Ramazan aylarında sahur ve iftar soflarını süsleyen hurma günlük yaşantımızda da sağlık açısından tüketilmesi çok önerilen bir besindir. Satışı en çokta mübarek Ramazan ayında olan hurmanın birçok gıdada olduğu gibi sahtecilik ve bayatının satılması gündemde. Peki iyi hurma ile kalitesiz sahte hurmayı nasıl ayırt edebiliriz ? Tüketimin oldukça fazla olduğu özellikle bu dönemlerde hurma alırken dikkat etmeniz gereken hususları sizler için araştırdık...

Birçok gıdada kullanılan ve sağlığa zararlı olduğu bilinen glikoz (mısır) şurubu hurmada da kullanılıyor. Glikoz şurubuna batırılan hurmalar tezgahta ıslak ve taze gibi duruyor ancak ele alındığında yapışkan rahatsız edici bir his bırakıyor. Bu detaya dikkat edilmezse, ramazanın vazgeçilmezi hurma, sağlığınızı tehdit edebilir.

Özellikle açıkta satılan hurmaların temizliğine ve tazeliğine dikkat etmek gerekiyor. Hurmanın taze olup olmadığını anlamak için önce içine bakmak gerekiyor; eğer içi açık renkse hurma taze, koyu renkse bayat anlamına geliyor. Hurma koyu renkli ise tatsız ve kuru ise içindekiler kısmında glikoz varsa bu hurmalara dikkat etmelisiniz.

En İyi Hurma Nasıl Seçilir?

Açıkta satılan hurmanın temizliğinede ve saklama koşullarına dikkat etmeniz gerekiyor. Üzerinde toz birikmiş olma olasılığına da dikkat etmek gerekiyor. Eğer bu detayı atlarsanız çareyi eve geldiğinizde, aldığınız hurmaları yıkamakta bulabilirsiniz.

Paketlenmiş hurmaları almayı tercih ediyorsanız , almadan önce mutlaka paket etiketini okumanız gerekiyor. Paketin içindekiler kısmı dikkatlice okunmalı , katkı maddesi içerip içermediğinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Bayat hurmalar çoğu zaman düşük fiyattan satılıyor, bu nedenle hurmanın çok ucuzunu da tercih etmemek gerekiyor. Uzmanlar bu konuda vatandaşları uyarıyor.

Aldığınız hurmaları saklamak için buzdolabını tercih etmelisiniz. Hurma sıcak koşulları sevmez bozulur bu nedenle soğuk buzdolabını tercih etmeniz iyi olacaktır. Hurmayı tüketmeden 5-10 dakika önce çıkarıp sertleşen hurmanızın yumuşamasını bekleyebilirsiniz.