Faranjite Ne İyi Gelir ? Faranjit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi Nelerdir ?

Faranjite Ne İyi Gelir ? Faranjit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemi Nelerdir ?

Son yılların en tehlikeli hastalığı olan koronavirüs salgını ile karıştırılan Faranjit, boğaz arası, kaşıntı ve ilerleyen zamanlarda ise yutkunma güçlüğüne neden oluyor. Kış aylarında son derece hızlı bir şekilde artış gösteren Faranjit öksürüğe neden olduğu için son derece rahatsız edici bir hastalıktır. Peki Faranjit hastalığı neden olur, Faranjit belirtileri nedir ve Faranjit hastalığına iyi gelen kürler nelerdir ?

Burun ve ağzın arka duvarında yer alan farenks (yutak) mukozasın iltihaplanmasına farenjit denilmektedir.  Üst solunum yoluyla boğaza bulaşan virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonundan kaynaklı ortaya çıktığı bilinmektedir. Ağız yolunun sürekli olarak açık kalması ve hava ile temasının olmasından kaynaklı yaşanma riski artar. Ayrıca soğuk havalar bastırdıkça da bu hastalık görülür.

Farantije Ne İyi Gelir ?

Faranjit Hastalığı Bulaşıcı mıdır ?

Faranjit hastalığının ciddi bir sorun olmasındaki asıl sebep ise bulaşıcı olmasıdır. Çünkü bakteri ve virüslerden dolayı görüldüğünden bu riski taşır. Ayrıca farenjit bilinenin aksine gribal enfeksiyonların sıklıkla yaşandığı kış ayları dışında yaz aylarında da görülür. Ağır iltihaplı enfeksiyon hastalıkları, kronik virüs hastalıkları, yüksek sesle konuşma, hava kuruluğu, yemek borusu kanseri, ağız tümörleri, sigara ve sürekli tozlu hava gibi durumlar farenjit hastalığına neden olur.

Faranjitin Bilinen Belirtileri Nelerdir ?

Boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, yutkunmada zorlanma, ateşlenme, titreme ve halsizlik gibi belirtilerin yanı sıra ses kısıklığı, kas ağrıları, koyu renkli balgam ve lenf bezlerinin şişmesi gibi ciddi belirtilerle de kendini gösterir.

Faranjit Hastalığının Tedavisi Var mıdır ?

Tedavideki en önemli durum etken olan virüs ve bakterinin yol açtığı diğer sağlık sorunudur. Bakteriyel oluşan farenjitin iyileşme riski daha düşüktür. Buna evde müdahale edilmez. Bu yüzden bir uzmana danışmak gerekir. Çünkü bakteriler bir çok durumdan dolayı çoğalabilir. Ancak virüslerin neden olduğu etkenler belli bu yüzden sıcak içecekler antibiyotik ilaç ve besinler etkili olur.

Faranjit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri, Faranjite Ne İyi Gelir ?

KIRMIZI BİBER;

Faranjit hastalığında etkili olan doğal tedavi yöntemlerinden biri kırmızı biberdir. Kırmızı biberde bulunan anti-enflamatuar maddesi iltihap giderici özelliğe sahiptir. Bir su bardağı sıcak suya, 1 yemek kaşığı kırmızı toz biber ve yarım yemek kaşığı limon suyu koyun. İyice karıştırdığınız bu karışımı gargara yaparak kullanınız.

ZERDEÇAL;

Bir diğer etkili olan doğal tedavi yöntemi ise zerdeçaldır. İltihap söktürücü özelliği olan zerdeçalın tozunu ve bir çay kaşığı tuzu bir bardak sıcak suyun içine koyup iyice karıştırınız. Bu karışımı da gargara yaparak uygulayınız.”,

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER