Evde Besleyebileceğiniz 11 Çin Köpeği Irkı

Evde Besleyebileceğiniz 11 Çin Köpeği Irkı

Her ne kadar dünyaya koronavirüs gibi bir illeti saldıkları için Çin’e karşı negatif düşünceler beslesek bile Çin’e ait olan bu 11 köpek ırkını gördükten sonra bütün negatif düşüncelerinizden uzaklaşacaksınız. Hangi cinslerin efsanevi topraklardan geldiğini keşfetmek için okumaya devam edin, bazıları sizi şaşırtabilir!

Evde Besleyebileceğiniz 11 Çin Köpeği Irkı

Çin’de, köpeklerin refah ve zenginliğin sembolü olduğu düşünülür ve başlangıçta manastırları korumak veya keşişlere arkadaşlık etmek amacıyla yetiştirilirler.


1. Tibet Teriyeri (Tibetan Terrier)

Tibet Teriyeri (Tibetan Terrier)

Tibet Terrier, Tibet kökenli orta boy bir köpek türüdür. Adına rağmen, terrier grubunun bir üyesi değil.

İlginç bir şekilde, Tibet Terrier aslında bir Terrier değil. Adını, ülkeyi ziyaret eden Avrupalı ​​gezginler tarafından, ırkın evlerine gelen topraklara benzediğini düşünen adını verdiler. ‘Tibet’in kutsal köpeği‘ olarak anılan bu Çin köpeği, Tibet’in eski manastırlarına koruma sağlamak için yetiştirildi. Şimdi, Tibet Terrier insan teması üzerinde gelişir ve terapi köpekleri için popüler bir seçimdir.


2. Lhasa Apso

Lhasa Apso

Lhasa Apso Tibet kökenli bir köpek türüdür. İnatçı, güvenli ve efendisine karşı duyguludur.

Bu Çin köpek ırkı binlerce yıl öncesine dayanıyor ve başlangıçta Himalayalardaki Budist manastırlarını korumak için kullanılıyordu. Lhasa Apso Çin’in en kutsal ırkların biri olduğu düşünülmektedir. İlk çift 1933’te kaşif C. Suydam Kesme’ye bir hediye olarak ABD’ye gönderildi.

Lhasa Apso ırkı üst düzey bir işitme duyusu olan dayanıklı bir köpektir. Yaklaşan yabancıları tam zamanında haber verir. İsmini kutsal kent Lhasa’dan almıştır.


3. Pekinez/ Pekingese

Pekinez/ Pekingese

Pekinegez ya da Pekingese, kısa boylu, uzun tüylü, basık yüzlü bir köpek cinsidir.

Çin’de üretilmiş ve bir zamanlar sadece Çin kralliyet saraylarında yaşayan bu köpeğin Budizm’le yakın bir bağlantısı vardır. Kürkünün şekli yüzünden “Çin aslanı” olarak da adlandırılmıştır. Eskiden Çin’de kötü ruhları kovan, yarı kutsal bir varlık olarak kabul edilir, halk onu selamlayarak önünden geçermiş.


4. Çov-çov / Chow Chow

Çov-çov / Chow Chow

Çov-çov, Çin kökenli köpek ırkı. Halk arasında “Aslan köpeği” ve “Çin Aslanı” olarak da bilinir.

Mükemmel bir aile köpeği olabilir. Genellikle usludur ama hırçınlaşabilir. İnatçı denebilecek kadar kararlıdır. Özgürlüğüne çok düşkündür ama birlikte yaşadığı insanlara çok bağlanır. Çocuklarla arası çok iyidir. Başka köpeklere üstünlük kurmak ister. Yavruyken tanıdığı diğer hayvanlarla iyi geçinir. Bekçilik ve koruma görevlerini başarıyla yerine getirir. Düzenli olarak gezdirilmezse tembelleşir.


5. Pug

Pug

Birçok kişi Pug’ın Çinli bir köpek olduğunu öğrenince şaşırır. Cinsin yaşadığı gerçek zaman aralığı belirsizdir, ancak bazıları 2.000 yıl önceye kadar varlığı tahmin edilmektedir. Puglar manastırlarda yoldaş olarak yetiştirildi ve özellikle Budist rahipler tarafından tercih edildi. Bugün, şefkatli kişilikleri ve palyaço benzeri tutumları nedeniyle, dünyanın her yerinde popüler olarak evlerde besleniyor.


6. Tibetan Spaniel / Tibet Spanyeli

Tibet Spanyeli

Tibet Spaniel, Tibet kökenli iddialı, küçük, akıllı köpeklerin bir cinsidir.

Yaklaşık 2.500 yıl önce Himalayalar’a getirildi, Budist Manastırları için tercih edilen bekçilerden biriydi. Küçük boyuna rağmen, Tibet Spaniel işinde çok ustadır. Kökleri nedeniyle, bir Tibet Spaniel’in evinizin özenli ve mükemmel bir koruyucusu olmasını bekleyebilirsiniz.


7. Tüysüz Çin köpeği / Chinese Crested

Chinese Crested / Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz Çin köpeği veya sorguçlu Çin köpeği; kökeni tarih öncesi dönemlere dayanan; vücudu tüysüz, kafası, ayakları ve kuyruğu tüylü bir süs köpeği ırkı.

Küçük boyutu ve sıradışı görünümü ile ünlü olan bu Çin köpek ırkı aslında başka bir şey için kutlanmalıdır. Herhangi bir fareyi öldürmek için yolculuklara götürüldükleri gemilerde kara vebanın yayılmasının önlenmesine yardımcı oldular.

Bazen “kedi köpekleri” olarak adlandırılırlar çünkü yükseklikleri ve tırmanmayı severler kediler gibi.


8. Tibet mastifi / Tibetan Mastiff

Tibet mastifi / Tibetan Mastiff

Tibet mastiflerinin boynunda aslanınkine benzer yele vardır. Tibet mastifi dünyanin en pahalı köpeği unvanına sahiptir.

Şimdiye kadarki en pahalı köpek ırkı olduğu düşünülen Tibet Mastiff , Çin’de genellikle bir statü sembolü olarak görülüyor. Etkileyici büyüklükte olan bu Çinli köpeğin birincil kullanımı korumak içindir. Cinsin Büyük İskender’i ve hatta Dalai Lama’yı koruduğu söyleniyor!

Şimdiye kadar satılan en pahalı köpek, 2014 yılında yaklaşık 2 milyon dolarlık bir satış yapan Tibet Mastiff’iydi.


9. Shih tzu

Shih tzu

Shih tzu, anavatanı Çin olan bir tür köpek. Uzun ve yumuşak tüyleri ile kendini gösterir.

Bu inanılmaz derecede popüler küçük köpek , kraliyet evcil hayvan olarak tutuldukları Antik Çin’de M.Ö. 1000’lere kadar uzanıyor. Shih Tzu, kelimenin tam anlamıyla, Çin köpek ırkını çevreleyen bir efsaneden kaynaklanabilecek ‘küçük aslan’ anlamına geliyor.


10. Formosan Mountain Dog

Formosan Mountain Dog

Tayvan’dan gelen Formosan Dağ Köpeği, listedeki en nadir köpeklerden biridir.Bu Çin köpek ırkı, 1945’te Çin Ulusalcı partisi tarafından getirilen köpek yeme kültürü ile birlikte koruma çabalarının eksikliği nedeniyle yok olmaya yaklaşıyordu. Bugün, safkanlar nadirdir.


11. Xiasi Quan / Xiasi Dog

Xiasi Quan / Xiasi Dog

Çin’in Güney Guizhou Eyaletinden gelen bu av köpekleri , soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir başka Çin köpek ırkıdır ve bugün, bölgede birkaç yüzden daha az kaldı. Xiasi Quan köpekleri, öncelikle av ve koruma köpekleri olarak kullanılan saygın bir cinsdi.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER