1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Gerontoloji Nedir, Ne İş Yapar ?

Gerontoloji Nedir, Ne İş Yapar ?

Gerontoloji, yaşlanmanın kültürel, bilişsel, sosyal, biyolojik ve psikolojik yönlerinin incelenmesidir. Yaşlılara bağlı hastalıkların tedavisinde bir uzmanlık alanı olan geriatriden farklıdır. Gerontologlar arasında biyoloji, tıp, hemşirelik, diş hekimliği, kriminoloji, sosyoloji, psikiyatri, psikoloji, halk sağlığı, eczane, barınma ve daha pek çok alanda uzmanlar bulunur. Gerontoloji ayrıca hükümet planlaması, bakım evleri ve yaşlı nüfusun toplum üzerindeki etkileri gibi politika konularının incelenmesini de içerir.

Biyogerontoloji;

Biyogerontoloji, yaşlanmanın biyolojik süreci, evrimsel köken ve olası müdahale yolları ile ilgilenir. Yaşlılığın nedenleri, mekanizmaları ve etkileri üzerine araştırmalar içerir. Biyogerontologlar, insanların yaşam süreleri konusunda farklılık gösterir; Muhafazakarlar, 92 yılın insan yaşam beklentisi olduğunu savunurken, diğerleri sanayileşmiş ülkelerdeki insanların 2000’den sonra doğanlar için 100 yaşına kadar yaşayacağını savunuyorlar. Bu alan, biyolojik süreçlerin insanların yaşını nasıl etkilediğini incelemeye çalışıyor ve yaşa bağlı hastalıkları önlemeyi hedefliyor. .

Sosyal Gerontoloji;

Sosyal gerontoloji, yaşlılığın sosyal yönlerinde uzmanlaşmış bir daldır. Sosyoloji, psikoloji, sosyal hizmet, halk sağlığı, hemşirelik ve diğer sosyal bilimleri kapsar. Alan, yaşlıları etkileyen konularda toplumu araştırmayı ve eğitmeyi amaçlamaktadır.

Çevresel Gerontoloji;

Bu alan yaşlılar ile sosyal ve fiziksel çevreleri arasındaki etkileşimde uzmanlaşmıştır . 1980’lerde araştırmalar, sosyal ve fiziksel çevrenin yaşlanma sürecini anlamada çok önemli bir rol oynadığını ve yaşam kalitesini etkilediğini ve mükemmel bir fiziksel-sosyal çevrenin insan ömrünü uzattığını doğruladı.

Gerontoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Gerontologlar çalıştıkları yerlerdeki hizmete ihtiyaç duyan yaşlı insanlara yardımcı olur, hayat kalitelerini iyileştirmeye çalışır, refah seviyelerini yükseltmeye çalışır, rahat ve güvenilir bir ortam yaratırlar ve yaşlı bireylerin yaşamlarını daha mutlu ve huzurlu olarak geçirmelerine yardımcı olur.

Yorum Yap

Yorum Yap