Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar, Süt Vermemesine Rağmen Neden Erkeklerin Meme Ucu Var ?

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar, Süt Vermemesine Rağmen Neden Erkeklerin Meme Ucu Var ?

Milyonlarca insanın merak ettiği bir konu olan erkeklerin memesi neden var sorusunun en net cevabını sizler için araştırdık. Süt vermemesine rağmen erkeklerin memesi ne işe yarar gibi soruların cevabını bu yazımız da bulabilirsiniz. Bu soruyu hem erkeklerin hem de kadınların merak ettiğini varsayarak sorunun cevabını sizlere açıklıyoruz.

Erkeklerde Neden Meme Var ?

Memeli hayvanlarda erkeklerin süt üretmeleri fizyolojik olarak ön görülebilir. Bu hususta erkekler gerekli anatomik donanıma, fizyolojik potansiyele ve hormonlara sahiptirler. Fakat tabiatın bazı keçi ve yarasa türleri gibi çok özel bir kaç istisnası hariç süt verme olayı ne insan türünde ne de diğer memeli erkeklerinde kesinlikle yoktur..

Aslında memelilerin tümünde, yani her iki cinste de süt bezleri vardır. Erkeklerde bu bezler gelişmemiş ve işlevsizdirler. Bu durum da türe göre değişiklikler gösterir.

Erkeklerin Neden Memesi Var ?

Erkeklerin memeleri var sorusunun yanıtı ise insanda erkek ve dişi yapısının aslında aynı olmasında yatıyor.

Tüm insanlar, fetüsün XX veya XY cinsiyet kromozomlarına ve dolayısıyla farklı hormonlara sahip olmasına bağlı olarak dişi veya erkek olarak gelişen aynı temel kadın planına göre inşa edilmiştir. Testosteron, bir klitorisin penise ve labinin bir skrotuma dönüşmesine neden olur. Gizem, birçok memelide erkek meme uçlarının küçük olması, erkeklerde ise tamamen kan damarları ve sinirlerle oluşmasıdır.

Zaten insanın taşıdığı 23 çift kromozomdan 22 çifti ve bunların taşıdığı genler her iki cinste de aynıdır. Sadece cinsiyet kromozomu olan yirmi üçüncü çift farklıdır. Eğer embriyo anne ve babasından birer ´X´ kromozomu alırsa kız, annesinden ´X´, babasından ´Y´ kromozomu alırsa erkek oluyor.
Embriyo ´Y´ kromozomunu aldıktan sonra hormonal sinyaller gelmeye ve erkeğe ait organlar gelişmeye başlıyor.

Erkeklerin memeleri ise bu safhadan daha önce oluşmuş bulunduğundan aynen kalıyorlar ama ondan sonra hormonal bir takviye olmadığından fonksiyonel hale gelemiyorlar.

Dişilerde ise büyüme çağı sırasında salgılanan hormonlar süt bezlerini ve göğüsleri büyütüyor. Gebe dişilerde bu büyüme biraz daha artıyor, süt üretimi başlıyor ve bu üretim daha sonradan emzirmeyle tetiklenerek devam ediyor.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER