TL'ye kadar çıktı. Diyanetten açıklama ne? Detaylar haberimizde...

Emekli Maaş Promosyonu Almak Günah Mı?

Bankalar emeklilere için yarışa girdi. Emekli maaş promosyonları bazı bankalarda 7.500 TL'ye kadar çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Emekli Maaş Promosyonu ile ilgili fetva geldi. Diyanet, emeklilerin maaş promosyonu almasının caiz olmadığını deklare etti. Emekliler Derneği, 'Diyanet'in görevi muntazam Müslüman yetiştirmektir, bu işlere karışmasın' diye isyan etti. Son dönemde emekli maaşlarını kendi bünyelerine katmak için rekabete giren bankalar tarafınca verilen en yüksek promosyon 7 bin 500 TL'ye kadar çıkarken, Diyanet İşleri Başkanlığı, emeklileri kızdıran fetvayı verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Banka promosyonu caiz midir?" sorusuna "Hayır" yanıtını verdi. Independent Türkçe'nin haberine gore; Türkiye'de Toplumsal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur olmak suretiyle ortalama 14 milyon emekli bulunuyor. Yüksek enflasyon sebebiyle hükümet, geçen temmuz ayında emeklilere yüzde 42,35 oranında zam yapmış oldu. Zamlı maaşların yatmasından sonrasında kamu ve hususi bankalar, emekli maaşları için verdikleri promosyon mevzusunda rekabete girdi. Miktara gore değişkenlik olsa da bankalar, maaşlarını taşıyanlara 7 bin 500 liraya kadar promosyon imkanı sunuyor.

Diyanet'e Emekli promosyonu almak caiz mi?" diye soruldu

Emekliler promosyon için arayışlarını sürdürürken, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Banka promosyonu caiz midir?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bankaların, kamu yada hususi sektörde çalışanlara, çalmış olduğu kurumlar tarafınca maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle beraber faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla, temel gereksinimlerini karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; tersine gereksinim sahibi fakirlere vermeleri uygun olur."

"Diyanet bu fetvayı vermeden ilkin bir aynaya baksın"

Türkiye Emekliler Derneği Ankara Şube Başkanı Fahri Iravul ise, emeklilerin herkesten oldukça daha çok gereksinim sahibi konumunda bulunduğunu söylemiş oldu. Asgari ücretin altında emekli maaşı alan milyonlarca insan bulunduğunu hatırlatan Iravul, "Aslolan gereksinim sahibi olan emeklilerdir" dedi. "Promosyonu almayın, gereksinim sahibine verin" şeklinde bir yaklaşım doğru olmadığını söyleyen Iravul, "Diyanet bir sual üstüne bu cevabı vermiş. Diyanet bu fetvayı vermeden ilkin bir aynaya baksın. İnsanları tasarrufa teşvik eden Diyanet daha şimdiden bütçesinden bilmiyorum ne kadar para harcamış. Ilkin bir kendine baksın sonrasında emekliye bu parayı almasın desin" diye konuştu. Emeklilere promosyonu alarak istedikleri şeklinde kullanma çağrısında bulunan Iravul, "Bu para hayır değil ki. Ek olarak kamu kurumlarındakiler de dahil Diyanet'ten emekli olanlar da alıyor. Bankalar, Diyanet'te çalışan memurlara da veriyor hem de yüklü oranda veriyor. Kendileri niye o parayı kullanıyor? Madem öyleki aldıkları parayı bir hayır kurumuna bağışlasınlar" diyerek tepki gösterdi.

"Diyanet'in görevi muntazam Müslüman yetiştirmektir, bu işlere karışmasın"

Diyanet'in aslolan görevinin muntazam Müslüman yetiştirmek ve insanlara eşit hareket etmek bulunduğunu ifade eden Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan da şunları söylemiş oldu: "Merkez Bankası yüzde 14 ile faiz veriyor, Gömü ve Maliye Bakanlığı da yüzde 23'ten alıyor. Bu haram değil de gariban emeklinin 3 yıl için almış olduğu 2-3 bin Türk lirası mı haram? Diyanet, adil bir kurum olmaktan çıkmış. Bana yetki verilirse bugün kapatırım. Diyanet'in işi, gücü garibanın almış olduğu faizin hesaplanması mıdır?" "Din üstünden yoksul fukaraya yapmış olduğu algıyı bıraksın. Bankaların dolar üstünden verdiği faiz ne olacak, bunun için bir şey söylemiş oldu mi? Bu işlere karışmasın. Promosyon emeklilere annelerinin ak sütü şeklinde helaldir. 3 500 lira maaş alan emekliden daha yoksul fukara mı var. Emekliler şu an o denli zor durumda ki, daha ilkin promosyon alan emekliler bunu kapatmak ve 7 bin 500 lirayı almak için eşinden dostundan borç para alıyor. İhtiyacı olmasa saatlerce kimse bu sıcakta banka kuyruklarında beklemez." .