1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Fil Suresi Olayı Nedir ? Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı Nedir ?

Fil Suresi Olayı Nedir ? Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı Nedir ?

Fil suresi, adını içerisinde geçen fillerden alan son derece önemli ve ibret verici mucizeleri ile beraber Allah’ın kudretini bizlere açık bir şekilde gösteriyor. Fillerin ebrehe ordusunu nasıl yendiğini anlatan Fil suresinin olayını sizler için hazırladık. Ayrıca Fil Suresini okunuşu ve anlamını da sizler için sunuyoruz.

Kuran-ı Kerim’in 105. suresi olarak bilinen Fil Suresi, Mekke’de nazil olan ve ismini ilk ayetteki “fil” kelimesinden alan bir suredir. Asya ve Afrika’daki iri yapılı ve güçlü hortumları bulunan Filler, aynı zamanda boynuzlu ve büyük kulaklı bir hayvandır. Fil Suresinde ise önceki evrede Allah (c.c)’un müminlere yardımını ve büyüklenenlere karşı gösterilen gazaptan bahsedilmektedir.  Tarih boyunca önemli yerlerden biri olan Kabe, ne yazık ki kötü niyetli insanların hedefi olmuştur. Fil suresinde, Kabe’ye yapılmakta olan hain plan girişimin Rabbimiz (c.c) tarafından nasıl bertaraf edildiği görülmektedir.

fil suresi olayı nedir ?


FİL SURESİ OLAYI NEDİR? EBREHE ORDUSU VE FİL HADİSESİ

Toplamda 5 ayetten oluşan bu sure Hz. Muhammed (SAV)’in bu dünyaya teşrif etmeden 53 sene önce gerçekleşen bir hadiseyi bizlere sunuyor. Fil suresi, Allah (c.c)’un evi olan Kabe’ye zarar vermek isteyen Ebrehe ve ordusunun kaçınılmaz sonunu anlatıyor. Ebrehe zamanında Yemen valisi olarak biliniyor. Fakat insanların Hac için Mekke’ye gitmelerini istemiyordu. Kuleys’e bir kilise inşa ettirdi. Hacıların buraya gelmesini söyledi. Yemenli Araplar bu duruma çok öfkelenmişlerdi. Rivayete göre Nukayl isimli bir yerli, bu olay karşısında sessiz kalmamayı tercih etmişti. Bir gece kiliseye girip içini talan etti. Bunu duyan Vali Ebrehe çok sinirlenmişti ve karar verdi. Kabe yıkılmadan hacıların oraya gelmesini sağlayamayacaktı. Bu hiddetle bir ordu kurdu. Bu ordu fillerden oluşuyordu. Niyeti Mekke’ye gidip Kabe’yi yıkmaktı. Ebrehe ve ordusu Mekke’ye vardılar. Allah (CC) bu durumu ezeli ve ebedi ilmide bildiği için Kabe’nin üstüne kuşlar yolladı. Bu kuşlar ebabil kuşlarıydı. Her birinin ayaklarında ve gagasında taşlar vardı. Bu taşların boyutu mercimekten büyük ve nohuttan küçüktü. Beytullah’a girmeye çalışan bu orduyu Allah’ın (cc) izni ile ebabil kuşları engelledi. Her biri taşıdığı taşları yere attı ve kocaman filleri helak ettiler. Gökyüzünden gelen bu taşlar adeta kurşun gibiydiler. Asker ve fillerin başından girip ayaklarından çıkıyordu. Kuşlar yüzünden bozguna uğrayan bu ordunun başı Ebrehe Yemen’e kaçarak geri dönmüştür.

fil suresi ebrehe olayı nedir

FİL SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU:FİL SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU:

Bismillâhirrahmanirrahim

1. Elemtera keyfe fe’ale Rabbuke bi-ashâbi’l-fil.
2. Elem yec’al keydehum fi tadlil.
3. Ve ersele ’aleyhim tayran ebâbil.
4. Termihim bi-hıcâratin min siccil.
5. Fece’alehum ke’asfin me’kul.

fil suresi arapça
fil suresi arapçası

FİL SURESİ ANLAMI:

-Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

1- Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi?
2- Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı?
3- Onların üstüne ebabil kuşları gönderdi.
4- O kuşlar, onların üzerlerine pişkin tuğladan yapılmış taşlar atıyordu.
5- Böylece Allah onları yenilip çiğnenmiş ekine çevirdi.”

Yorum Yap

Yorum Yap