Teknoloji

Google Ads ve AdSense Arasındaki Fark Nedir ?

Google’in arama pazarlamasına yeni başlayanlar genellikle Google‘ın iki reklam platformunu duyar, Google Ads ve Google AdSense. Hedeflerinize bağlı olarak, bu sistemlerden biri sizin için uygun olabilir, ancak Google Ads ve AdSense arasındaki fark nedir? Hangisi siteniz için hangisiniz kullanmanız da daha çok fayda vardır.

Google Ads ve AdSense arasındaki temel fark nedir?

Temel fark, Google Ads’in reklam verenler tarafından kullanılması ve AdSense’in yayıncılar tarafından kullanılmasıdır .

Google Ads, kullanıcıların Google.com, Google Arama Ağı ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda (arama motoru olmayan içerik siteleri) reklam vermesine olanak tanır. İşletmeler, bu trafiğin bir kısmının satışa dönüşmesi hedefi ile, web sitelerine hedefli trafik çekmek için Google Ads’i kullanır. Reklamverenler Google’a reklam tıklaması başına belirli bir tutar öder.

AdSense, yayıncıların içeriklerinin yanında görüntülenen alakalı Google Ads reklamlarından para kazanarak web sitelerinden veya bloglarından para kazanmalarına olanak tanır. Bu reklamlardan birine her tıklandığında yayıncılar küçük bir ödeme alır. Sitenizde yeterince okuyucu varsa, bu, içeriğinizden gelir akışı oluşturmanın basit bir yolu olabilir.

Google Ads ve AdSense arasındaki diğer farklılıklar nelerdir?

Tarih; Google Ads daha uzun süredir var olan bir reklam türüdür. Google, AdWords’ü (Google Ads) 2000 senesinde, AdSense ise 2003 yılında çıktı.

Hesap oluşturma kolaylığı; Google Ads hesabı oluşturmak çok kolaydır. Yalnızca bir Google hesabı oluşturmanız, Google Ads e-postanız ve şifrenizle Google Ads’de oturum açmanız ve ardından saat diliminizi ve para birimi tercihlerinizi ayarlamanız gerekir.

AdSense ile kayıt olmak için daha fazla adım gerekiyor. Aşağıdakileri içeren bir başvuru göndermelisiniz:

Web Sitesi URL’si
Web sitesi dili
Hesap türü (bireysel veya işletme)
Ad
Adres
Telefon numarası
Ayrıca, çeşitli AdSense politikalarını da kabul etmelisiniz.

Kabul Etmeniz Gereken Politikalar Şu Şekildedir;

Reklamları tıklamaya teşvik eden sitelere reklam yerleştirmeme
Pornografik içeriğe sahip sitelere reklam yerleştirmeme
AdSense üzerinden sunduğunuz Google reklamlarını tıklamayın
Henüz onaylanmış bir AdSense hesabınız olmadığını kabul etmek
En az 18 yaşında olduğunuzu kabul etmek

Bu bilgileri gönderdikten sonra, AdSense için mevcut bir Google hesabını kullanmaya karar verebilir veya yeni bir Google hesabı oluşturabilirsiniz. Hesabınızda oturum açtıktan sonra başvurunuzun incelenmekte olduğunu ve bir ila iki gün içinde bir e-posta alacaksınız.

Reklam tasarımı esnekliği

Google Ads reklam verenleri, reklam metinleri konusunda çok esnekliğe sahipken, AdSense yayıncıları, sitelerinde görünen reklamlardaki metni değiştiremezler. Ancak AdSense yayıncıları, sayfalarında görünen reklam biçimlerinin türünü (ör. Metin, resim, video, bağlantı, flash, Arama için AdSense), reklamların boyutunu ve reklamların renklerini kontrol edebilir.

Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki Google Ads reklamverenleri, Google ve Google Arama Ağı’ndakilerden daha fazla reklam biçimlendirme seçeneğine sahiptir. Bu seçenekler yazı tipi, şablon ve logo seçimini içerir.

Sayfa başına reklam sınırı

AdSense yayıncıları, sayfalarının her birine yalnızca üç içerik reklamı, üç bağlantı reklamı ve iki arama kutusu (kullanıldıklarında hedeflenmiş metin tabanlı reklamlar yayınlar) yerleştirebilir. Bu arada, Google Ads reklam verenleri reklamlarından yalnızca birini yayınlayabilir Google’da, Google Arama Ağı’nda ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda.

Tıklama seçenekleri

Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam yayınlıyorsanız, tıklama başına maliyet, dönüşüm başına maliyet, hedef ROAS veya gösterim başına fiyatlandırma sistemi seçebilirsiniz.

Ödeme Şekilleri;

Google Ads reklamverenleri, anahtar kelime öbekleri için maksimum teklif tutarları belirleyerek ne kadar harcayacakları konusunda genel bir fikre sahip olabilir. Ancak AdSense yayıncıları kazandıklarını kazanırlar. Daha spesifik olarak, reklamlarının tıklama başına maliyetini veya gösterim başına maliyet değerlerini kontrol etmezler. Yine de, rekabetçi bir sektöre ayrılmış web siteleri oluşturarak ve sitelerinin trafiğini artırarak daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyebilirler.

Google Ads ve AdSense arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi için şu kaynaklara göz atın:

Google Ads Yardımı
Google AdSense Yardım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu