1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Erotomania Hastalığı Nedir ? Erotomani Belirtileri Nelerdir ?

Erotomania Hastalığı Nedir ? Erotomani Belirtileri Nelerdir ?

Erotomania Hastalığı

Son zamanların en çok izlenen dizilerinden bir tanesi olan Masumiyet dizisi ile gündeme gelen Erotomani rahatsızlığı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Erotomani, birisinin başka bir kişinin ona yoğun bir şekilde aşık olduğu fikrine takılıp kaldığında ortaya çıkan nadir bir akıl sağlığı durumudur. Diğer kişi ünlü, varlıklı veya sosyal konumu yüksek olabilir. Durum aynı zamanda “De Clérambault sendromu” olarak da bilinir.

Diğer kişi tarafından sevilmeye dair bu saplantı, gerçekliğe dayanmadığı için sanrısal kabul edilir. Çoğu durumda, kişi odaklandığı kişiyle tanışmamış bile olabilir. Bu sendroma sahip bazı insanlar, yeni tanıştıkları bir yabancının onlara aşık olduğuna inanabilir. Bu duruma sahip bir kişi, diğer kişinin kendisine gizli mesajlar göndermeye çalıştığına inanabilir. Bunun haberler veya düşünceler yoluyla olduğuna inanabilirler. Bunun doğru olduğuna dair kanıt bulunmamasına rağmen, diğer kişinin onu sevdiği inancından vazgeçmeyi imkansız bulabilirler. Erotomani, sanrılar veya manik davranışlar içeren diğer zihinsel sağlık durumlarıyla ilişkilendirilebilir.

erotomania hastalığı


Erotomania Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Ana belirti, bir kişinin kendisine derinden veya takıntılı bir şekilde aşık olduğuna dair yanlış inancıdır. Çoğu zaman diğer kişinin sevgisine dair hiçbir kanıt yoktur. Diğer kişi, erotomanili kişinin varlığından bile haberdar olmayabilir.

Bu duruma sahip bir kişi, sürekli olarak diğer kişiden bahsedebilir. Ayrıca, birlikte olabilmeleri için bu kişiyle buluşmaya veya onunla iletişim kurmaya takıntılı olabilirler.

Yaygın semptomlar şunları içerir:

-Ünlü veya halk figürü ise diğer kişiyle ilgili takıntılı bir şekilde uğraşlara girebilir
-Diğer kişiye sürekli olarak mektup, e-posta veya hediye göndermek
-Diğer kişiye ısrarla telefon görüşmesi yapmak
-Diğer kişinin haberler, televizyon şovları, filmler veya sosyal medyadaki bakışlar, jestler veya kodlanmış mesajlarla gizlice iletişim kurmaya çalıştığına ikna olmak
-Diğer kişinin diğer “sevgililer” ile temas halinde olabileceği veya sadık olmayabileceği inancı nedeniyle kıskançlık hissetmek
-Diğer kişiyi alenen taciz etmek, bazen kanun yaptırımı tarafından kınama veya tutuklanma noktasına kadar.


Erotomania Hastalığı Tedavisi;

Erotomani tedavisi genellikle psikoz veya sanrısal semptomlara yöneliktir. Bu genellikle bir terapi ve ilaç kombinasyonunu içerir. Doktorunuz veya terapistiniz, teşhisten önce size danışmanlık veya psikoterapi yoluyla rehberlik edebilir.

Pimozid gibi klasik (veya tipik) antipsikotik ilaçlar sıklıkla başarıyla kullanılmaktadır. Olanzapin, risperidon ve klozapin gibi geleneksel olmayan (veya atipik) antipsikotikler de terapi veya danışmanlığın yanında kullanılmıştır.

Erotomani, bipolar bozukluk gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu durum için tedaviler kullanılabilir. Bipolar bozukluk genellikle lityum (Lithonia) veya valproik asit (Depakene) gibi duygudurum düzenleyicilerle tedavi edilir.

Yorum Yap

Yorum Yap