1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Gaviscon Şurup Ne İçin Kullanılır? Gaviscon Şurup Fiyatı Ne Kadar?

Gaviscon Şurup Ne İçin Kullanılır? Gaviscon Şurup Fiyatı Ne Kadar?

Gaviscon Şurup

Gaviscon şurup mide reflüsü ve mide yanması gibi sorunlarda başvurulan bir ilaç türüdür.  Nane aromalı cam şişede 200 mldir kutusu mavi renk olarak satılır. Sıklıkla mide yüzeyinde koruyucu tabaka oluşturmasıyla bilinir. Oldukça etkili bir ilaç olan ve doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen bu sıvı formülü bilinçli bir şekilde kullanmak en az tedavi kadar önemlidir. Şurubun tableti de mevcuttur. Mide yüzeyinde tahriş olmuş yerleri korumada oldukça etkili bir tabaka sağlayan ilaç mutlaka doktor tarafından reçete edilerek kullanılmalıdır. Gaviscon şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak ettiğiniz her detayı bu yazımızda bulabilirsiniz…

Gaviscon Şurup Ne İçin Kullanılır?

Bu şurup sıklıkla mide rahatsızlıklarında rahatlatıcı olan bir şuruptur. Midede tahriş olan yerlerin korunması için tabaka oluşturur. Tüm eczanelerden temin edilebilen şurup reçete ile satılır uygun bir fiyata sahiptir.

İlacın iyi geldiği rahatsızlıklar ;

*Reflü ve reflüden oluşan hazımsızlık sorunları
*Mide sorunları ve mide yanması durumu
*Bir hastalık sonucu veya kadınların hamilelikten sonra ortaya çıkan mide sorunlarında Gaviscon şurup etkili olmaktadır.

gaviscon şurup

Gaviscon Şurup Nasıl Kullanılır?

İlacın alınması gerekli olan doz miktarını ve ilacın ne kadar süre kullanılacağını doktorunuz hastalığın tedavisine göre belirleyecektir. İlaç kullanımını kendi kararınızla kesmemeli ya da uzatmamalısınız. Şurubu kullanmadan önce iyice çalkalamalısınız.

Yetişkin kişiler ve 12 yaş üzeri çocuklar : Yemek yedikten sonra veya yatarken 10-20 ml yani 2-4 tatlı kaşığı kullanabilirler. 6-12 yaş arası çocuklar : Yemeklerden sonra ya da yatarken 5-10 ml yani 1-2 tatlı kaşığı kullanabilirler. Ancak on iki yaş altı çocuklarda Gaviscon şurup kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

6 yaş altındaki çocuklara Gaviscon şurup önerilmemektedir.

Böbrek , kalp veya karaciğer yetmezliği gibi özel durumlarda, herhangi bir hastalık sonucu doktor tarafından kalsiyum veya sodyum kısıtlaması önerilmişse, mide asiti seviyesi yüksekse, dikkatli olunmalı, doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde gaviscon şurup kullanılabilen bir ilaçtır. Ancak kullanım için doktorunuzla görüşmeniz gereklidir.

Eğer şurubu kullanmanız gerekenden daha fazla kullandıysanız herhangi bir etki oluşması beklenmez. Yalnızca karında şişlik hissedilebilir. Ancak yine de doktor veya eczacınıza danışmalısınız. Eğer bu ürünün kullanmayı unuttuysanız, unutulan dozları dengelemek amacıyla ilaç çift doz alınmaz. İlacı doktorunuzun belirttiği dozda almaya devam ediniz.

Gaviscon Şurubun Yan Etkileri

*Deri döküntüsü
*Nefes almada zorluk
*Baş dönmesi
*Yüzde, dudaklarda, dilde ya da boğazda şişme

Bu yan etkiler çok nadirde olsa görülebilir. Bunlar çok ciddi yan etkilerdir ve kendinizde bu ve bunun gibi değişiklikler gözlemlerseniz zaman kaybetmeden bir hastanenin acil bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

Gaviscon Şurup Fiyatı Ne Kadardır ve Nereden Alınır ?

Gaviscon şurupun fiyatı (Gaviscon 500 mg 200 ml likit) 23.06 TL’dir. Eczanelerde alabilirsiniz. Alınan şurup mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Ambalajı yırtılmış ürünler alınmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap