Din

Fatiha Suresi Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fatiha Suresi Faziletleri..!

Fatiha Suresi, Müslümanlar olarak en çok okuduğumuz sureler arasında yer almaktadır. Bu kadar çok okumamıza rağmen bir çoğumuzun anlamını bilmediği Fatiha Suresinin Türkçe ve Arapça yazılışları ile okunuşlarını bu yazımız da sizler için hazırladık. Bunun yanında Fatiha suresinin faziletlerini de bu haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Allah (c.c.)’ın bize günde en az 40 kez okumamızı emrettiği Fatiha suresi neden bu kadar önemli. Neden Fatiha suresi bu kadar çok okunuyor. “İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în” ne demek, “sırâta’l-mustakîm” ne demek gibi soruların cevabını bu yazıda hazırladık. Bundan sonra okuduğunuz Fatiha surelerinin daha çok anlam kazanması için bu yazımız dan Fatiha suresinin anlamını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Fatiha Suresi

İlgili İçerik; Kelime-i Şehadet Nasıl Getirilir? Kelime-i Şehadetin Arapça ve Türkçe Okunuşu

Fatiha suresi kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’in ilk süresidir. Fatiha Suresi içerisinde toplamda 7 adet ayet yer almaktadır. Kuran-ı Kerim’in ilk suresi olmasından dolayı başlangıç anlamını almaktadır.


Fatiha Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

١﴾ اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ ﴿٢﴾ اَلرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ ﴿٣﴾ مَالِكِ يَوْمِ الدّ۪ينِۜ ﴿٤﴾ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ ﴿٥﴾ اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ ﴿٦﴾ صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْۙ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّٓالّ۪ينَ ﴿٧


Fatiha Suresi Türkçe Yazılışı ve Okunuşu

Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

Elhamdulillâhi Rabbi’l-âlemîn. Er-Rahmâni’r-Rahîm. Mâliki yevmi’d-dîn. İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în. İhdine’s-sırâta’l-mustakîm. Sırâta’l-lezîne en’amte aleyhim. Ğayri’l-meğdûbi aleyhim ve le’d-dâllîn.


Fatiha Suresi’nin Anlamı (Meali);

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Hamd; Âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir. (O Allah) Rahmân ve Rahîm’dir. Din (ödül ve ceza) gününün sahibidir. (Ey Allah’ım) Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen’den yardım dileriz. Bizi dosdoğru yola ilet. Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet, gazaba uğrayanların ve sapıkların yoluna değil.


Fatiha Suresini Ezberlemek İsteyenler için Video;

Fatiha Suresi Faziletleri Nelerdir;

Peygamber Efendimiz (SAV) buyurdu ki; Fatiha Suresi “San” hariç her şeye şifadır. (“San” ise ölümdür). Fatiha Suresi şüphesiz ki 70 derde devadır. Hastalık ve elemleri iyileştirir. Afiyeti çabuklaştırır.  Okunurken de yazıldığında da böyledir.

Efendimiz (SAV), Ebû Said Bin El-muâlla’ ya şöyle demiştir; Kuran’ı Kerim’de ki en büyük Sureyi Mescitten çıkmadan önce bildireceğini ifade buyurmuş. Sonrada bunun Fatiha suresi olduğunu söylemiştir. Fatiha suresi şifadır. Bu özelliği Hadis’i Şeriflerde de bildirilmiştir.

Bir grup Sahabe çıktıkları yolculukta bir bedevi köyünden geçerlerken onlardan kendilerini konuk etmelerini rica ettiler. Ancak onlar bunu kabul etmediler. Bir ara köyün reisini bir yılan soktu. Köylüler onu tedavi etmek için her yola başvurdular ise de hiç bir şey fayda vermedi. Aralarından birisi şu konaklayanlardan birine sorsanıza belki onlarda fayda verecek bir şey vardır dedi. Bunun üzerine yanlarına gittiler ve “Ey topluluk Efendimizi yılan soktu, her türlü yola başvurduysak da ona hiç bir şey fayda vermedi. Herhangi birinizde faydalı bir şey var mı” dediler. Bir sahabe, vallahi ben Kuran ile tedavi yapabilirim. Ancak biz sizden bizi misafir etmenizi istedik de kabul etmediniz. Bir karşılık belirlemediğiniz sürece size bu tedaviyi yapmayacağım dedi. Sonun da bir koyun sürüsüne anlaştılar. Sahabe gitti Fatiha suresini okuyor ve adamın üzerine üflüyordu, adam birden devenin bağdan çözülüşü gibi hızla ve zinde bir şekilde yürümeye başladı. Köylüler üzerine anlaşılan koyun sürüsünü onlara ödediler. Bazıları aranız da paylaşın dediler. Fakat tedaviyi yapan Nebi (SAV) gelene ve bu olayı ona anlatana dek hiç bir şey yapmayalım dedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (SAV)ın yanına gittiler ve olanları anlattılar. Peygamber Efendimiz (SAV), “Fatiha suresinin “Rukye” olduğunu nerden biliyorsun” diye sordu. Sonra bu sizin hakkınız aranızda paylaşın, bana da bir pay ayırın buyurmuşlardır.

-Peygamber Efendimiz’in (S.a.v.) hadis-i şerifine göre; “Zikrin en üstünü ‘lâ ilâhe illallah’, duanın en yücesi ‘elhamdülillâh’tır” (Tirmizi)
-Ebû Hüreyre (ra) rivayetine göre: Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: “Kim Fatiha şerife suresini okumadan namaz kılarsa bilsin ki bu namaz nakıstır, eksiktir.”
-Geçim sıkıntısı çekenler her gün 41 defa Fatiha suresini ve ardından da şu duayı okusun.”Ve terzukü men teşaü bi-gayri hisab.Allahümmerzukni rızkan vasian helalen sehlen.Amin.”ardından gönlünce dua edersen murad hasıl olur.
-Bir bardak suya 40 defa Fatiha suresi okunup hastaya içirilirse Allahü Teal’nın izniyle şifa bulur.hastanında suyu içmeden şu duayı okuması iyi olur.” Allahümmeşfi ente’ş-Şafi,Allahümmekfi ente’l-Kafi,Allahümme afi ente’l-Muafi.”
-Evine girerken Fatiha ve İhlas suresini okuyanın evinde hayır ve bereket artar.
-Yatmadan önce Fatiha, İhlas, Felak ve Nas sürelerini okuyup, avucuna üfledikten sonra vücuduna sıvazlayan sabaha kadar ölümden başka her şeyden korunur.

Buna da Bakınız; Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapılmalı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu