En Uzun Kara Sınırına Sahip Ülkeler Hangileridir ?

En Uzun Kara Sınırına Sahip Ülkeler Hangileridir ?

Sınırlar genellikle onu paylaşan iki ülke tarafından belirli noktalarda sınır geçişleri ile kontrol edilir. Bazı sınırlar, sınırın nerede olduğu konusunda anlaşamayan devletler arasında çekişme noktaları olmaya devam ediyor. Bu yazımız da sizler için en uzun kara sınırına sahip ülkeleri hazırladık…

ABD ve Kanada Arasında ki Kara Sınırı

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasındaki sınır, dünyanın en uzun sürekli sınırıdır.

10. Meksika–Amerika Birleşik Devletleri- 3155 Km

Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika arasındaki sınır, 3.155 km’yi kapsayan dünyanın en uzun 10. sınırıdır. ABD ile Meksika arasındaki San Ysidro sınır kapısı, trafik açısından dünyanın en yoğun kara sınırıdır.

9. Pakistan–Hindistan – 3190 Km

Pakistan ve Hindistan arasındaki sınır, 3.190’a kadar uzanan dünyanın dokuzuncu en uzun sınırıdır. Sınır, çok çekişmeli Keşmir bölgesini ayıran Kontrol Hattı’na bağlı. Bu sınır dünyanın en tehlikeli sınırlarından biri olarak kabul ediliyor .

8. Brezilya–Bolivya – 3.403 Km

Brezilya, yüzölçümü bakımından dünyanın beşinci en büyük ülkesidir ve bunu kanıtlamak için bazı uzun sınırları vardır. Ülkenin en uzun sınırı, 3.403 km boyunca uzanan Bolivya ile paylaştığı sınırdır.

7. Moğolistan–Rusya – 3452 Km

Dünyanın en uzun sekizinci kara sınırı Rusya ve Moğolistan tarafından paylaşılıyor . 3485 km uzunluğundadır. Moğolistan’ın biri Çin, diğeri Rusya ile olmak üzere sadece iki kara sınırı var.

6. Çin–Rusya – 4133 Km

Çin-Rusya kara sınırı 4.133 km uzunluğundadır. Dünyanın en büyük devletleri arasında yer alan bu ülkeler, dünyanın en uzun beşinci kara sınırını paylaşıyor.

5. Bangladeş-Hindistan – 4142 Km

Güney Asya ülkeleri Bangladeş ve Hindistan arasındaki sınır, 4.000 km’nin biraz üzerinde uzanıyor. Sınır çoğunlukla çitsizdir. Sınıra yakın, ülkeler arasında bir anlaşmazlık noktası olan bazı yerleşim bölgeleri var.

4. Çin–Moğolistan – 4630 Km

Çin-Moğolistan kara sınırı 4.630 km uzunluğundadır. Dünyanın 3. büyük ülkesi olan Çin, 22.147 km uzunluğundaki sınırlarını 14 ülke ile paylaşıyor . Ancak kuzeyindeki ülke olan Moğolistan, Çin ile en uzun sınırı paylaşıyor.

3. Arjantin–Şili – 6691 Km

Şili , Arjantin’in yaklaşık dörtte biri büyüklüğünde. Bununla birlikte, Şili’nin Güney Amerika’nın güneybatı kısmı boyunca uzanan uzunluğu nedeniyle, iki ülke 6.691 km uzunluğunda dünyanın en uzun üçüncü sınırını paylaşıyor.

2. Kazakistan–Rusya – 7644 Km

Dünyanın en uzun ikinci kara sınırı ise 7.644 km uzunluğundaki Kazakistan- Rusya sınırıdır. Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, kara sınırlarını 16 ülke ile paylaşıyor . Kazakistan sınırı Rusya’nın güneyindedir.

1. Kanada–Amerika Birleşik Devletleri – 8893 Km

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada , Amerika Birleşik Devletleri ile en uzun uluslararası kara sınırını paylaşıyor. Sınır ikiye ayrılıyor: Amerika kıtasının Kanada ile paylaştığı sınır ve Alaska eyaletinin kuzey Kanada ile paylaştığı sınır . Sekiz Kanada eyaleti ve on üç Amerikan eyaleti ortak sınır boyunca uzanıyor . Kanada-ABD kara sınırı 8.893 km uzunluğundadır. Lawrence Nehrive Büyük Göller , iki ülke arasındaki sınırın bir parçasını oluşturur

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER