EYT ilk emekli maaşı ne zaman alacak? EYT 2023 maaşı ne kadar olacak? EYT şartları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Milyonlarca EYT'li (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) heyecanla yeni düzenlemeyi bekliyor. Yeni düzenleme ile EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? İşte detaylar...

Türkiye'de sayıları 4.5 milyonu geçen Emeklilikte Yaşa Takılanlar gözlerini Aralık ayında TBMM'ye gönderilecek olan düzenlemeye döndürdü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, "İki şartı kaldırmıyoruz: Prim gün sayısı ve yıl sayısı. Kadınlar için 20, erkekler için 25 şartını yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil." açıklamasını yapmıştı.

2023 Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak? Asgari Ücrete Dev Zam Gelecek 2023 Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak? Asgari Ücrete Dev Zam Gelecek

Bakan Bilgin'in açıklaması sonrası heyecan ve merak artarken Hürriyet yazarı Noyan Doğan, EYT hakkında merak köşesine taşıdı. İşte Doğan'ın yazısından bir kısım:

EYT NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

"Aralık ayında yasal düzenleme Meclis’e gelecek, Meclis’te görüşüldükten sonra yasa çıkacak ve yeni düzenleme 2023 ilk aylarında uygulamaya geçecek.

EYT düzenlemesi yapıldıktan sonra EYT’li olup da emekli olmak isteyenler önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik için başvuracak. Bu kişilerin prim gün sayısı ve çalışma yılı şartlarını tamamlayıp tamamladığına bakılacak. EYT düzenlemesi kapsamına girip girmediğinin kontrolü yapılacak. Tüm bunlardan sonra bu kişilere emeklilik hakkı tanınacaktır. 2023’ün Şubat-Mart ayından itibaren bu kişiler EYT düzenlemesinden yararlanıp, emekli olmaya başlayacaklardır."