Evde Böbrek Taşlarıyla Mücadele İçin 8 Doğal Çözüm

Evde Böbrek Taşlarıyla Mücadele İçin 8 Doğal Çözüm

Böbrek taşları yaygın bir sağlık sorunudur. Bu taşları bulundurmak inanılmaz derecede acı verici olabilir ve maalesef, böbrek taşı sorunu yaşayan insanların onları tekrar bulundurma olasılığı daha yüksektir. Ancak, bu riski azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Bu makale, böbrek taşlarının ne olduğunu açıklıyor ve onlarla savaşmak için 8  yolu sizlere açıklıyor.

Böbrek taşı nedir?

Böbrek taşı veya nefrolitiazis olarak da bilinen böbrek taşları, böbreklerde biriken ve kristaller oluşturan sert, katı atık maddelerden oluşur.

Dört ana tip vardır, ancak tüm taşların yaklaşık% 80’i kalsiyum oksalat taşlarıdır. Daha az yaygın formlar arasında struvit, ürik asit ve sistein bardır.

Daha küçük taşlar genellikle sorun olmasa da, daha büyük taşlar vücudunuzdan ayrılırken üriner sisteminizin bir kısmında tıkanmaya neden olabilir.

Bu şiddetli ağrı, kusma ve kanamaya neden olabilir.

Böbrek taşları yaygın bir sağlık sorunudur. Aslında, Dünyada’ki erkeklerin yaklaşık% 12’si ve kadınların% 5’i yaşamları boyunca bir böbrek taşı geliştirecektir.

Aşağıda,  böbrek taşı oluşturma riskini azaltabileceğiniz 8 doğal yol bulunmaktadır.

ÖZET

Böbrek taşları, böbreklerdeki kristalize atık ürünlerden oluşan sert topaklardır. Bunlar yaygın bir sağlık sorunudur ve büyük taşları geçirmek çok acı verici olabilir.

1. Bol Bol Su Tüketin

Böbrek taşı söz konusu olduğunda , genellikle bol miktarda sıvı içmek tavsiye edilir.

Sıvılar, idrarda taş oluşturan maddelerin hacmini seyreltir ve arttırır, bu da onları kristalleşme olasılığını azaltır

Bununla birlikte, tüm sıvılar bu etkiyi eşit olarak göstermez. Örneğin, yüksek miktarda su alımı daha düşük böbrek taşı oluşumu riskiyle bağlantılıdır.

Kahve , çay, bira, şarap ve portakal suyu gibi içecekler de daha düşük bir riskle ilişkilendirilmiştir.

Öte yandan, çok miktarda soda tüketmek böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunabilir. Bu hem şekerle tatlandırılmış hem de yapay olarak tatlandırılmış sodalar için geçerlidir.

Şekerle tatlandırılmış alkolsüz içecekler, kalsiyum, oksalat ve ürik asit atılımını arttırdığı bilinen fruktoz içerir. Bunlar böbrek taşı riski için önemli faktörlerdir.

Bazı çalışmalar, şekerle tatlandırılmış ve yapay olarak tatlandırılmış kolaların yüksek alımını, fosforik asit içerikleri nedeniyle böbrek taşı riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir.

2. Sitrik asit alımınızı artırın

Sitrik asit , birçok meyve ve sebzede, özellikle turunçgillerde bulunan organik bir asittir.

Sitrik asit, kalsiyum oksalat böbrek taşlarını iki şekilde önlemeye yardımcı olabilir.

1.Taş oluşumunu önleme: İdrarda kalsiyum ile bağlanabilir, yeni taş oluşumu riskini azaltır .
2.Taş genişlemesini önleme: Mevcut kalsiyum oksalat kristalleriyle bağlanır ve daha büyük olmalarını önler. Daha büyük taşlara dönüşmeden önce bu kristalleri geçirmenize yardımcı olabilir..

Daha fazla sitrik asit tüketmenin kolay bir yolu , greyfurt, portakal, limon veya limes gibi daha fazla narenciye yemektir.

