1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Erkekler İçin Evde Saç Kesim Rehberi

Erkekler İçin Evde Saç Kesim Rehberi

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Salgın önlemleri kapsamında berberler ve kuaförler tam kapanma süresi boyunca kapalı olacak . Evde izolasyonun çok önemli olduğu bu dönemde, berber ve kuaförler açık olsada kişisel bakımları ve saç kesimlerini evde yapmaya başlayan pek çok kişi, pratik yollarla güzelliklerini evde muhafaza etmenin yollarını aramaya başladı.

Evde saç kesmek, sanıldığı kadar zor değil. Birkaç detaya dikkat ettiğiniz sürece siz de evde harika saç kesimleri yapabilir, berber ve kuaförlere veda edebilirsiniz. Evde kendi saçını kesmek isteyenlerin bilmesi gereken püf noktaları yazdık. İşte kendi saçlarını kesmek isteyen erkeklere evde pratik saç kesim rehberi…

İhtiyacınız olan malzemelerle başlayalım !

İhtiyacınız olan malzemeler şu şekilde : Ayna, ince saç makası, saç havlusu, iyi bit traş makinesi, şampuan-saç kremi, saç açıcı sprey . Evde saç kesiyorsanız  iyi bir tıraş makinesine sahip olmanız oldukça önemli. Bu nedenle tıraş makinesi seçmenin incelikleriyle devam edelim…

Traş makinesi seçerken bunlara dikkat etmelisiniz :

Traş makinesi seçerken bıçaklarının değişebilir olması gerekmektedir. Çünkü bıçaklar zamanla körelerek etkisini kaybeder. İyi bir saç kesimi için bıçak performansı yüksek makineler tercih etmelisiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus traş makinesinin pil ömrü. Rahat kesim yapabilmeniz için pil ömrünün 2 saatten fazla olması gerekmektedir. Bunun yanında kablosuz modeller daha rahat ergonomik işlem yapmanızı sağlayacaktır. Kablolu model seçerseniz prize yakın alanı tercih etmelisiniz. Ayrıca makinenin yıkanabilir özellikte olmasıda daha etkili ve temiz işlem yapmanızı sağlar.

Şimdi sıra saç kesimi için hazırlıkta!

Önce saçlarınızı şampuan ile temizleyin ve iyice durulayın. Ardından saçlarınız gür ise saç kremi ile bakım yapıp birkaç dakika bekledikten sonra durulayın. Saçlarınız temizlendikten sonra bir havlu yardımıyla nemini alın. Saçınız gür, kıvırcık, zor taranan yapıya sahipse saç açıcı nemlendirici spreylerden kullanın bu sayede dolaşan kısımları rahatlıkla açabilirsiniz. Saçlarınızı iyice taradıktan sonra ortadan ikiye ayırın ve kulaklarınızla orta çizgi arasında kalan kısmı aşağıya doğru tarayın.Saç, doğal ayrım çizgisine bağlı kalarak ayrılmalıdır. Saç kesimine başlamadan önce kendinizi aynadan rahat görebileceğiniz bir ortam yaratın. Mümkünse arkanızada bir ayna alın bu şekilde çok daha kolay kesim yaparsınız.

Uzunluğu Belirle

Önce saç kesim uzunluğunu belirleyin bunu tıraş makinesinin aparatlarıyla yapabilirsiniz. Genellikle 3 ila 10 mm arasındaki uzunluklar, saç kesiminiz için ideal olacaktır. Kesime başlamadan önce tarak aparatını kesme başlığına, dişleri yukarı bakacak şekilde takmayı ve alt mandalı kesme başlığının alt ucuna bastırarak sabitlemeyi unutmayın. Kulak arkası kesimi için makinenizin başlığı varsa onu kullanmanız sizin için daha pratik olacaktır.

ARKAYI VE YANLARI MAKİNEYLE KES

Saçlarınızın arka ve yan bölgelerini keserken makinenizi düşük ayarda kullanın. Saçın arkaları ve yanlarını traş etmekte en pratik yok saç kesme makinesidir. Makineye takılarak saçı hangi uzunlukta kestiğini belirleyen başlıklardan düşük ayarlıyı seçmelisinki kontrolü bir şekilde azar azar kesebilesin.

Saçlarınızı ayırdığınız iki yanından kesmeye başlayın düşük numaralı başlık kullan ve makinenin bıçağının ucuyla yanları aşağıdan yukarı doğru kısalt. Yukarı geçtikçe makineyi eğerek saçının geri kalanıyla yumuşak ve düzgün bir geçiş elde edebilirsin. Saçlarınız çıkış yönünün tersine hareket etmelisiniz.

Başının arka tarafına geç. Yanları kestikten sonra başının arkasındaki saçları da tıpkı yanlara yaptığımız gibi aşağıdan başlayıp yukarı doğru kes. Saç tıraşı yaparken saçınızın yanları ile arkasını aynı numaralı başlık ile yavaş yavaş kesmelisiniz. Arka kısmı ve yanları keserken üst kısımlara yaklaştıkça makineyi hafifçe eğin. Böylece yumuşak bir geçiş ile belirgin çizgilerden kaçınmış olursunuz.

ÜST BÖLGEYİ ÖNCE MAKASLA KISALT 

Üst bölgeyi yanlar ve arkalar kadar fazla kısaltmayacağınız zaman bu işlemi makasla yapmak daha doğru olur. Böylece makine yerine makas kullanarak, daha düzgün havalı ve hacimli bir görüntü elde etmenize yardımcı olur. Saçınızın üst kısmını kesmeden önce tarakla küçük eşit parçalara ayırın. Ayırdığınız her bir parçayı birer birer ve yavaşça azar azar kesin. Böylelikle kontrollü bir kesim yapmış olursunuz. Saçının üst kısmında makas izleri oluşabilir. Saçının tepesini, keserken dikkatli olmalısınız, genelde burada başın geri kalanından daha hassas olmak gerekebilir.

SON RÖTUŞLARINIZI YAPIN 

Favorilerinizin uzunluğuna karar verip  makas ya da tıraş makinesiyle dilediğiniz uzunluğa getirin. Favorilerinizi uzun kullanmak isterseniz en fazla kulak memenizle aynı hizada kesebilirsiniz uzun bıraktığınız favorileri deneyerek yavaş yavaş kısaltırsanız hangi boyun iyi olacağınıda görmüş olursunuz. Ensenizi kısaltmak içinse tıraş makinesinin sakal tıraşı başlığınıda seçebilirsiniz enseniz en kısa bölge olacağı içi rahatça kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yatay bir çizgi belirlemek ve bu çizginin altında kalan kısımları ense köküne kadar tamamen tıraş etmek. Saç kesiminizi bitirdikten sonra saçlarınızı kurutup şekillendirirseniz hoşunuza gitmeyen rötuş gerektiren kısımları hemen görebilir, düzeltebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap