1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekattır ?

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekattır ?

Evlenmiş olan karı ve kocaların en çok merak ettiği sorular arasında yer alan gerdek gecesi namazı hakkında merak edilenleri bu yazımız da sizler için hazırladık.

Dinimizde evlenmiş olan kişiler için maddi ve manevi mahremiyet ortadan kalkar, eşler ilk kez gerdek gecesinde yani evlendikleri günün ilk gecesinde cinsel anlamda bir araya gelirler. Peki insanlar arasında yaygın olan bu geceye özel bir namaz var mı? Gerdek gecesi namazı nasıl kılınır, kaç rekattır ?

Gerdek Gecesi Namazı;

Gerdek gecesi 2 rekat nafile namaz kılıp dua edilebilir. Gerdek namazı veya Zifaf gecesi namazı diye bir namaz tanımı yoktur. Ama bu gece 2 rekat namaz kılmak müstehap sayılır. Yani yapılması iyi olan, yapılmasa da günahı olmayan bir davranış olarak ifade edilebilir.

Bu mühim gecede, evlenmenin şükrü, iyi bir eşe kavuşmanın şükrü, huzurlu, sevgi dolu bir yuva olması için, geleceğin saadeti için Allah’a dua edilir. Bilirsiniz ki en makbul dualar namazlardan hemen sonra yapılan dualardır. Bunun için de bu gerdek gecesinde 2 rekat nafile namaz kılınması tavsiye edilir.

Gerdek Gecesi Namazını Sadece Erkek mi Kılar ?

Yanlış bilinen bir şey vardır. Bu nafile namaz sadece erkeğin değil, bayanın da kılması uygundur. O gece bayan erkeğin hemen arkasında yer alarak 2  rekat namaz kılarlar.

Bu 2 rekat namaz sabah namazını 2 rekatı gibi aynen kılınır sadece niyet ederken; “Allah rızası için iki rekat namaz kılmaya” diye niyet edilebilir.

gerdek gecesi namazı

Namazdan sonra da şu dua okunabilir: “Allahümme barik li fi ehli ve barik li fi ehliyye Allahümme’r-zukni minni ve’r-sukniminhum Allahümme’e-ma beynena ma cema’te fi hayrin ve ferrik beynena iza ferakte ila hayrin.”

Anlamı: Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. Allahım eşimin benden rızıklanmasını benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.

ruyada namaz kilmak nasil yorumlanir
Önerilen Yazı
Rüyada Namaz Kılmak Ne Anlama Gelir ? Rüyada Namaz Kılmaya Çalışmak ve Kılamamak Ne Demek?
Yorum Yap

Yorum Yap