Evlerinde evcil hayvan besleyen bazı aileler bakımı zorlaşan kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarını kısırlaştırmak isteyebiliyorlar. Peki kedi ve köpek kısırlaştırmak günah mı, caiz mi ? Genel olarak kainat üzerinde ki varlıkların yaratılış nedenine bakıldığında cinlerin, meleklerin ve insanların başlıca görev ve özellikleri bulunuyor. Hiç göremediğimiz cinler ve meleklerin yanı sıra hayvanlarında aynı bizim kadar Allah (c.c)'un yarattığı dünya düzeni içerisinde yaşama hakları vardır. Dolayısıyla dinimiz kesinlikle hayvanların zarar görmesini, şiddet uygulanmasını hoş görmez. Hayvanların üremesine yönelik sergilediğimiz herhangi bir uygulama, Allah katında mesuliyet gerektiren bir durumdur. Peki evcil bir hayvanı kısırlaştırmak caiz mi?

Evcil Bir Hayvanı Kısırlaştırmak Caiz midir ?

Evinde kedi ve köpek gibi hayvanları besleyen fakat ilerleyen zamanlarda çoğalmasından korktuğu için hayvanını kısırlaştırmak isteyenler olabilir. Bu gibi mazeretlere yer vermeyen dinimizde hayvanların "eğlence/zevk" için hayvanları kısırlaştırmak doğru değildir. Fakat bilimsel bir araştırmaya izin verildiği bilinmektedir. Bu duruma örnek verecek olursak; inek çiftliğinde kısırlaştırma olabilir. Hayvan kısırlaştırma, insanlar üzerinde yapılan kısırlaştırma kadar 1. dereceli yasak konulardan değildir. Allah (c.c) hayvanları bizlerin kullanması için yaratmıştır. Keyfi bir nedene bağlı olmadan gerçekleşmesi şartıyla hayvanların kısırlaştırılması, ulema tarafından caiz görülmüştür.

Kuran'da Hayvanlarla İlgili Ayetler;

Maide Suresi, 1. ayet: Ey iman edenler, akitleri yerine getirin. İhramlı iken avlanmayı helal saymaksızın ve size okunacaklar dışta tutulmak üzere, hayvanlar size helal kılındı. Şüphesiz Allah, dilediği hükmü verir. Araf Suresi, 179. ayet: Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır. Nahl Suresi, 5. ayet: Ve hayvanları da yarattı; sizin için onlarda ısınma ve yararlar vardır ve onlardan yemektesiniz. Hac Suresi, 18. ayet: Görmedin mi ki, gerçekten, göklerde ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanlardan birçoğu Allah'a secde etmektedirler. Birçoğu üzerine azap hak olmuştur. Allah kimi aşağılık kılarsa, artık onun için bir yüceltici yoktur. Şüphesiz Allah, dilediğini yapar. Kuran'da Hayvanlar ile İlgili Daha Fazla Ayet İçin Tıklayın!