Gelincik şurubu önceleri hastalık şerbeti olarak kullanılmış, zamanla sıcak yaz günlerinde sık sık tercih edilen doğal bir soğuk içecek haline gelmiştir. Osmanlı şerbetleri arasında en popüler şerbetlerden biri gelinciktir. Hazımsızlık, öksürük ve astıma karşı rahatlatıcı etkileri ile bilinen gelincik şurubu doğanın insanlar için şifalı kaynaklarından adeta biridir. Dünya çapında yaygın olarak bulunan gelincik dikkat çekici ve oldukça koyu olan kırmızı renkte çiçek açar. Tek yıllık bir bitki olma özelliğine sahip gelincik tohumundan şerbet yapılabilir. Sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Gelincik şerbeti ülkemizde Ege Bölgesi başta olmak üzere Bozcaada çevresinde yaygın olarak tüketilmektedir.

Gelincik Şerbeti Nasıl Yapılır?

Pek çok kişi yazın serinlemek istediğinde doğal bir şeyler tüketme isteğinde bulunuyor. Gelincik şerbeti tarifi bu noktada üstün lezzeti ile serinlemeye yardımcı olurken sağladığı pek çok fayda ile de sağlığınızı gözetiyor. Gelincik şerbeti yapmak için gerekli olan malzemeler: 1 kg toz şeker, 1 tatlı kaşığı limon tuzu, 1 adet limon suyu, 0,5 kg gelincik çiçeği, 1,5 su bardağı ilk etap için, 1,5 su bardağı şerbet için su. [caption id="attachment_46310" align="alignnone" width="1024"]Gelincik Şurubu Nedir? Gerekli Malzemeler ve Hazırlanışı Gelincik Şurubu Nedir? Gerekli Malzemeler ve Hazırlanışı[/caption] Hazırlanışı: gelincik çiçeğinin alt kısmındaki kırmızı yaprakları ve siyah noktaları iyice temizleyin. Kırmızı yaprakları güzelce yıkayın. Yıkanmış çiçek yaprakları, limon suyu, limon tuzu ve 1,5 su bardağı suyu bir bardakta birleştirin. Kavanozu kapatın ve bir hafta bekletin. Bir hafta bekleyin ve çiçekler suyu renklendirecek kıvama geldiğinde bu suyu süzün. Süzdükten sonra karışıma 0,5 kg toz şeker ekleyin ve bir kenara koyun.  0,5 kg şekeri 1,5 su bardağı suda eritin. Şuruba kırmızı karışımı ekleyin. Şekeri iyice çözmek için hafifçe karıştırın. Gelincik şerbeti hazır.

Gelincik Şerbetinin Faydaları Nelerdir?

Gelincik şerbetinin faydaları saymakla bitmiyor. Gelincik şerbeti; öksürük, balgam ve gribe karşı son derece etkilidir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Mide rahatsızlıklarında etkilidir. Eklem, kas ve romatizmal ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca bronşit, astım ve nefes darlığı gibi problemlere karşı da gelincik şerbeti önerilmektedir.