En Çok Volkanik Yanardağ Bulunan Ülkeler Hangileri ?

En Çok Volkanik Yanardağ Bulunan Ülkeler Hangileri ?

Volkanlar çoğunlukla tektonik plakaların birleştiği veya ayrıldığı yerlerde bulunur. Orta Atlantik bölgesi, ıraksak tektonik plakaların bir noktasıdır ve çok sayıda volkan içerir. Amerika Birleşik Devletleri’de dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla volkan var, onu Rusya ve Endonezya takip ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Kilauea Yanardağı

29 Haziran 1983’te alacakaranlıkta çekilen Hawaii’nin Kilauea yanardağındaki patlayan Pu’u ‘O’o kraterinin havadan görünümü.

ABD, toplamda en fazla 173 volkana sahip ve çoğu neredeyse her yıl patlamaların gerçekleştiği Alaska‘da bulunuyor. Hawaii’de diğer volkanlar bulunur ve 1983’ten beri sürekli patlayan Kilauea dünyanın en aktif yanardağıdır . ABD’de yaklaşık 161 aktif yanardağ vardır. Çoğu ülkenin batı tarafında. On sekiz volkan, iç aktivite ve büyük popülasyonların yakınlığı nedeniyle çok yüksek bir tehdit olarak kategorize edilmiştir. 18 volkanın beşi Alaska’da bulunuyor. Hawaii’deki Kilauea volkanik dağı, ülkenin en tehlikeli yanardağı olarak kabul edilir.


Rusya

Klyuchevskaya Sopka Yanardağı

Rusya 166 volkana ev sahipliği yapıyor. Kamçatka Yarımadası, Rusya’nın doğu tarafında bulunan en büyük volkan konsantrasyonuna sahiptir. Kamçatka Yarımadasında 29 aktif yanardağ var. Klyuchevskaya Sopka, deniz seviyesinden 15.584 feet yükseklikte duran en yüksek volkanik dağdır ve Kuzey Yarımküre’deki en büyük aktif yanardağdır.

Kluchevskaya Sopka, Rusya’da, Kamchatka Yarımadasında bulunur. Yüksekliği yaklaşık 4.850 metre, yaş ise 7.000 yıldan uzun. Volkan yapısı oldukça karmaşıktır, hemen hemen mükemmel bir konik şekle sahiptir ve 70’den fazla küçük koni ve kraterden oluşur. Yanardağın aktif olarak gözetilmesi son 300 yıldır sürdürülmektedir; Bu sırada yaklaşık 50 büyük patlama kaydedildi.

Buna da Bakabilirsiniz; Dünya’da En Çok Buğday Üreten Ülkeler


Endonezya

Endonezya'da yanardağ patlaması

Merapi Volkanı 5 km yükseğe kül püskürttü

Endonezya’da yaklaşık 139 volkan var. Endonezya’daki volkanlar Pasifik Ateş Çemberi’nin bir parçasıdır ve geçmişteki patlamalarının çoğu ekilebilir arazi ve ölümlere neden olmuştur. Merapi Dağı ve Kelut, Endonezya’nın Java adasında bulunan en aktif volkanlardır. Ülkedeki volkanların çoğu, genellikle Sunda Arc olarak bilinen 1.800 mil uzunluğunda zincirde bulunur. Ark, Hint Okyanusu plakasının okyanus plakasına batırıldığı noktadır. Gezegendeki en büyük patlamalar Endonezya’da gerçekleşti. Tambora Dağı’nın 1815’te patlaması, yakın tarihte dünyanın en büyük patlamasından biridir. Patlamanın 1816’da Avrupa iklimi üzerinde büyük bir etkisi oldu.

İlginizi Çekebilecek Bir İçerik; WiFi’yi Kim ve Ne Zaman İcat Etti?


İzlanda

İzlanda 130 volkana ev sahipliği yapar ve volkanlarının çoğu tektonik plakaların farklı bir sınırı olan Orta Atlantik Sırtı’nda bulunur. Grönland’ın 30 aktif yanardağı vardır ve MS 874’ten itibaren 13 yanardağ patladı. En kötü patlama, İzlanda sakinlerinin yaklaşık 1 / 4’ünü öldüren 1783 ve 1784 arasında yaşandı.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER