1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Galata Kulesi Giriş Ücretleri Ne Kadar 2021?
Trendlerdeki Yazı

Galata Kulesi Giriş Ücretleri Ne Kadar 2021?

İstanbul’a giden bir çok ziyaretçinin ilk duraklarından bir tanesi olarak bilinen Galata Kulesi’nin giriş ücretleri merak konusu oldu. Peki 2021 yılında zam yapılan Galata Kulesi’nin giriş ücreti ne kadar?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen Müzesi’nin giriş ücretlerinin yüzde 200’den fazla bir zamla 30 liradan 100 liraya çıkarıldığı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 1 Temmuz 2021’den itibaren Müze giriş ücretlerini güncelledi.  Kulenin  giriş ücretine temmuz ayı itibariyle yüzde 200’den fazla zam yapılarak, giriş ücretleri 30 liradan 100 liraya yükseltildi. Kaynak:(1)

Galata Kulesi Giriş Ücretleri Ne Kadar 2021?

galata kulesi giris ucreti ne kadar 2021

Galata Kulesi Hakkında;

Galata Kulesi, Bizans İmparatorluğu döneminde, Galata semtinin Ceneviz kolonisi olduğu on dördüncü yüzyıl ortalarında, Cenevizliler tarafından, Galata surlarının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde bir süre zindan olarak kullanıldıktan sonra, yangın gözetleme kulesine çevrilmiştir. Zaman zaman deprem ve yangınlarla tahrip olan kule, Osmanlı döneminde birkaç kez tadilat geçirmiştir. 1960’lı yıllara gelindiğinde bir hayli harap durumda olan kule, İstanbul Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır. Galata Kulesi 2020 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden restore edilmiş, sonradan eklenen betonarme unsurlar ve kafeterya kaldırılarak, müze işleviyle kapılarını ziyaretçilere yeniden açmıştır.

Galata müzesinde, tarihöncesi dönemlerden itibaren yerleşime sahne olan ve üç büyük imparatorluğa, yaklaşık on altı yüzyıl boyunca başkentlik yapan İstanbul’un tüm dönemlerini yansıtan eserler sergilenmektedir. 20. yüzyılın ortalarına kadar İstanbul’daki en yüksek yapılardan biri olan Galata Kulesi’nin en üst katı, İstanbul’un en güzel panoramik manzaralarından birine sahiptir. Kule, Akdeniz ve Karadeniz’deki Ceneviz Kuleleri ile birlikte Unesco’nun geçici miras listesinde yer almaktadır. Kaynak:(2)

istanbulun en yukse binalari
Önerilen Yazı
İstanbul’un En Yüksek 15 Binası
Yorum Yap

Yorum Yap