Gaz maskesi, kişileri havadaki toksinlerden ve zehirli maddelerden korumak için geliştirilmiş bir buluştur. Gaz maskeleri, bireyi havadan kaynaklanan tehlikelerden korumak için genellikle ağzı ve burnu kaplar, ancak çoğu gaz maskesi artık gözler gibi hassas dokuları korumaktadır. Gaz maskeleri, kullanıcıyı hem gaz hem de partikül toksinlerinden korumak için geliştirilmiştir. Gaz maskeleri, her biri farklı bir toksin veya toksin grubuna karşı koruma sağlamak için yapılmış filtrelerle donatılmıştır. Gaz maskeleri, kullanıcının koruyucu kıyafet giymesini gerektiren aşındırıcı gazlara karşı koruma sağlamaz.

Gaz Maskesinin Tarihçesi;

Eski Yunanlılar gaz maskesi kullanan ilk uygarlıktı; sıradan süngerin özelliklerinden ilkel bir gaz maskesi olarak yararlandılar. İran'da, Banu Musa kardeşler 9. yüzyılda ilkel bir gaz maskesi geliştirdiler ve asıl amacı kirli kuyularda çalışan insanlara koruma sağlamaktı. Prusyalı bir maden mühendisi olan Alexander von Humboldt, derin madenlerde çalışan madencilere yardımcı olmak için ilkel bir solunum cihazı geliştirdi. Amerikalı bir mühendis olan Lewis P. Haslett, 1847'de günümüzün gaz maskelerine benzeyen bir cihaz yarattı. ABD'de bir gaz maskesi için patent alan ilk kişiydi. Buluşu, solunan havadan tozu elemek için ampul şeklinde bir filtre kullanarak çalıştı. Cihazda ayrıca havanın atmosfere geri salındığı bir havalandırma deliği vardı. İskoç bir kimyager olan John Stenhouse, Haslett'in tasarımını takiben cihazın ilk versiyonlarını oluşturdu. 1914 yılında, Garrett Morgan, kullanıcının zemin boyunca temiz hava solumasını sağlayan ve solunan havanın kalitesini iyileştirmek için nemli süngerleri olan bir cihaz olan 1912 buluşu Güvenlik Başlığı ve Duman Koruyucu'nun patentini aldı. Buluşu, Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan gaz maskelerinin yaratılmasının yolunu açtı.

1.Dünya Savaşında Gaz Maskeleri;

Almanlar 1915'te zehirli gaz kullandığında, gaz maskeleri savaşın önemli bir parçası haline geldi. Gazın kullanılmasının hemen ardından, Müttefik kuvvetler onları gazdan korumak için pamuk yünü kullandı. John Scott Haldane, o sırada Müttefik birlikler tarafından Kara Peçe Maskesini geliştirmek için kullanılan filtreyi geliştirdi. Cluny MacPherson, Haldane'nin cihazını geliştirdi. Birinci Dünya Savaşı sırasında hayvanlar yaygın olarak kullanıldığından, köpekleri ve atları korumak için gaz maskeleri de tasarlandı.

Günümüz Gaz Maskeleri;

ABD Ordusu Kimyasal Savaş Servisi, modern gaz maskelerini geliştirmek için çalıştı. Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan tasarımı geliştirdiler ve bireylerin onu giymesini daha rahat hale getirdiler. Biyolojik ve kimyasal silahlar başta olmak üzere çeşitli silahların geliştirilmesi nedeniyle gaz maskesine sürekli olarak birden fazla iyileştirme eklenmektedir.