Dünyaİlginç Bilgiler

En Çok Adaya Sahip Olan Ülkeler Hangileri ?

İsveç, dünyada en fazla adaya sahip olan ülkedir. 267 bin 570 tane adası vardır ve bu sayı her geçen zaman artmaya devam etmektedir. Ayrıca, Endonezya ve Avustralya tamamen adalardan oluşan ülkelerdir, bu yüzden asıl anakara da adaların bir parçasıdır.

Bu yazımız da merak edenler için Dünya’da en çok adaya sahip olan ülkelerden bahsedeceğiz..!

En Çok Adaya Sahip Olan Ülkeler Hangileri ?

Adalar, biraz huzur ve sessizliğe ihtiyaç duyduğunuzda kaçabileceğiniz küçük cennetler gibidir. Her ülke onlara yakın değildir, ancak insanlar tatile çıktıklarında, genellikle bir ada da kalmak isterler. Her yönden okyanusla çevrili küçük bir toprak parçası olması, onları her şeyden uzak kalmak istediğinizde kaçmak için mükemmel bir yer haline getiriyor .

Hangi ülkenin bayrağı altında en fazla adaya sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi? Cevap, bazı ülkelerin sahip olduğu çok sayıda ada sayısı sizi şaşırtabilir, bu yüzden öğrenmek için okumaya devam edin.


7. Filipinler

Kayangan Gölü
Manzara Kayangan Gölü, Coron, Palawan, Filipinler.

7.641 ada ile Filipinler , en fazla adaya sahip ülkeler listesinde yedinci sırada yer alıyor. Palawan genellikle grubun en güzeli olarak adlandırılır ve gezginler tarafından ziyaret edilecek olan yer olarak önerilir.


6. Avustralya

Tazmanya Adası

Liste bizi daha da güneye taşıyor. Avustralya,  bir ülke ve ada kıtasıdır.  Avustralya’da 8.222 ada bulunmaktadır.

Görünüşe göre, bu listede en büyük adaya sahip olan ülke olacak. Tazmanya oldukça büyük ve iyi bilinen bir başka Avustralya adasıdır ve diğer adaların çoğu kıtanın batı kıyısındadır. Kanguru Adası özellikle ziyaretçiler arasında popülerdir.


5. Endonezya

Endonezya Adaları
Pianemo Adaları, Endonezya.

Sonunda, güneye doğru hareket ediyoruz, ama hala ekvatordan tamamen geçmedik.  Endonezya, Güneydoğu Asya’da ekvatorun her iki tarafına dağılmış 18.207 adadan oluşur. Yine de bu sayı yanlış olabilir, çünkü birkaç farklı anketle, hepsi tam ada sayısı üzerinde farklı cevaplar verdi.

En güvenilir olanı 17, 504 gibi görünüyor, o yüzden hadi bununla gidelim. Ülke, popüler bir turistik yer, Bali adası en iyi bilinen yer.


4. Kanada

Kanada Adaları
Gürcü Körfezi, Ontario.

Avrupa’dan uzaklaşırken, hala kuzey yarımkürede sıkışıp kalıyoruz . Kanada’daki kesin ada sayısı bilinmemekle birlikte, bunların en az 30.000’inin üzerinde olduğuna inanılmaktadır.

Gürcü Koyu, dünyanın en büyük tatlı su takımadalarına ev sahipliği yapmaktadır. Otuz Bin Adalar takımadaları olarak bilinir ve nedenini tahmin etmek zor değildir. İlginç bir şekilde, Saint Lawrence Nehri’nde 1.864 ada var.


3. Norveç

Norveç Adaları

Şimdiye kadar adaların en fazla olduğu ülkelerin hepsinin İskandinav ülkeleri olduğuna şaşırmamalısınız. Norveç, Bouvet Adası dahil olmak üzere 50.000’den fazla adaya sahiptir. Bu özel ada, dünyanın en uzak yerlerinden biri olarak kabul edilir. Sadece kuşlar ve foklar burada yaşar.


2. Finlandiya

Finlandiya, Helinki Adaları
Helinki adaları havadan görünümü. Finlandiya

Başka bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya’nın 179.584 adası var. Bu rakamlar şaşırtıcı derecede yüksektir, ancak Finlandiya’daki adalar hakkında özel olan şey, hepsinin okyanusta olmamasıdır. Bu ülkedeki bazı adalar aslında göllerde yer almaktadır. Finlandiya’da yaklaşık 188.000 göl vardır ve bunların üzerinde 98.050 ada bulunmaktadır. Finlandiya’daki adalar gerçekten harika ve Viking döneminden bir maceraya benzeyen bir şey yaşamak istiyorsanız ziyaret etmelisiniz .


1. İsveç

Baltık Denizi Stockholm adaları

Tüm dünyada en fazla adaya sahip olan ülke İsveç’tir. Birçok insan bunu düşünmez ve muhtemelen adalarla dolu bir yer düşünürken tropik bir cennet hayal eder. Bununla birlikte, tek bir ülkeye ait en fazla ada, yıl boyunca tek bir gün sıcak hava görmekten şaşıracağınız Avrupa’nın kuzey kesiminde bulunabilir.

İsveç’te 267.570 ada var! Bu sayı, bunu araştıran insanların çoğuna beklenmedik bir şekilde yüksek olabilir, ancak daha da ilginç olan, sayının her geçen gün artmasıdır. Ziyaret etmeye karar verirseniz Marstrand en popüler adadır.

İlgili İçerik; Dünya Tarihini Şekillendiren 8 Ticaret Yolu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu