1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Entübe Ne Demek? Entübe Hasta İyileşir mi ?

Entübe Ne Demek? Entübe Hasta İyileşir mi ?

Entübe Hasta

Son zamanlarda koronavirüsün hayatımza girmesi ile sıklıkla duyduğumuz kelimelerden biri olan entübe ismi verilen işlem, endotrakeal tüp isimli ince tüpün solunum yoluna doğru takılmasına verilen isimdir. Hastanın yapılan entübe işlemi sonrasında solunumu tamamen ventilatör isimli bir cihaza bağlanmış olur. Entübe hasta özellikle ülkemizde son pandemi döneminde koronavirüs sebebiyle solunum sıkıntısı yaşanmasından dolayı yaygın olarak duyduğumuz bir terimdir. Entübe ne demek? Hastalar neden entübe edilir ? gibi sorular sıklıkla soruluyor. Merak ettiklerinizi yazımızda sizin için cevaplıyoruz…

Entübe Nedir ?

Hastanın solunum sistemindeki , hava yolunun kontrol edilemediği durumlarda yardım almadan solunum yapamayan kişilerde kullanılan bir yöntemdir. Entübasyon işlemi aynı zamanda ameliyat öncesinde uygulanacak ağır anestezi ve benzeri işlemlerden dolayı vücudun yeterinde oksijen alabilmesi içinde yapılır.
Genel anestezi altındaki ameliyatlarda hastalara uygulanan ilaçlar kasların ve solunum işleminin normal şekilde gelişmemesine sebebiyet verebilir. Dolayısı ile anestezi verilmiş hastalarda solunumun desteksiz devam etmesi mümkün değildir.  Hastalara entübasyon işlemi sırasında takılan tüp ameliyat bitimi sonrasında ve anestezi etkisi geçince hastadan çıkartılır. Bazı ağır ameliyatlarda bu tüp hemen çıkartılmaz. Hastanın rahat solunum yapabildiği durumlarda çıkarılabilir.

Entübasyon işlemi hastada solunum yetmezliği varsa, zatürre yada covid-19dan kaynaklanan bir akciğer hastalığı gibi akciğerlerinde yaralanma, hastalıklar mevcutsa, hastanın solunum yapabilmesi için oksijen sağlanır ve entübasyon işlemi yapılabilir.

entübe hasta

Entübe İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu tarz durumlarda hastaların  bilinçleri yerinde olmayabilir. Yapılan bu işlemden sonra hastanın solunum yolu rahatça açılır ve solunum sıkıntısı takılan tüp ve cihaz ile durdurulmuş olur. Entübe işlemi sırasında hasta sırt üstü yatırılır, işlemi yapacak kişi hastanın baş kısmına geçer. Ardından hastanın ağzı kibarca açılarak solunum yolunu kapatmaması için dile basınç uygulanır  daha sonra ucunda ışık bulunan bir cihaz ile hastanın boğazına doğru ilerlenir. Tüp boğazdan solunum yolu boyunca kadar ilerletilir.

Entübasyon işleminde kullanılan tüp doğru konuma geldiğinde tüp içindeki balon açılarak tüpün sabitleme işlemi tamamlanır.  Akciğerden alınan solunum sesi entübasyonun doğru yapıldığına işarettir.

Entübasyon İşleminde Riskler Nelerdir?

Entübe durumunda bulunma süresi arttıkça hastanın solunumda normale dönmesinde riskler ve problemler görülebilir. Entübasyon işlemleri sırasında solunum yolu boyunca sokulan cihaz diş, dil, ağız ve gırtlakta travma ve yaralanmalara sebep olabilir.  Uzun süreli entübasyonda yumuşak dokularda çeşitli zararlar meydana gelebilir. Entübasyona bağlı aspirasyondan kaynaklanan akciğerde enfeksiyon gelişimi, zatürre oluşabilir. Bilinç olmadığı için tükürük benzeri salgılarını aspire ederek solunum yoluna yanlışlıkla bu maddelerin girmesi olasıdır.

Entübasyon öncesinde hasta ve hasta yakınına bu tarz oluşabilecek riskler anlatılır. Oluşabilecek yan etkiler konusunda bilgilendirme yapılır ve gerektiğinde entübe edilebileceğine dair onaylar alınır. Hastane ve çalışanlar tüm önlemleri alsalar dahi bazı durumlarda entübasyon hastaya zarar verebilir. Ancak ne olursa olsun entübe işlemi bazı durumlarda zorunlu hale gelir hastanın solunumuna devam edebilmesi için yapılması zorunlu bir işlemdir.

Yorum Yap

Yorum Yap