Dışkıda kan varlığını tespit etmek için dışkıda gizli kan testi veya dışkıda gizli kan testi (FOC) kullanılır. Gizli kan, bağırsak hareketinden sonra tuvalette veya tuvalet kağıdında çıplak gözle görülemeyen dışkıda bulunan kandır. Dışkıdaki kan, sindirim sisteminden olası gizli kanamayı gösterir. Bu test kolorektal kanser veya "kolorektal kanser" belirtisi olabilir. Kolorektal kanser, kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. Bu kanser türü hem erkeklerde hem de kadınlarda en sık görülen üçüncü kanserdir. Aslında, dışkıda gizli kan testi, tedavinin en etkili olduğu erken dönemde kolorektal kanseri tespit etmeye yardımcı olabilecek bir tarama testidir. Pozitif bir test yemek borusu, mide ve ince bağırsaktan kaynaklanan kanamayı da gösterebilir.

Evde  Gaita Tahlili Nasıl Yapılır?

 Vücuttaki birçok hastalığın teşhisinde tercih edilen analitik yöntemlerden biridir. Dışkı testi, diğer test yöntemleri gibi yüksek bir doğruluk oranına sahiptir ve genellikle çok güvenilir ve doğru sonuçlar verir.  okubak.com Testin nasıl yapıldığını ve tüm aşamalarını anlayan bir kişi veya doktor yardımıyla hastadan dışkı analizi yapın. Hastanın dışkısını incelerken dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. Dışkının herhangi bir su veya idrarla karışmaması çok önemlidir. Bu nedenle dışkının saflığını korumak için tuvalet kağıdı veya karton kullanılmalıdır. Alınan numuneler laboratuvar tarafından sağlanan kaplara yerleştirilir. Bu şekilde steril temiz kaplara yerleştirilen dışkılar teste hazır hale gelir.

Gaita Testi Yaptıracak Olan Kişinin Uyması Gereken Kurallar

 Gaita testi yaptırmak isteyen kişilerin uyması gereken bazı kurallar vardır. Testten bir hafta öncesine kadar kabızlık ilacı ya da baryum, bizmut, magnezyum, metamucil, castor ve mineral yağı içeren çeşitli ilaçlar kullanılmamış olmalıdır. Bu kimyasal ilaçlar, normalde atılan gaita miktarını ve kimyasal yapısını değiştireceği için test sonucunun yanlış yorumlanmasına neden olur.

 Yapılacak bu testten 3 gün öncesine kadar yağlı yemekler ve kırmızı et tüketmemeye özen göstermeniz gerekir. Günde 100 - 150 gram yağlı yiyecek tüketmek ve diyet programında yer alan lifli gıdaların az miktarda tüketilmesi gerekir. Alınan gaita örneğinin yarım saat içinde laboratuvara teslim edilmesi gerekir.

 Gaita (Dışkı) Testi Neden Yapılır?

 Gaita testi, çeşitli sağlık sorunları için istenen tahliller arasında yer alır. Gaita testi, genellikle şu hastalıkların tespiti için istenir;

Bağırsak enfeksiyonları

Kolon kanserinin teşhisi

Parazit üreyip üremediği

Sindirim sistemi sıkıntılar

Dışkıda kan ve iltihap içeren hücrelerin olup olmadığının tespit edilmesi

İshal, kabızlık ya da dışkıda tespit edilen çeşitli sorunlara ilişkin problemlerin ortaya çıkarılması

Gaita Testi Nasıl Yapılır Video