1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Gestapo Ne Demek? TDK’ya Göre Gestapo Ne Anlama Geliyor?

Gestapo Ne Demek? TDK’ya Göre Gestapo Ne Anlama Geliyor?

Son günlerin en popüler kelimeleri arasında yer alan Gestapo nedir. Bir çok kişi tarafından google üzerinden araştırılan Gestapo kelimesinin anlamı merak ediliyor. Nazi Almanya’sında 2. dünya savaşı sırasında ortaya çıkan Gestapo nedir, Gestapo ne anlama geliyor? Bu yazımız da merak edenler için Gestapo kelimesinin anlamını araştırdık.

Açılımı “Gizli Devlet Polisi” olan Gestapo, Nazi Almanyası ve Alman işgali altındaki Avrupa’da gizli bir polis teşkilatı olarak biliniyor. İlk olarak Fırtına Birlikleri’nden (SA) ve Alman polisinden seçkin görülenlerin atandığı örgüt, sivil üniformayla polis birliklerinden ayrı olarak tutulmuşlardır.

İlk adı “Geheime Polizei Amt” yani GPA olarak düşünülmüş fakat bu ismin basit kaçtığı düşünülerek “Gestapo” olarak değiştirilmiştir. Gestapo kelimesinin Almanca olarak açılımı “Die Geheime Staatpolizei” yani Gizli Devlet Polisi olarak bilinmektedir. 2. Dünya Savaşı sırasında 45.000 üyesi olan örgütün ofislerine ise “Gestapoleitstellen” olarak adlandırılırdı. Gestapo askerleri veya polisleri önemli binaların giriş kapılarında nöbetçi olarak da görev yapmışlardır. Toplama kamplarında aktif rol oynamış gestapo üyeleri savaş sonrası yakalananlar suçlu sayılarak kurşuna dizilmiş, birçoğu ise kaçmayı başarmıştır. Son zamanlar da günlük hayatta, televizyon programlarında, arkadaş ortamlarında sıkça kullanılan ve popüler olan Gestapo kelimesinin TDK’ya göre anlamını sizler için araştırdık.

gestapo

TDK’ya Göre Gestapo Ne Anlama Geliyor?

Köken olarak Almanca olan Gestapo kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre anlamını sizler için araştırdık.

TDK Anlamı: “Almanya’da Hitler döneminde kurulan gizli, siyasi polis örgütü” olarak adlandırılıyor.”

Yorum Yap

Yorum Yap