Ruhi Çenet tarafından çekilen bir video ile tanıdığımız Evra Köseoğlu hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda sizler için hazırladık. Evra Köseoğlu kaç yaşında, hastalığı nedir ve boyu kaç gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Evra Köseoğlu Kimdir ?

Yaklaşık olarak 4-5 senedir sosyal medya üzerinde videolar çeken Evra şu an 15 yaşında.  Çekilen bir videoda açıklamalarda bulunan Evra, mutfakta vakit geçirmeyi, yemek yapıp bir şeyler pişirmeyi çok sevdiğini söyledi. Kaynak:(1)

Evra Köseoğlu Hastalığı Nedir ?

Progeria, diğer adı Hutchinson-Gilford olan bir genetik hastalık, Yunanca erken yaşlılık anlamına gelir. Bu hastalık telomer zincirin kısalığından kaynaklanmaktadır. Normal somatik hücrelerde her replikasyon sonrası telomerik DNA kısalır. Bu DNA kısalmasını engellemek için vücutta telomeraz enzimi vardır. Telomeraz enzimi kromozomların kısalmasını engeller vücutta bu enzim eksikliği de bu hastalığa sebep olabilir. Telomer kısalması ve sınırlı yaşam süresi potansiyel tümör baskılama mekanizmasıdır. Çünkü insanın yapısındaki kromozomlar sürekli bölündüğü için kısalır bu da hücreleri yaşlandırır. Diğer bir deyişle henüz 10 yaşında 70 yaşındaki bir insan görünümüne sahiptir. [geo-post id="10049" label="Önerilen Yazı"]