Yüzünüze en kolay farklılığı saç kesimleriniz ile yapabilirsiniz. Keseceğiniz kahküller yüz hatlarınızın değişik görünmesini sağlarken saçlarınızın da daha hacimli görünmesini sağlayacaktır. Çoğu kişi kahkül tercih etmekten çekinir çünkü kahküllü saç modelleri genel olarak her yüz tipine yakışmayan bir saç modeli olarak bilinir ancak bu böyle değil. Kahkülün pek çok çeşidi vardır. Bilindiği üzere her yüz tipi farklıdır ve kahkül modeli mutlaka yüz tipine uygun olacak şekilde seçilmelidir. Özellikle kuaföre gitmeye çekindiğimiz pandemi döneminde saçlarınızı evde kendiniz kesmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız !

Kahkül kesmeden önce bilinmesi gerekenler ; Yüzünüzde değişim yaratıp saçlarınıza hacim vermek için kahkül kesmek istiyorsanız bilmeniz gereken bazı püf noktaları olacaktır. Eğer cildiniz yağlı ve akneye yönelik ise kahkül kullanmak alnınızda sivilce oluşumu sağlayabilir. Kesmek istediğiniz kahkül modelinin yüz hatlarınıza uyup uymadığını kendi saçlarınız yada bir peruk yardımı ile önceden denemenizi öneririz. Saçlarınızı sık sık toplayan biriyseniz kahküllerinizi toplamak için kullandığınız sprey saçlarınızı yıpratabilir. Kahkül kesimi sonrası aralarda uzun kalan saç tellerinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer yüzünüz kalp şeklinde ise kahkül keserken daha çok saç ayrımalısınız çünkü kahkülleriniz dolgun olmalı. Kare şeklinde bir yüz hattına sahipseniz kahkül boyutunuz kaş hizanızda olmalı. Keserken buna dikkat etmelisiniz. Kahkül saç kesimi yüzünüzü daha dolgun gösterebilir bunun için makyajlarınızda kontür uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Eğer saçlarınızı kendiniz kesmek istiyorsanız ;

Öncelikle saçlarınız kuru ve temiz olmalıdır. Eşit bir şekilde kesim yapmak için saçınızın kuru olması ve tel tel ayrılabilmesi önemlidir. Bu saç kesimi için el becerisi çok önemlidir biraz el beceriniz varsa tarak ve makas sizin için yeterli olacaktır...

İlk adım olarak saçlarınızı iyice tarayın. Alnınızın üst kısmından başlayarak ve saçlarınızın ön tarafında tarak ile çizgi çizerek saçınızı eşit bir şekilde ayırın. Ayırdığınız bu kısım kahkül kesmek için karar verdiğiniz saç miktarınız olacaktır . Ön kısımda ayırmış olduğunuz saçları elinizle yukarıya doğru kıvırın. Kesim yapmadan önce saçlarınızı ıslatıp nemli hale getirirseniz daha kolay kesebilirsiniz .Kıvırmış olduğunuz saçları uçlarından kesmeye başlayın. İstediğiniz boya kadar uçlarından kesebilirsiniz.

Evde Pratik Kahkül Kesme Ve Şekillendirme Tüyoları !

Bu saç modelini kullanmanın en çekinilen ve en zor aşması bakım ve şekil verme aşaması olarak bilinir. Saçlarımızı her zaman profesyonel ellere teslim edemediğimiz için saçımızı şekillendirmek zor ve zaman alır hale geliyor. Kısa kesilmiş bir saça şekil vermenin zor olduğu herkes tarafından bilinir ancak pratik yöntemler sayesinde siz de kahküllere oldukça kolay şekil verebilirsiniz...

Kahküllere şekil vermeden önce saçınızı fön suyu ile ya da normal su ile hafifçe nemlendirmelisiniz. Bu yöntem saçınızın elektriklenmesini önleyecek ve kolay şekil almasına yardım edecektir.

Buna da Bakınız: Saç Dökülmesine Karşı En Etkili Şampuanlar 2021 Kahkülünüze hacim kazandırmak için ;  Kahküllerinize hacim kazandırmak için ince bir diş fırçasının üzerine kuru saç şampuanını sıkın ve saç diplerinden uçlara doğru kahküllerinizi tarayın saçın kuru şampuanı emmesini bekleyin ardından hacimlenmesi için parmaklarınızla saçlarınızı dağıtın.

Eğer kahkül boyunuz alnınızı kapatıyorsa orta boy bir fırça ile hafif yukarıdan tutarak fön çekmelisiniz. Böylece saçınızdaki kahkül daha hacimli görünecektir.

Eğer kahkül boyunuz kısa ise ince bir fırça tercih edebilirsiniz. Fön çekerken kahkül boyunun daha da kısalıp yukarıya çıkmaması için fırçayı aşağıya doğru çekmeniz gerekir. Fön çekmek yerine saç düzleştirici de kullanabilirsiniz. Düzleştiriciyi yine aşağı doğru kullanmalısınız.

Ancak tabiki kahkülleri her zaman alnınıza gelecek şekilde öne doğru kullanmak zorunda değilsiniz,  boyu uzun olan kahküllerinizi yanlara doğru fön çekerek perçem şeklinde de kullanabilirsiniz. Bunun için yuvarlak orta boy bir fırça ve fön makinesi gerekecektir.  Saç diplerinden başlayarak yan tarafa doğru fön çekerek farklı modeller kullanabilirsiniz.