1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. En İyi Black Mirror Bölümleri; En iyi 10 Bölüm Listesi..!

En İyi Black Mirror Bölümleri; En iyi 10 Bölüm Listesi..!

En iyi Black Mirror Bölümleri

Genel olarak bakıldığında bütün dizi tarihinin en faklı durumlarından bir tanesi olan Black Mirror, her bölümde farklı konular ve farklı oyuncular yer alıyor. Bu yazımız da sizler için Black Mirror izlemek isteyenlere özel en iyi 10 Black Mirror bölümünü derlediğimiz bir liste hazırladık.

2011 senesinde The National Anthem adlı 1. bölümün yayınlanması ile beraber hayatımıza sarsıcı bir giriş yapan Black Mirror, birçok insana göre şimdiden dizi tarihine adını çoktan yazdırmış durumda. Black Mirror’ın çoğu bölümü, insanlığın teknolojiye olan takıntısının onu olumsuz durumlara götürdüğü korkunç bir gelecek sunuyor. İşte Charlie Brooker’in bilim kurgu dizisinin en güzel bölümleri sizlerle…

black mirror en iyi bölümleri

En iyi 10 Black Mirror Bölümünü Sizler İçin Hazırladık…

1. San Junipero (2016) – 8,6

2. Smithereens (2019) – 7,5

3. Striking Vipers (2019) – 6,8

4. The National Anthem (2011) – 7,8

5. Nosedive (2016) – 8,3

6. USS Callister (2017) – 8,3

7. Black Museum (2017) – 8,7

8. The Entire History of You (2011) – 8,6

9. Arkangel (2017) – 7,3

10. Hated in the Nation (2016) – 8,5


1. San Junipero (2016) – 8,6

Black Mirror genellikle iç karartıcı olsa da ve bölümler genellikle kahramanlar için kötü biterken, San Junipero hoş bir istisnadır. Bir sahil beldesinde (San Junipero olarak adlandırılır) yer alan utangaç bir kadın (Mackenzie Davis), daha sosyal Kelly’ye (Gugu Mbatha-Raw) aşık olur. Kasaba yok, ama aslında yaşlı insanların öldükten sonra yaşayabilecekleri sanal bir simülasyon (artık Upload’un ilhamını nereden aldığını biliyorsunuz).

san junipero
black mirror’ın smithereens bölümü, sosyal medya bağımlılığının tehlikelerini konu alıyor.

2. Smithereens (2019) – 7,5

Bu bölüm çoğunlukla sosyal medyanın ve genel olarak teknolojinin tehlikeleri ve ne kadar ölümcül bir bağımlılık yapabileceği ile ilgili. Andrew Scott, bir sosyal ağ şirketi olan Smithereens’in ofisinin dışında bir çalışanı alıp kaçırmak için bekleyen bir taksi şoförüdür, böylece CEO Billy Bauer’ı arayabilecektir.


3. Striking Vipers (2019) – 6,8

İki arkadaş, oyuncunun bilincinin oyun içi avatarlarına aktarıldığı Tekken benzeri bir video oyunu oynuyor. Avatarları aracılığıyla birbirlerine cinsel olarak ilgi duyuyorlar ve oyunun içinde seks yapıyorlar. Danny, bir kez oyunun dışında, çıldırır ve yine de kendini duramaz bulur.

striking vipers
black mirror’ın striking vipers bölümünden bir kare. (fotoğraf: netflix)

4. The National Anthem (2011) – 7,8

Gösterinin ilk bölümünde İngiltere Başbakanı olarak Rory Kinnear var. Bölümde İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesi kaçırılıyor ve kaçıran kişi, kişiyi ancak başbakan canlı TV’de bir domuzla seks yaptığında serbest bırakacağını söylüyor. Evet, dayanak çok saçma. Ve çalışıyor. Bölüm, internet ve sosyal medya çağında kimsenin bilgi üzerinde kontrol sahibi olmadığı gerçeğiyle ilgileniyor.


5. Nosedive (2016) – 8,3

Bryce Dallas Howard’ın karakteri, insanların günlük konuşmalarını paylaştığı ve bunları 1 ila 5 yıldız arasında derecelendirdiği bir toplumda yaşıyor. Bu, toplumdaki statülerini etkiliyor ve bu yüzden herkes kimseyi gücendirmemek için deli oluyor.


6. USS Callister (2017) – 8,3

Bu Jesse Plemons bölümü, Star Trek temalı ve aynı zamanda uzay operası serisinin taklidini yapıyor. Plemons’tan Robert Daly, popüler bir video oyununun kurucularından olan utangaç ama yetenekli bir programcıdır. Bu oyunda bir uzay macerası başlattı ve oyun dünyasında klonlarını oluşturmak için meslektaşlarının DNA’sını kullanıyor. O sanal dünyada, en azından herkesin dileklerini yerine getirdiği o fantastik hayatı yaşıyor.

nosedive (2016)
black mirror’ın uss callister bölümünden bir kare.

7. Black Museum (2017) – 8,7

Bu bölümde Letitia Wright’ın karakteri, bir tür suçla ilgili sergilere ev sahipliği yapan bir müzeyi ziyaret ediyor. Douglas Hodge’un karakteri Rolo Haynes müzenin sahibidir. Haynes, Nish’a korkunç sergilerin ardındaki hikayeleri anlatır ve Nish’ın bunlardan biriyle karanlık bir bağlantısı olduğu ortaya çıkar.


8. The Entire History of You (2011) – 8,6

Black Mirror’ın kasvetli olabileceğini biliyoruz ve başka hiçbir bölüm bunu bu bölümden daha fazla gösteremez. İnsanların içinde gördükleri her şeyi kaydeden ve bunları anı olarak yeniden yaşamalarına izin veren bir mikro cihaza sahip olduğu bir dünyada geçiyor. Bölüm, karısının kendisini aldattığından şüphelenen bir adamın etrafında döner. Bölümün olağanüstü olumsuz bir görünümü var, ancak bu, Winnie the Pooh değil, Black Mirror.


9. Arkangel (2017) – 7,3

Ebeveynler bazen çocuklarına karşı aşırı korumacı olabiliyorlar, ancak bu olayın dünyasındakiler çok ileri gidiyor. Çocuklarına bir cihaz yerleştirirler. Cihaz, çocuklarının yerini belirlemelerine olanak tanır ve ayrıca sağlıklarını sürekli olarak izler. Ama aynı zamanda ebeveynlerin çocuklarının görmesini istemedikleri şeyleri de sansürlüyor – televizyonda veya filmlerde değil, gerçek dünyada.


10. Hated in the Nation (2016) – 8,5

Bu bölüm, sosyal medyanın çirkin tarafını gündeme getiriyor. Aynı zamanda, İskandinav cinayet gizemlerinden esinlenen sağlam bir polis prosedürüdür. Birkaç İngiliz polis, sosyal medya nefret kampanyalarının hedefi olan kişilerin ölümünü araştırıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap