Doktorların sürekli tavsiye ettiği besinlerden biri olan enginar aynı zamanda en sağlıklı sebzelerden biridir. Enginar bahar ve yaz aylarında kısa süre tüketilir belli zamanların dışında ise yetişmez. Enginar ile sayısız çeşitte lezzetli ve sağlıklı yiyecekler yapabilirsiniz yemeğin yanında salata olarak da tercih edebildiğiniz gibi yemeğini de soğuk şekilde servis edebilirsiniz. Kendisi papatyagiller familyasına ait bir bitkidir ve tam anlamıyla kalp dostudur diyebiliriz. Enginar doğru şekilde saklanması gereken sebzedir aksi halde kararma yapabilir. Aynı şekilde temizlenmesi de belli püf noktalar ve özen gerektirir. Temizlenme noktalarını bilirseniz bu iş sizin için zahmet olmaktan çıkacaktır. Enginar, sert yapraklara sahiptir. Enginarın kalbi olarak nitelendirilen en ortadaki göbek kısmı yenilse de yaprakları da tüketilmelidir, enginardan en iyi şekilde faydalanmak için olabildiğince değerlendirmelisiniz. [geo-post id="6924" label="Önerilen Yazı"] Enginar özellikle Ege bölgesinde sıklıkla sofralarda yerini alan ve sık tüketilen biz sebzedir. Ancak doğu ve iç Anadolu da bu kadar sık tercih edildiği söylenemez çünkü bu bölgelerde geleneksel bir yiyecek değildir. Bu nedenle nasıl temizlendiğini ve saklandığını birçok kişi  bilmiyor olabilir. Büyük marketlerde enginarın temizlenmiş halini bulabilirsiniz ancak elinizde temizlenmemiş enginar varsa yapabilecekleriniz yazımızda. Enginarla yeni tanışanlar yada enginarı daha lezzetli hale getirmek isteyenler için pişirme aşamasından önce bazı işlemlerden geçmesi gerekir. Şimdi enginar nasıl temizlenir, enginar nasıl saklanır sorularını sizler için detaylı şekilde açıklayalım ve püf noktalarına beraber bakalım...

Enginar Nasıl Temizlenir, Soyulur ?

  1. Enginar soğuk suyla detaylı ve titiz şekilde yıkanmalı, yaprakları iyice temizlenmelidir.
  2. Enginar yaprakları serttir bu nedenle bıçağınızın keskin olduğundan emin olun. İlk olarak üst kısmından iki parmak kalınlığında kesin ardından geriye kalan yaprakları sert yaprakların uçlarını dikkatlice temizleyin.
  3. Yaprakları temizlemenin ardından içinde tüylü bir kısım olduğunu göreceksiniz. Bir kaşık yardımıyla bu kısım çıkarılmalıdır.
  4. Elde ettiğiniz enginarın kararmaması için limonla ovmanız yada limonlu suda bekletmeniz gerekmektedir. Böylece
  5. Bu aşamada enginar havayla temas edeceği için kararabilir. Kararmaması için limonla ovulmalı ya da limonlu suda bekletilmelidir. Böylece enginarınızı çanak haline getirmiş yemeğini yapmaya hazırlamış olursunuz... Zeytin yağlı enginar yapacaksanız aşağıdaki adımları izlemeye devam etmelisiniz.
  6. Enginarın çevresinde kalan yaprakların hepsini tek tek temizleyin.
  7. Enginarın sapını tamamen kesin yada yapraklardan tamamen ayırın. Geriye kalan tüylerde tamamen temizlenmelidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi temizlenen enginarlar limonlu suda bekletilmeli yada limonla ovulmalı aksi halde kararır.

Enginar Temizleme, Buharda Pişirme ve Yeme

Bütün enginarları buharda pişirmek için nasıl temizleyeceğinizi ve doğrayacağınızı, buğulanmış enginar kalbine nasıl ulaşacağınızı ve buğulanmış enginarları nasıl yeneceğinizi öğrenin.

Peki , Enginar Nasıl Saklanır ?

Enginarı hemen hazırlamayacaksanız serin yerde muhafaza ediniz. Önce limonla iyice ovun yada bol limonlu suda bekletin daha sonra buzdolabı, derin dondurucu yada buzlukta saklayabilirsiniz. Diğer bir yöntem şok yöntemi olarak bilinir. Sıklıkla kullanılan bu yöntemde enginarlar önce tencerede kaynayan bol tuzlu suda haşlanır daha sonra buzlu suya atılır. Buzlu suda 1 dk kadar beklettiğiniz enginarı güzelce kurutun. Buzdolabı poşetlerinin içine alıp ağzını kapattığınız enginarları buzdolabında saklayabilirsiniz. Böylece şok işlemi yapmış olursunuz. Enginarı pişirmiş halde buzdolabında 2-3 gün muhafaza edebilirsiniz. Ancak oda sıcaklığında birkaç saat sonra bozulur.