Ev Yapımı Zeytinin Yumuşamaması İçin Ne Yapmalı, Ev Yapımı Zeytin Nasıl Saklanır?

Ev Yapımı Zeytinin Yumuşamaması İçin Ne Yapmalı, Ev Yapımı Zeytin Nasıl Saklanır?

Son yıllarda marketlerde ve pazar tezgahlarında satılan zeytinlere olan güvenin azalması ve içerisine eklenen katkı maddelerine güven kalmaması nedeni ile bir çok ev hanımı ailecek tüketilen zeytinleri kendi evlerinde yapmaya özen göstermeye başladı. Evde yapılan zeytinin uzun süre dayanması ve yumuşamaması için bazı püf noktaları bulunuyor. Bu yazımız da sizler için zeytin saklamanın incelikleri, zeytin yumuşaması nasıl önlenir? gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Her sene Ekim ayında başlayan zeytin hasadı ile evde kurulacak olan zeytinler toplanmaya başladı. Marketlerde satılan katkı maddeli zeytinler almak yerine kendi eviniz de zeytin kurma işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bütün kış boyu sizi götürecek kadar zeytin hazırlayıp bozulmadan ve yumuşamadan saklamak için öğrenmeniz gereken bir kaç detay var. Zeytin kurarken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri zeytinin kaliteli ve güzel olması gerektiğidir. Zeytinler eğer yumuşak ve kalitesiz ise tuzla buluştuğu zaman hemen erimeye ve bozulmaya başlar. Bu yüzden zeytin seçimini doğru yapmak gerekiyor. Peki zeytinin yumuşamaması için ne yapılmalı, zeytin bozulması nasıl engellenir?

Ev Yapımı Zeytin


Ev Yapımı Zeytinin Yumuşamaması İçin Ne Yapmalı?

⇒ Özellikle Ekim ve Kasım aylarında kurmak için aldığınız siyah ya da yeşil zeytinlerin mutlaka taze ve sert olmasına dikkat edin.
⇒ Taze ve yumuşak olmayan zeytinleri büyükçe bir kabın içine koyup yıkayın. Zeytinlerin arasında çürük, bozulmuş ya da lekeli olan zeytinleri ayıklayıp kaldırın.
⇒ Ardından tekrar iyice sudan geçirip yıkama işlemini bitirin. Ayrıca zeytinlerin arasında zeytin yaprakları bulunuyorsa onları da ayıklamayı unutmayın.

Ev Yapımı Zeytinin Yumuşaması Nasıl Engellenir

⇒ Önceden hazırladığınız büyük pet şişe veya kavanozların içine yavaş yavaş doldurun. Bütün zeytinleri güzelce doldurduktan sonra iş zeytinleri salamura yapmaya geldi. Burada dikkat etmeniz gereken şeylerden biri 5 kg zeytine 1 çay bardağı kadar kaya tuzu ilave etmeniz gerektiğini unutmayın. Burada eğer tuz ayarını tam yapamıyorsanız halk dilinde bilinen ve genelde kadınların sıklıkla kullandığı yumurta ayarı vardır. Bu anlamda yumurta ayarı tekniğini kullanabilirsiniz.

Yumurta ayarı için: Derince bir kabın içerisinde yeteri miktarda su doldurun. Ardından 1 yumurta koyun. Yumurtayı koyduktan sonra sıra tuzu ayarlama işlemine geldi. Suyun içinde olan yumurta bu konuda size yardımcı olacaktır. Suyun içine tuz atamaya başlayın. Tuzu atma işlemini yumurta dibe çökene kadar yapın ve arada karıştırmayı unutmayın. Yumurta dibe çöktüğünde tuz oranı olmuş demektir.

⇒ Suyu artık zeytinlerinin üstüne ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz bu tuz, hem zeytinlerin lezzetlenmesini hem de çok daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayacak, kolay kolay yumuşamayacaklardır. Ayrıca isterseniz suyun içine bir küçük parça limon tuzu da ekleyebilirsiniz. Limon tuzu da yine zeytinlerin uzun süre bozulmadan saklanmasında önemlidir.

⇒ Bir diğer dikkat etmeniz gereken püf noktalarından biri kurduğunuz zeytinleri serin ve kapalı bir ortamda muhafaza etmeniz gerektiğidir.

⇒ Kullandığınız zeytinlerin kalitesine göre değişkenlik gösterecek olsa da 30-40 gün içinde zeytinle tatlanıp kullanılabilir hale gelecektir.”,

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER