Fehime Sultan Yalısı nerede, ne zaman yapıldı? Fehime Sultan Yalısına neden el konuldu? Fehime Sultan Yalısının Özellikleri nelerdir?

Beşitaş Ortaköy sahilinde bulunan, toplam değerleri yaklaşık 7 milyar TL olarak tespit edilen Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalıları, İBB’den alınıp Hazine’ye devredilmek isteniyordu. Dün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yapılmak istenen bu işlemi "gasp" olarak açıklamıştı. Son dakika bilgisine göre Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalıları hazineye devredildi.

Fehime Sultan Yalısının Özellikleri

Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın yadigarı olan Fehime Sultan Yalısı 'nin değerinin 3-4 milyar TL civarında olduğu söyleniyor. Ortaköy Camii’nden Kuruçeşme’ye doğru ilerleyen hatta yer alan Fehime Sultan Yalısı, Boğaz’ın en nadide yalıları arasında yer alıyor. Son olarak yalı 1901 yılında Sultan V. Murad’ın kızı Fehime Sultan’a hediye edilince de bu isimle anılmaya başlamış.

Fehime-Sultan-Yalisi-Liste

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB mülkiyetindeki Ortaköy sahilinde bulunan Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının, kurumun elinden alınma sürecini kamuoyu ile paylaştı. Ortaköy açıklarında konumlandırılan tekne üzerinde basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, “İstanbul Boğazı'nın bu güzel manzarasında ve bu güzel ortamında, sizlerle keyifli bir konuyu konuşmak için bir araya gelmeyi elbette dilerdim. Ancak, yine İstanbul halkının malını gasp etmeye dönük, İstanbul yönetiminin, İstanbul halkı adına mücadelesinin önüne, ne yazık ki devletimizin başka kurum ve kuruluşlarını kullanarak, ucunda hangi kişinin hangi kurum ya da kişilerin ya da şirketlerin çıkarının olacağını henüz bilemediğimiz, yarın öbür gün gerçekten çok daha önce yaşadığımız trajik, trajikomik, utanç verici bir takım uygulamaların bir benzerinin yaşanma ihtimalini öngördüğümüz bir sürecin açıklamasını yapmak için buradayım” dedi.

İstanbul Valiliği'nde toplanan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının mülkiyetini İBB'den alarak Hazine'ye devretti.

Kararın ardından sosyal medya da büyük bir tepki oluştu. Kimisi bu yalıların hazineye devrinin ardından Araplara satılabileceğini aktarırken, kimisi de Ekrem İmamoğlu'nun önünün kesilmeye çalışıldığını yazdı. Diğer bir taraf ise sevrin haklı olduğunu savunurken İBB'yi eleştirdi.