Suyunuza biraz limon veya limon suyu eklemeyi de deneyebilirsiniz.

3. Oksalat Bakımından Zengin Gıdaları Sınırlayın

Oksalat (oksalik asit) , yapraklı yeşillikler, meyveler, sebzeler ve kakao dahil olmak üzere birçok bitkisel gıdada bulunan bir antinutrienttir.

Ayrıca, vücudunuz önemli miktarda üretir.

Yüksek bir oksalat alımı, idrarda oksalat atılımını artırabilir, bu da kalsiyum oksalat kristalleri oluşturma eğilimi olan insanlar için sorun yaratabilir.

Oksalat kalsiyum ve diğer mineralleri bağlayarak taş oluşumuna yol açabilecek kristaller oluşturabilir.

4. Yüksek Doz C Vitamini Almayın

Çalışmalar, C vitamini (askorbik asit) takviyelerinin böbrek taşı oluşturma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor

Yüksek C vitamini alımı idrarda oksalat atılımını artırabilir, çünkü bazı C vitamini vücutta oksalata dönüştürülebilir.

Orta yaşlı ve yaşlı erkekler arasında yapılan bir araştırma, C vitamini takviyesi yapanların, bu vitamini takviye etmeyenlerin böbrek taşlarını geliştirme olasılığının iki katı olabileceğini göstermiştir.

5. Yeterli Kalsiyum Alın

Kalsiyum içeren gıdaların taş yapma riskinin fazla olduğu söylenmektedir. Fakat bu yanlış bir bilgi olabilir. Aslında, kalsiyum açısından yüksek bir diyet, böbrek taşı oluşturma riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri iyi birer kalsiyum kaynaklarıdır .

Çoğu yetişkin için, kalsiyum için önerilen günlük ihtiyaç  günde 1.000 mg’dır.

6. Tuzu Kesin

Tuz oranı yüksek bir diyet , bazı insanlarda böbrek taşı riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

Sofra tuzunun bir bileşeni olan yüksek miktarda sodyum alımı, böbrek taşları için ana risk faktörlerinden biri olan idrar yoluyla kalsiyum atılımını artırabilir.

Çoğu diyetisyen, insanların tuz alımını günde 2.300 mg ile sınırlandırmasını önermektedir. Bununla birlikte, çoğu insan bu miktardan çok daha fazla tüketmektedir.

Tuz alımınızı azaltmanın en iyi yollarından biridir.

7. Magnezyum alımınızı artırın

Magnezyum , birçok insanın yeterli miktarda tüketmediği önemli bir mineraldir

Magnezyumun kalsiyum oksalat böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğine dair bir çok kanıt vardır.

Magnezyumun bağırsaktaki oksalat emilimini azaltabileceği öne sürülmüştür.

Maksimum fayda elde etmek için, oksalat içeriği yüksek yiyeceklerle birlikte magnezyum tüketin. Bu bir seçenek değilse, oksalat açısından zengin yiyecekleri yedikten sonra 12 saat içinde bu mineralleri tüketmeye çalışın.

8. Daha az hayvansal protein tüketin

Et , balık ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarında, daha yüksek böbrek taşı riski vardır.

Yüksek miktarda hayvansal protein alımı kalsiyum atılımını artırabilir ve sitrat seviyelerini azaltabilir.

Ayrıca hayvansal protein kaynakları pürin bakımından zengindir. Bu bileşikler ürik aside ayrılır ve ürik asit taşları oluşturma riskini artırabilir.

“ÖNEMLİ”

Böbrek taşı sorununuz varsa, 5 ila 10 yıl içinde başka bir tane geliştirmeniz muhtemeldir. Neyse ki, bazı diyet önlemleri almak bu riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Örneğin, sıvı alımınızı artırmayı, belirli besinler açısından zengin yiyecekleri tüketmeyi, daha az hayvansal protein tüketmeyi ve tuzdan kaçınmayı deneyebilirsiniz.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER